Příprava k porodu - masáž hráze atd.

beatty
24. zář 2019

Jak jste se vy, "eko-bio-ezo ženy", připravovaly k samotnému porodu?
Čas letí neskutečně, a termín se nám blíží. Tak mě zajímá, na co všechno jsem zapomněla.

Opravdu aniball (nebo podobné) pomáhá?
Zrovna tak - pomáhá masáž hráze a jak dlouho před začít?
Využily jste například bylinkové napářky?
Kde všude jste sbíraly informace?

Jak by vypadal harmonogram příprav dnes, když už třeba máte zkušenost?

Ráda bych co nejpřirozenější porod, bez zbytečných zásahů (tedy všech, které nemají za úkol zachranit život nebo zdraví). A vlastně bych si porod chtěla vědomě užít.

malytlustyhroch
24. zář 2019

Jak bych to udelala dnes, kdybych znovu rodila poprve? Aniball urcite ano - byla to de facto moje jejina opravdova priprava, protoze instruktazni kurz v porodnici jsem zameskala, a u porodu bylo vsechno jine nez se psalo v informacnich brozurach. Zdravotnici u porodu uz zadne dobre rady nerozdavali - mozna jsem se mela sama ptat? Takze si velmi zive pamatuju myslenku, ze nebyt aniballu, tak vubec nevim, co mam delat.
Malinik bych pila znova, protoze mi chutna, ale jestli pomohl, kdo vi. Mela jsem celkem kratky (4 hodiny) pohodovy porod bez komplikaci, ale vyvolavany. Asi bych uz do toho sla spis s myslenkou, ze se to da docela prezit, nez "vedome uzit" - taky jsem tam sla s timhle planem, ale k uzivani to zas tak uplne nebylo, takze bych si vzala vic snadne zabavy a rozptyleni, aby na me chudak manzel nemusel 3 hodiny v kuse mluvit. A doporucuju dobrovod urcite, jestli tam nekoho chces a jestli s tebou nekdo chce jit, spis mi teda pripadal dulezity v prvni dobe porodni, kdy se "nic nedeje". Jo, jednu dulezitou informaci mi tam doktorka dala - ze se druhy doby porodni nemam obavat, ze pro vetsini zen byva snesitelnejsi nez prvni, tak za me mela 100% pravdu. No a samozrejme si zjisti, jak se k porodum stavi vybrana porodnice, pokud budes mit porodni plan, byva casto potreba ho dopredu konzultovat s lekarem v porodnici a nechat si ho potvrdit. A doporucuji si dopredu rozmyslet jestli chces vitamin K nechat novorozenci pichnout nebo mu ho chces v prvnich tydnech kapat - me tou otazkou par minut po porodu fakt zaskocili 🙂

beatty
autor
24. zář 2019

@malytlustyhroch to jsou super prakticke informace, dekuju. Paradoxne jsem si vic rikala, jak nejlepe zvladnout druhou dobu porodni, ale ty pises, ze je vlastne lepsi. :D Takze super.
A jste se nakonec rozhodli s vit. K?

martiniquest
24. zář 2019

Radila jsem se se svou soukromou PA. Od 30tt jsme denne masirovali hraz (porod bez poraneni). Zkousela jsem i Aniball, ale nebyl mi sympaticky a ani bych ho automaticky nedoporucila. Mnohem dulezitejsi je podle me zkusenosti i zkusenosti me PA masaz hraze. Pak jsem pila malinik. Jinak nic.
Uz se minto pomalu blizi podruhe. Masaz hraze budeme provadet zase. K tomu chci jeste uvolnovat kycle a dopravat si pravidelnou masaz rebozo satkem. Rebozo je mimochodem super na ulevu s tezkym a tahnoucim brichem. Pouziva se i po porodu na podporu stahnuti delohy a bricha.
Nejdulezitejsi je za me ale psychicka pohoda. Takze je fajn najit si PA, ktere duverujes a radis se jen s ni. Mnoho informaci je kontraproduktivni a internetove diskuze jsou uplny hell 😉

malytlustyhroch
24. zář 2019

@beatty s tim K jsme se rozhodli asi tak jako bychom si na miste hodili korunou, informace si zjistuji az ted pred druhym porodem, a jeste nevim, jak se rozhodnem.

majina89
24. zář 2019

Pila jsem maliník, po lžíci denne jedla lněný olej. Anibal jsem zkusila 2x, ale proto ze Me to bolelo fakt nad míru i jen při 1 nafouknutí, vyprdla jsem se na to, aby me to nestresovalo. (Mudr pak rikala, že mám úzkou pochvu a extrémne tuhou a vysokou hraz) Kamarádka Anibal používala a prý tlačení při porodu je úplné jine, ale na rozvolneni hráze prý fajn, ona bez nastrihu, ja nastrih mela. Ale i to hodinové sítí (vnitřní, vnější, cipek ) se dalo prezit. Porod 13 h a jsem si úplné jista, že jsou asi o 123456 % horší věci na světe. 😀 porodní plán jsem neresila. Hodně mi pomohla v porodnici vana, psychicky mi pomohl i klystýr, byla jsem si jistější a nechala jsem se i vycevkovat na to finální tlačení. (Což nespadá do eko Bio ezo přirozeného porodu asi?) Manžel byl super opora. Brala bych místo něj, kdyby nechtěl, svou pohodovou kámošku. Sama bych tam byt nechtěla, i když personál naprosto na jedničku úžasný. 😊

travnulee
24. zář 2019

@beatty sice nevím, jak aniball souvisí s eko-bio-ezo. Ja jsem ho měla zakázaný, ale všechny kamarádky si ho chválí.U mě to před druhým porodem byl hlavně nacvik uvolnění s dulou, to mi hodně pomohlo, no a kdybych rodila po třetí, tak bych chtěla, aby na mě na porodnim sále moc nemluvili, zdravotnici udelali jen to co potrebuji a nechali mě co možná nejvíc v klidu a tělo ať udělá své. No u prvního porodu by mi to nepomohlo, protože jsem neměla ten nácvik. A mrzí mě, že jsem nestihla kurz hypnoprodu, i když na jeho principu, jsme hodně s dulou pracovali...

travnulee
24. zář 2019

@majina89 to vycevkovani nejde ani citit, tak podle mě nemůže bránit prirozenemu porodu, navíc mi jedna mudr. rikala, že v určité fázi porodu, už se prostě nelze vycurat, tudíž bio nebo nebio ( nesnáším tohle dělení) je to dobrý...

svntvt
24. zář 2019

@majina89 ja jsem na zacatku furt chodila za sestřičkou se ptat, kdy mi konecne udelaji klystyr 😂 hrozne sem se bala ze to nestihnou 😂😂 takze ekobioezo whatever, hlavne, ze sem si ten klystýr vydupala 😂😂😅

danahladnickova
24. zář 2019

Manžel masíroval hráz....sám si to vyčetl na netu ...a oba porody bez poranění ....takže za mně to asi má něco do sebe...jo a obě děti měly skoro 4 kg

leymea
24. zář 2019

Ja si masirovala hraz, pila malinik a jedla lnene seminko. Nevim jestli neco k necemu bylo, ale proc to nezkusit 🙂 porod jsem mela krasny 🙂 ted u druheho mam v planu delat stejne veci 🙂

lovemusicsun
24. zář 2019

Ahoj, já mohu doporučit Aniball, poctivě jsem cvičila každý den, dostala jsem se na už nevím kolik centimetrů, ale porodila jsem bez nástřihu a poranění. Moc mi pomohl i psychicky, věděla jsem jak tlačit a trochu si dokázala představit ten pocit. Taky jsem masírovala hráz, pila maliník a měla jsem i lněné semínko, ale to jsem si dala tak 1x za tři dny. Jinak jsem manželovi vysvětlila co se asi bude dít a co budu potřebovat, aby mi byl 100% oporou.. Jo a stáhla jsem si aplikaci do telefonu na zaznamenávání a sledování kontrakcí. Už nevím jak se jmenovala, ale bylo to perfektní. U druhého porodu budu dělat to samé, kromě toho lněného semínka se mi asi všechno osvědčilo.

dora13
24. zář 2019

Ja teda eko-bio-ezo zena nejsem ani smykem, ale chtela jsem rodit co mozna prirozene, protoze verim, ze prirozeny porod je setrnejsi jak k telu, tak k samotnemu miminku, a to pro me bylo dulezite. Navic se mam prilis rada, nez abych se nechala dobrovolne a preventivne nastrihavat az k zadku...
Kazdopadne k tematu: za me byla alfa a omega vlastni PA, to vedomi, ze rodim s nekym, kdo me zna, komu duveruju a kdo neudela nic, co by nebylo v mem zajmu, takze ja se budu moct soustredit opravdu jen ciste na porod, je k nezaplaceni. K tomu jsem trenovala dychani do bricha a do podbrisku, ktere pomaha otevirani, co to slo jsem se snazila byt ve vertikalni poloze. K tomu malinik a seminko, ale to povazuju spis za placebo a u prvniho porodu pak Aniball, nedam na nej dopustit. A doporucuju knizku Hypnoporod, ted nazev je desny, ale je v ni spousta uzitecnych typu a rad i praktickeho charakteru a hlavne cloveku opravdu zmeni pohled na celou vec.
Drzim palce 🙂

martiniquest
24. zář 2019

Zeny, ja chapu, ze pro spoustu z nas je Aniball skvelym treninkovym prostredkem, ale nekdy mam z tech komentu pocit, ze bychom bez nej nevedely jak tlacit. Ja ho pouzila pakrat, nesedl mi a jeho pouziti se mi prici skrz podstatu prubehu fyziologickeho porodu, ale ze by me naucil tlacit, to fakt ne. Jak doslo pri porodu na tlaceni, telo samo vedelo, co ma delat. A vedelo to proto (zduraznuji pro prvorodicky), ze to dela denne. Ted se tomu klidne smejte a myslete si o mne cokoli, ale vytlacit dite je jako vytlacit nejvetsi bobek na svete. To vas taky nikdo neucil a umite to. Nechci tim snizovat pozitivni psychicke dopady Aniballu, ale chci dat prvorodickam co nejvic realny obrazek o tom, jake to "tlaceni" je, a take vedomi, ze porodite i bez Aniballu. Tlacit fakt umite 😉

holka_zelenooka
24. zář 2019

Za sebe říkám, že nakonec zjistíš, že se připravit nelze, takže to nepřehánět...ale aniball mi pomohl moc. Díky němu jsem se aspoň v závěrečné fázi cítila silná, psychicky. Těch předchozích deset hodin jsem totiž byla dost psychicky v pr*****.

holka_zelenooka
24. zář 2019

@martiniquest Já jsem díky aniballu získala jistotu, že mýma cestama tam dole projde velikost dětské hlavičky. To mě uklidnilo, nešlo o tlačení. Procítila jsem si, že je to OK a jakmile přišla tlačící fáze, začala jsem si věřit. Ale každý to má jinak: souhlas, že i bez Aniballu na tisíc procent každá žena porodí, je to tak zařízené.

alishka111
24. zář 2019

@beatty No, já rodila 2x. Poprvé 3.5 kg, podruhé 4. Pokaždé jsem odešla o svých beze stehu. Používala jsem Aniball a mazala kokosovým olejem (buď mimo cvičení, nebo chránit balónek kondomem ) a boží. Nejlepší bylo, že když jsem měla natrénováno, tak jsem se absolutně nebála a porod byly pohodové a krásné... Za mě určitě ano ;)

vendes
24. zář 2019

@travnulee Za mě teda vycévkovaní nejhorší zážitek z porodu, kam se hrabou kontrakce, bohužel to ale jinak ven nešlo.

alishka111
24. zář 2019

@martiniquest ono nejde jen o nácvik tlačení, to jsem nikdy netrénoval, naopak mi balónek vystřeloval a já ho musela vší silou držet. Ale ta pružnost není k zahození... Ono u porodu působí hormony, ano, ale pružná tkáň má mnohem lepší výchozí pozici ;)

gabriela_morais
24. zář 2019

ja si myslim, ze na to nejdulezitejsi jste zapomnela - pohyb. byt aktivni ,dokud to jde,rychle prochazky. a hlavne i v porodnici chodit chodit. gravitace funguje :] na to jsem se zamerila ja a porodila jsem za 4 hodky od prvni kontrakce. nevim zda pomohlo, ale pila jsem dvakrat denne caj z maliniku asi 2,5 mesice pred porodem ( doporucuji mene ). dejte pozor na slozeni pokud si ho koupite - nektere nejsou 100% , ale na pul s jahodnikem atd...hodne stesti

martiniquest
24. zář 2019

@alishka111 Proto jsem od 30tt denne masirovala hraz, aby byla pruzna. A pomohlo to skvele.

leymea
24. zář 2019

@martiniquest souhlasim, druha doba porodni byla z celeho porodu to nejhezci. Telo tlacilo samo, ja pak jen pomohla. Byl to docela fofr. Hlavne jsem ani necitila kontrakce, jen tlak. Vzpominam na to strasne rada, opravdu krasny zazitek 🙂

lovemusicsun
24. zář 2019

@martiniquest A tak jasně, všechny nakonec porodí, s Aniballem i bez něj, s maliníkem i bez něj, s přípravou i bez ní. Souhlasím, že tělo ví co má dělat. Myslím ale, že psychika je velmi důležitý prvek a mě pomohlo, že jsem se cítila "připravená" díky Aniballu a těm ostatním věcem. Byla jsem jako prvorodička klidnější a nebála jsem se, i když jsem podvědomě věděla, že mě čeká velká bolest. A ono s tím tlačením - bavila jsem se s jednou PA a ta mi říkala, kolik maminek tlačí tak, že celé rudnou v obličeji, špatně u toho dýchají a tím si to celé dělají těžší. S Aniballem si to každý může do určité míry vyzkoušet (schválně píšu do určité míry, aby někdo nezískal pocit, že jakmile natrénuje s Aniballem, tak má porod na háku).

svntvt
24. zář 2019

@lovemusicsun ja tlacit neumela. Rikali mi to a i to tak vypadalo ten porod 😂 takze druheho se bojim a furt si rikam jaktoze vsichni tvrdi ze vsechny umime tlacit, jen ja to neumím?🤔 A co budu u toho druhého porodu jako delat?😅 Aniball jsem vydrzela trénovat jen parkrat-bylo mi to hrozně nepříjemné a bolelo to .....🤔🤔

adinka19
24. zář 2019

Pila jsem malinik, jak uz nekdo prede mniu zminil, jestli pomohl rici nedokazu. Aniball byl super, dostala jsem i pochvalu od dvou lekaru, co byli u porodu (vystridali se mi behem), cviceni s nim bylo pry znat, sita jsem byla na dva stehy. Hraz poctive masiroval manzel 🙂. Jinak jsem si taky chtela uzit bez zbytecnych zasahu, jelikoz jsem ale mela sileny bolesti dva dny a byla hrozne unavena, kyvla jsem na epidural. K druhemu porodu pujdu spis s nadeji, aby byl co nerychlejsi, nez s pranim si to uzit 🙂. I kdyz bych take si jej take uzila moc rada.

muhehehe
24. zář 2019

Hlavně se těš na miminko, jak si ho poňuchňáš 🙂 Moc bych to nehrotila... Aniball třeba já osobně ani nezkoušela, připadalo mi ujeté si tam něco strkat 🙂) A takové ty drobnosti typu maliník, lněné semínko, masáž hráze, to je takové nic proti ničemu, proč ne... ale hlavně - zjistit si dopředu, jak to chodí v konkrétní porodnici kde chceš rodit, a jestli jsi s tím ok, podle mne není nic důležitějšího.. ať tě pak něco nezaskočí. Můžeš si doma fantazírovat jak chceš, pak dojdeš na pracoviště, kde nutí rodit na zádech, stříhaj tak nějak každého a miminko hned po porodu odvezou, a je to v háji... Za mne - hlavně si nenechat vnucovat nějakou porodní polohu, to je alfa a omega. Bavit se s personálem slušně a s respektem, ne jako s blbcema kteří neumí dělat svou práci a nic pořádně neví... atmosféra bude pak úplně jinde. I když si člověk něco nepřeje (třeba tu polohu), lze to řešit kulturně 🙂 Tlačení je jako na záchod, to tady psalo víc lidí, podepisuji... 🙂 Pak bych ještě přidala další věc- fungovat do poslední chvíle úplně naplno, žádné zvláštní šetření. Na maraton musí být taky naběháno, ne naodpočíváno (mluvím o bezproblémovém těhotenství, nechytejte mne za slovíčko). Já jsem na tyhle věci dost kliďas. Na předporodní kurz jsem si s prvním dítětem zašla, pamatovala jsem si stejně houby a na porod se člověk beztak nepřipraví, v hlavě mi zůstal asi jen ten maliník 😂 ...a dál jsem to nechala být. V porodnici jsem pak řekla že nechci aby tomu jakkoliv pomáhali a nechci nic na bolest, to byl celý porodní plán. Mám tři děti, nejstarší dcera má dneska čtvrté narozeniny 🙂 Všechny porody v pohodě, první trval čtyři hodiny od první kontrakce která trochu stála za řeč, druhý půl hodiny a třetí dvacet minut. Ten třetí prakticky ani nebolel. Možná to byl takový malý hypnoporod :D čím méně času tyhle věci vůbec řešit (když jsem byla těhotná se třetím, tak jsem si nevzpomněla už ani na ten maliník, natož někde lovit čas na takové rozmařilosti typu masáž hráze), tím lepší výsledek.. doporučuju mít v hlavě co nejvíce prázdno. Rodím dítě, těším se na něj, poslouchám své tělo. Ne si vypočítávat, co ještě kde vylepšit, co jsem stihla či nestihla, co by bylo vhodnější nebo méně vhodné... a ono to nějak dopadne, ženská prostě je smontovaná tak, aby porodila dítě ;) Čas před porodem bych věnovala spíš dotažení restů všeho druhu, ať je čistá hlava, svižnějším vycházkám a třeba zvelebování domova.. negooglit zbytečně kraviny, věnovat se reálným věcem, a klíďo to proložit třeba tou masáží hráze a maliníkem, ke škodě to nebude, ale nejvíc to je v hlavě.

andza
25. zář 2019

@svntvt tak to ti ráda vysvětlím, jakože "neumis" tlačit. Při prvním porodu tělo samo tlačilo ve vaně -jenže do vody se ve zdejší nemocnici rodit nesmí, takže šup šup ven a na křeslo - a tam už jsem měla kontrakce třikrát menší, a neuměla to podle personálu, stejne jko ty. Dnes, po druhém porodu ve sprse, ve stoje, kdy jsem to zvládla sama a nenechala si rozmluvit, že fakt "to tělo tlacir a rodí samo" , můžu potvrdit, že tlačit jistě umis, ALE záleží na okolnostech

beatty
autor
25. zář 2019

To jsou vsechno tak pekne informace a rady! Dekuju za ne. Zatim se taky citim klidna a verim, ze kdyz budu poslouchat telo, tak bude vse ok.
A muzu se prosim zeptat tech, co jste pouzivaly aniball - nemate potom zadne vedlejsi komplikace? Porad na nej totiz nemam uplne vyhraneny nazor. Pri porodu se porodni cesty uvolni a otevrou samy. Tak jestli to treba nezhorsuje inkontinenci, nebo to "nevytaha" okolni tkan.

martiniquest
25. zář 2019

@beatty Sice jsem nebyla vygajdana po aniballu, jen po porodu, ale zhruba po roce jsem zacala cvicit cviky na diastazu a panevni dno - cviceni vedene fyzioterapeutkou. Stacilo par minut denne (s neni to cviceni, u ktereho se zapotis) a po 3 mesicich jsem videla obrovsky rozdil. Dokonce jsem musela vymenit menstruacni kalisek z poporodniho velkeho na maly. Takze po dalsim porodu zacnu cvicit hned po ocistkach, at jsem brzo v pohode. Tenkrat jsem to cviceni neznala.
A s tim poslouchanim tela mas pravdu. Ono staci "jen" byt naladena na sebe, poslouchat telo a proplout tim. Strasne lehce se to pise, ale ve skutecnosti je to dovednost, kterou vetsina lidi bezne neovlada a chce to trenink. Ja si takto loni "potrenovala" pri prirozenem potratu. Oproti porodu syna, kdy jsem byla vydesena a porod byl kvuli "terminu" indukovany (i tak to byl ale relativne pekny porod s vlastni PA) byl prirozeny potrat doma v koupelne jizda. O nic neslo, takze jsem si vyzkousela, jake to napojeni na telo a na sebe je a vazne je to neco uplne jineho. A diky tomu se mi i tento ne prilis radostny zazitek stal obrovskym darem, na ktery rada vzpominam.

svntvt
25. zář 2019

@andza No vidis a ja ze budu rodit ve vane (u nas se to muze), jen sem tam s tim obrim brichem a silenyma bolestma vlezla, hned mi bylo jasne, ze tudy cesta nevede. Vylezla sem ven, nejakou dobu (fajt netuším ty casy, splyva mi to v jedno vsechno) jsem klecela na zemi, to bylo ok, nez mi začaly modrat nohy a prsty na nohách, tak jdem sla na lehatko, tam jsem klecela-blbé, tak sem si lehla na bok-blbé, nakonec jsem skončila ve vsemi opovrhovane poloze na zadech 😅😂 ale oni me nenutili! Jo asi mi to navrhli a ja delala automaticky vse, pac ty bolesti byly tak silene strašne 😅😂 ze sem zkousela vse co by mi mohlo ulevit a paradoxne na tech zadech si to pamatuju ze to bylo nejlepší 🤔 ale mozna je to cele blbost, mozna to bylo pocitove ,,nejlepsi,, jen kvuli tomu ze jsem zacala uz konecne fakt tlacit (a v dali videla konecne konec 😂) a mozna byt v ten moment v jine poze, bylo by to mnohem lepsi 🤔 no ale tlacila jsem snad pul hodiny, silene, byla jsem vysilena, hotovo.... Pri dalsim porodu si rikam ze musim proste ty bolesti vydrzet v jine poloze nez v te na zadech a jskmile pak budu tlacit, mozna to bude lepsi (idealne at pomáhá gravitace). Ale bojím se, furt slysim to jejich : tlaci spatne, netlacte do hlavy, tlacte vic.....🙄🙄🙄🙄😂😂😂

lennus
25. zář 2019

@svntvt Taky jsem myslela, že budu chtít být na čtyřech, ale vůbec mi to nebylo příjemné. Vyčerpaná jsem nebyla, po příchodu na sál malá vylezla za hodinu a čtvrt. Ale nakonec mi vyhovoval sed na porodním lehátku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru