Sedmý měsíc těhotenství

Sedmý měsíc těhotenství otevírá třetí trimestr, a pokud jsi dosud nepociťovala výraznou zátěž, je pravděpodobné, že se fyzický diskomfort začne pomaličku objevovat. Pojď se podívat, co tě čeká, jak se vyvíjí miminko a na co bys během 7. měsíce měla myslet.

Co se děje v 7. měsíci těhotenství?

  • Sedmý měsíc těhotenství začíná 27. týdnem a je ukončen 31. týdnem těhotenství. Může tě překvapit zkrácenou kapacitou dechu, kterou má na svědomí zvětšující se děloha tlačící na plíce a bránici. Dále také křečemi v nohou, na které ti lékař možná doporučí užívání hořčíku. Trápí-li tě syndrom neklidných nohou, zkus si večer před spaním sprchovat nohy studenější vodou, pravidelně je během dne dávat do zvýšené polohy a nezapomínej ani na pohyb, který může přispět ke zmírnění tohoto jevu.
  • Na prsou se vytvářejí tzv. druhotné prsní dvorce a okolí bradavek o něco ztmavne. Říká se, že se to děje proto, aby miminko snáze našlo bradavku, když se bude chtít po porodu poprvé přisát. S prsy souvisí i další informace – v případě, že je tvorba kolostra u tebe nadměrná, zvaž používání vložek do podprsenky. Zachytí tuto tekutinu a předejdeš mokrým flekem na tričku.
  • Kopance miminka už mohou být pořádně intenzivní, a tak se mnohdy lekneš, když děťátko trefí zrovna citlivé místo na žebrech či močovém měchýři.
  • Ve třetím trimestru se může vrátit únava, která tě provázela na začátku těhotenství. Způsobuje ji kromě fyzické zátěže také hormon prolaktin, který stimuluje funkci mléčných žláz. Raději s ní velmi nebojuj, protože i únava může zvyšovat výskyt poslíčků, a v případě potřeby si dopřej chvíli odpočinku. I půlhodinka spánku odpoledne dokáže udělat zázraky.

Přečti si víc o sedmém měsíci a týdnech, které ho tvoří:


Na co se v 7. měsíci těhotenství soustředit?

Poslední týdny na 3D nebo 4D ultrazvuk

Do 30. týdne máš možnost rozhodnout se, zda absolvuješ 3D nebo 4D ultrazvuk. Jelikož se nejedná o medicínské vyšetření, ale slouží spíše jako zážitek pro budoucí rodiče, není proplácen zdravotní pojišťovnou. Jako památku si domů odneseš fotografii nebo videozáznam miminka.

3D Ultrazvuk

Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.

4D Ultrazvuk

4D ultrazvuk představuje krásný zážitek pro nastávající rodiče. Konečně tak mají možnost spatřit človíčka, ke kterému dosud jen promlouvali přes bříško. Jak 4D ultrazvuk probíhá, kdy se nejčastěji provádí a na co si dát pozor, když se na něj budeš objednávat?

Uvažuješ o porodním plánu?

Porodní plán představuje tvůj seznam přání a postupů, které bys chtěla dodržet v případě, že bude průběh porodu bezproblémový. Projdi si jednotlivé body se svým gynekologem či dulou, určitě ti k nim dají zpětnou vazbu a doporučí ti to, co lze vylepšit, víc rozepsat nebo vysvětlit.

Porodní plán

Porodní plán nebo porodní přání je seznam bodů, které si rodička přeje, aby byly při jejím porodu dodrženy. Lékař i personál nemocnice by měly porodní plán respektovat, samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí na zdraví a životě jako dítě, tak i rodičku. Je vhodné ho konzultovat ve vybrané porodnici předem. Na Slovensku přece jen není ještě standardem.

Odchod na mateřskou dovolenou

Přibližně měsíc před plánovaným odchodem na mateřskou bys tuto informaci měla svému zaměstnavateli písemně oznámit. Pokud čekáš jedno děťátko, můžeš na mateřskou nastoupit 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem.

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnankyně, kterou je zaměstnavatel povinen strpět v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o narozené dítě. Na mateřskou dovolenou (MD) nastupuje těhotná žena dle své volby mezi počátkem 8. týdne a počátkem 6. týdne před očekávaným termínem porodu.

Bojíš se porodu?

Samozřejmě, kdo by před porodem respekt neměl… Jde o moment, který přezkouší tvé fyzické síly. Pokud se ponoříš do internetových diskuzí, můžeš se vystresovat ještě víc, protože mnohem častěji se sdílejí nepříjemné zkušenosti než ty příjemné. Pokud cítíš, že máš s každým týdnem těhotenství nervy napjatější, nenech to zajít do krajností. Klidně se svého gynekologa zeptej na možné komplikace při porodu a způsoby, jak je lékaři řeší. Také zvaž, že si promluvíš s dulou nebo navštívíš předporodní kurz, případně psychologa. Každý moment, během kterého budeš aktivně čelit svému strachu, při porodu oceníš.

Strach z porodu

Strach z porodu provází během těhotenství mnoho žen. Existují i ženy, které trpí přímo chorobným strachem z porodu, tzv. tokofóbií, kvůli které jsou schopny se dokonce vzdát mateřství. Porod je bezesporu velká životní událost pro každou ženu a ač se o porodních bolestech mluví jako o jedné z největší možné bolesti, výsledek jistě stojí zato. Strach z porodu může provázet nejen první těhotenství, porod je vždy jedinečná záležitost a nelze dopředu říci, zda-li půjde vše "jako po másle". Důležité je však myslet pozitivně, na konci tohoto procesu čeká nastávající maminku i tatínka nejsladší odměna v podobě toužebně očekávaného miminka.


Vyšetření v 7. měsíci těhotenství

Těhotenská poradna

V případě, že lékař nenajde důvod, aby tě kontroloval častěji, budeš až do ukončeného 34. týdne těhotenství chodit do prenatální poradny přibližně jednou měsíc, přičemž stanovený interval je jedna kontrola za 4 až 6 týdnů.

Kromě měření krevního tlaku a monitorování děložního čípku bude pozornost věnovaná také Rh faktoru tvé krve. Pokud máš Rh faktor negativní a otec dítěte zase pozitivní, bude ti ve 28. týdnu těhotenství podána injekce imunoglobulinu – protilátku vůči pozitivnímu Rh faktoru.

Těhotenská poradna

Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.

Glukózový toleranční test

Test na těhotenskou cukrovku se provádí od 24. týdne do 28. týdne těhotenství, a pokud jsi ho neabsolvovala v šestém měsíci, čeká tě v následujících dnech. Určitě se tohoto vyšetření neboj, sestává z vypití roztoku glukózy a tří postupných odběrů krve. Počítej však s tím, že v čekárně svého gynekologa strávíš většinu dopoledne.

OGTT

Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.

Podrobný ultrazvuk ve 30. týdnu těhotenství

Ultrazvuk prováděný kolem 30. týdne můžeš znát i pod pojmem screening třetího trimestru. Lékař podrobně zkoumá miminko a kromě toho, že se dozvíš, jak je otočeno, budeš mít přehled o podmínkách, které v bříšku má. Součástí tohoto ultrazvuku je totiž často také flowmetrie – měření průtoků krve v důležitých cévách, které děťátko zásobují živinami a kyslíkem.

Flowmetrie – průtoky pupečníkem

Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.

Druhá preventivní prohlídka u zubaře v těhotenství

Využij svůj nárok absolvovat dvě preventivní prohlídky v průběhu těhotenství. Zubní kaz je totiž pro tvůj organismus, ve kterém se vyvíjí miminko, nebezpečným zdrojem zánětu a infekce. První preventivku je ideální podstoupit v raném začátku druhého trimestru a druhou zase na přelomu 7. a 8. měsíce těhotenství.


Jak roste miminko?

  • Z velikosti, kterou lze přirovnat k čínskému zelí, tento měsíc povyroste na velikost ananasu. Jeho váha tento měsíc přesáhne jeden kilogram.
  • Pokud by v závěru tohoto měsíce nastal předčasný porod, děťátko má 98% šanci na přežití. Přestože je nesmírně důležité, aby si v bříšku ještě pár týdnů pobylo, každým dnem se stává životaschopnější a silnější.
  • V 7. měsíci těhotenství čekají miminko tyto důležité milníky:
    • zvyšuje se vrstva jeho podkožního tuku,
    • završil se vývoj oční sítnice,
    • dozrávají jeho průdušky,
    • kromě zraku smysly, jako jsou sluch, hmat či chuť,
    • funkci sleziny v tvorbě krvinek přebírá v závěru měsíce kostní dřeň, která bude tento úkol vykonávat po celý život miminka.

Video: Sedmý měsíc těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Sedmý měsíc těhotenství v číslech

31. týden těhotenství


Zápis týdnů v 7. měsíci těhotenství: 27. týden + 0 dní až 31. týden + 6 dní (26tt + 0 až 30tt + 6).


Sedmý měsíc těhotenství po týdnech

Týden těhotenství v 7. měsíci Počet ukončených dní těhotenství Počet dní do porodu
27. tt (26tt + 0 až 26tt + 6) 182 až 188 98 až 92
28. tt (27tt + 0 až 27tt + 6) 189 až 195 91 až 85
29. tt (28tt + 0 až 28tt + 6) 196 až 202 84 až 78
30. tt (29tt + 0 až 29tt + 6) 203 až 209 77 až 71
31. tt (30tt + 0 až 30tt + 6) 210 až 216 70 až 64

Mohlo by tě také zajímat

Železo v těhotenství

Snad každá žena si v těhotenství kladla otázku, zda dodržuje správnou životosprávu a zda je její tělo zásobeno vitamíny a minerály natolik, aby umělo „posunout“ rostoucímu děťátku dostatek potřebných živin. Kromě kyseliny listové, která spadá pod vitamíny skupiny B, je v těhotenství jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů také železo. Jaká je jeho funkce v organismu a jak v těhotenství rozpoznat jeho deficit?

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech. Nebo si nech zdarma posílat náš těhotenský newsletter, v němž ti každý týden přijde nejaktuálnější info přímo do e-mailové schránky. Na týdnech těhotenství i newsletterech jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5
    • Newsletter: Těhotenství po týdnech

<< 6. měsíc těhotenství / 8. měsíc těhotenství >>


Hodnocení a zkušenosti se sedmým měsícem těhotenství

Máš zkušenost se sedmým měsícem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce