Třetí trimestr začíná 27. týdnem těhotenství19 a končí porodem. Během něj se ti ještě dost zvětší bříško a miminko se vyvine v malého človíčka. Podívej se, co tě čeká, jaká vyšetření ti lékař nabídne a podle čeho poznáš, že se porod blíží.
Třetí je posledním trimestrem.
Některé ženy poslíčky zaznamenávají, u jiných jsou velmi slabé, a tak je de facto necítí. Jde o falešné kontrakce, které se nejčastěji objevují například po cvičení, po sexu, při zvýšené únavě nebo také, když málo piješ. Jakmile je pocítíš, posaď se nebo si lehni na levý bok, snaž se zklidnit a pořádně se napij vody. Poslíčci by měly ustupovat.
Pokud stahy neustupují, jejich intenzita se stupňuje a interval mezi nimi se zkracuje, pravděpodobně jde o začátek porodu.
Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy k porodu a miminku nijak neškodí.
Je jasné, že čím blíž máš k porodu, tím víc nad ním nejspíš budeš přemýšlet. Zvláště jsi-li prvorodička, mohou se objevit různé pocity, včetně strachu. Zkus se proto na porod připravit, ať nejdeš do úplného neznáma.
1. Absolvování předporodního kurzu
S přípravou na porod ti pomohou na kurzu, který je k tomu určený. Pořádají ho buď různé organizace, nebo porodnice. Ve druhém případě kromě přípravy na porod poznáš ještě prostředí a personál porodnice, pokud zajdeš na kurz do té, v níž se chystáš miminko přivést na svět.
2. Používání pomůcek Aniball a Epi-no
Aniball a Epi-no jsou zdravotnické prostředky, které tvoří balonek a ruční pumpička. Balonek se zavádí do pochvy a nafukováním se zvětšuje tlak uvnitř. Slouží k prevenci proti poranění při porodu a stresové inkontinenci po něm. Někdy se o nich traduje, že mají roztáhnout porodní cesty a napnout hráz, ale k tomu neslouží.
Pomůžou ti posílit pánevní dno, poznat a zvyknout si na tlak, jaký bude vyvíjet hlavička miminka, a najít možnosti, jak se pomocí dechu a správné polohy uvolnit. Aniball a epi-no navíc můžeš používat i po porodu, a to opět pro posílení pánevního dna a také jako prevenci proti stresové inkontinenci, tedy samovolnému úniku moči.
Použití těchto pomůcek by mělo být vždy bezbolestné, přičemž postup najdeš v přiloženém manuálu. Připravovat na porod se s nimi lze od 37. týdne těhotenství.
3. Pravidelný pohyb
Po celé těhotenství bys neměla zapomínat na fakt, že vaginální porod je pro tělo velkou fyzickou zátěží. Věnuj se proto těhotenské józe, choď plavat a na procházky.
4. Povídání s odborníkem
Zvláště jestli se porodu opravdu bojíš, neboj se se svým strachem svěřit někomu, kdo ti pomůže. Zajít můžeš k psychologovi, nebo zkontaktuj dulu, případně porodní asistentku. Obě ti poradí, jak si můžeš při porodu ulevit od bolesti, jak správně tlačit, a poskytnou ti i rady ohledně kojení a péče o novorozené miminko.
Zvláště poslední týdny třetího trimestru jsou hlavně o přípravě na porod.
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Většina porodnic má na svých webových stránkách seznam toho, co budeš potřebovat k porodu a pobytu na tzv. šestinedělí. Informuj se proto přímo u té, kde se chystáš rodit, a od 36. týdne těhotenství bys měla mít vše sbaleno.
Zpravidla by taška do porodnice měla obsahovat: noční košili, kojicí podprsenky a vložky do nich, dostatek spodního prádla nebo jednorázové kalhotky, menstruační vložky, hygienické potřeby, ručník, nabíječku na mobil, čaj pro podporu laktace a také oblečení a pleny pro miminko.
Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.
Dobré vědět: V děloze je miminku stále těsněji, a tak v závěru těhotenství můžeš pohyby cítit méně. Raději je ovšem pozoruj, protože v případě, že se miminko nějakou dobu nehýbe, nebo naopak se pohybuje nezvykle moc, nepanikař, ale pro jistotu kontaktuj lékaře, ať zkontroluje, zda je vše v pořádku.
Ve většině případů se právě během třetího trimestru děťátko v děloze přetočí hlavičkou dolů, čímž je připraveno na průchod porodními cestami. Je-li v jiné poloze, může se lékař pokusit o jeho přetočení, což se provádí zvnějšku břicha, nebo ti doporučí speciální cviky. V případě neúspěchu dojde buď k přirozenému porodu koncem pánevním, nebo k císařskému řezu. Jestli se tě tato situace týká, lékař s tebou všechno předem probere.
Poloha plodu koncem pánevním je poloha fyziologická, tedy vlastně normální, i když při porodu ne obvyklá poloha. Kolem 30.týdne těhotenství se v této poloze nachází až 25% miminek. Na začátku 37. týdne toto číslo postupně klesne na 3-4% miminek, která takto zůstávají do porodu.
Klikni na týden těhotenství, který tě zajímá, a dozvíš se vše, co se ho týká.
Sedmý měsíc těhotenství otevírá třetí trimestr, a pokud jsi dosud nepociťovala výraznou zátěž, je pravděpodobné, že se fyzický diskomfort začne pomaličku objevovat. Pojď se podívat, co tě čeká, jak se vyvíjí miminko a na co bys během 7. měsíce měla myslet.
8. měsíc těhotenství představuje v porovnání s tím, co už máš za sebou, jen krůček k vytouženému cíli. Přesto se ti čas může vléci nesmírně pomalým tempem – pokud totiž každý den bojuješ s narůstající hmotností bříška, bolestmi páteře či těhotenskými příznaky, o kterých sis myslela, že navždy zůstanou v prvním trimestru, nelze se divit, že počítáš dny do porodu. Pojď se podívat, co jsi pro tebe předposlední měsíc těhotenství připravil.
Devátý měsíc tě dovede k nové životní etapě – k narození tvého děťátka. Pokud je to tvé první těhotenství, už navždy budeš mámou, a pokud doma jednoho prcka máš, stane se z něj starší sourozenec. Co tě do tohoto okamžiku ještě čeká a na co bys neměla zapomenout? Pojď se podívat, jak probíhá finální měsíc těhotenství.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Masáž hráze může dopomoci k tomu, že bude pružnější, a tím pádem se dokáže více roztáhnout během porodu. Tím se zmenší riziko natržení nebo nutnosti jejího nástřihu. S masáží hráze přitom můžeš začít 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu, přičemž by měla být příjemná a rozhodně bezbolestná. V obchodech koupíš přímo k tomu určené olejíčky, jiné raději nezkoušej, ať nedojde k nějakému zdravotnímu problému.
Na termín masáž hráze narazíme poprvé asi v době, kdy jsme těhotné a připravujeme se na co nejkrásnější a bezproblémový porod. Ženské tělo je dokonalý organizmus a porod je přirozený proces. Masáž hráze podpoří přirozené procesy v ženském těle a možná tak dokážete zabránit nástřihu anebo natržení během porodu.
Ano, existují metody, které mohou nástup porodu urychlit. Poraď se ale raději se svým lékařem, zda jsou konkrétně ve tvém případě bezpečné. Každopádně jsou jimi například sex, protože sperma obsahuje látky, které mají vliv na přípravu porodních cest, a navíc se ti vyplaví oxytocin, jenž vyvolává kontrakce, a také pohyb – tedy třeba procházka.
Jak urychlit porod? To je otázka mnoha žen, které porod teprve čeká a mají strach z dlouhých hodin plných stahů a kontrakcí. Rychlost porodu bývá ovlivněna tím, zda je žena prvorodička nebo vícerodička a také tím, v jaké poloze se rozhodne své dítě přivést na svět a nebo v jakém zdravotním stavu se žena a dítě nachází.
Tak předně je to vždy poté, co ti praskne voda. Ovšem stát se to nemusí a jako první se ozvou kontrakce. V takovém případě si měř intervaly mezi nimi, a pokud budou cca 10 minut, potom bys měla jet do porodnice. Samozřejmě také záleží na tom, jak daleko ji máš, protože jestli víš, že ti cesta zabere víc času, je lepší vyrazit dřív.
Zavolat si můžeš rychlou záchrannou službu, která tě odveze do nejbližší porodnice, v níž je možné tě přijmout. Případně je také její posádka připravená na porod v sanitce... i to se stává 🙂
Důvody k provedení klystýru jsou hlavně hygienické, protože by během porodu mohlo dojít k úniku stolice. Většina maminek se ale vyprázdní přirozeně nebo případně použije tzv. miniklystýr (Yal gel), který se prodává v lékárně.
Název klystýr je odvozen z řeckého slova klysterion - čištění a jedná se o rychlou, jednoduchou proceduru, při které tento nálev slouží k výplachu tlustého střeva. Klystýr je vpravení roztoku do konečníku, případně do vyšších částí tlustého střeva.
Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky a léku proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.
Porodní bolesti jsou jedinou bolestí, která nevzniká z důvodu choroby, ale je součástí normálního tělesného procesu. Žena se na ně může připravit dopředu, v průběhu těhotenství. Porodní bolesti končí narozením dítěte.
Císařský řez je operační provedení porodu a u nás se vykonává jen v indikovaných případech. Důvody (indikace) císařského řezu jsou ohrožení zdraví nebo života matky nebo dítěte, případně obou současně.
Na Modrém koníku najdeš spoustu informací od zkušených uživatelek i odborníků, kterých se navíc lze ptát v poradnách.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu