Stolice novorozence

S narozením miminka se do života jeho rodičů dostávají zcela nové otázky. Jednou z nich je třeba i to, jak často bude děťátko kakat. 🙂 Co bys měla vědět o stolici novorozence a jaké výstražné signály se mohou objevit v plence? I toto je téma, kterým, jakožto čerstvý rodič, budeš chvíli žít, proto si pojď přečíst všechno důležité.

Stolice novorozence

Stolici novorozence ovlivňuje i to, zda je miminko kojeno, nebo krmeno umělým mlékem.

Stolice novorozence

  • První stolici novorozeného miminka se říká také mekonium nebo také smolka. Jedná se o natrávenou směs plodové vody2. Vyznačuje se tím, že je bez zápachu a má podivnou černo-zelenou barvu.
    • První smolku miminko vyloučí jeden až čtyři dny od svého narození. Sestřičky vyloučení mekonia zapíší do zdravotní dokumentace miminka – jde totiž o jeden z prvních signálů, že jeho organismus funguje správně.
  • Jakmile děťátko začne přijímat stravu, postupně se změní barva i konzistence jeho stolice, přičemž forma stravy může tyto skutečnosti ovlivnit.
    • Pokud je děťátko kojeno, stolice má hořčicově žlutý nádech a konzistencí připomíná míchaná vejce.
    • V případě, že je krmeno umělým mlékem, může se stát, že stolice bude mít jemně zelenkavý odstín. Roli hraje dokonce konkrétní značka umělého mléka.
  • Stolice zdravého novorozence nemá mít výrazný zápach. Popravdě by neměla zapáchat vůbec a po rozbalení plenky bys měla cítit maximálně trochu nakyslý závan. Zápach stolice se vyskytne teprve tehdy, když děťátko začne v pozdějších měsících přijímat první příkrmy.

Jak často by mělo miminko kakat?

  • Frekvence kakání u novorozenců je velmi individuální a také ji dokáže ovlivnit, zda je miminko krmeno mateřským, nebo umělým mlékem.
    • U kojených dětí může být vylučování stolice nepravidelné a méně časté – dokonce jednou za několik dní. Jiné kojené děti zase kakají i několikrát za den.
  • Jak tedy zjistíš, že je vylučování stolice u tvého miminka v pořádku? Kromě obsahu v plence bys měla sledovat i případné další příznaky. Pokud miminko nekaká několik dní, ale nepozoruješ u něj bolest bříška, zvýšenou teplotu nebo nadměrnou plynatost, nemusíš se ničeho obávat. Jakmile by se však tyto symptomy objevily, možná jde o začátek kojenecké koliky.
    • Kolika u novorozence vzniká důsledkem nezralosti jeho střevního traktu. Dalo by se říci, že bakterie ve střevech ještě nestíhají dělat veškerou práci, a tak se v trávicí soustavě nahromadí nadměrné množství plynů. To samo o sobě způsobuje bolest bříška, miminko i několik hodin pláče, nelze utišit a vleže si přitahuje nožky k bříšku. Kolika je dlouhodobější problém, může ovlivňovat i vylučování stolice, ale nejde o onemocnění jako takové. Obvykle sama odezní do tří měsíců věku děťátka.

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika (tzv. tříměsíční kolika, v mírnější verzi také lidově řečeno prdíky) je obvykle charakterizována jako stav vysoké dráždivosti s náhlým začátkem i koncem, projevující se obtížně utišitelným pláčem, křikem, kroucením, kopáním a přitahováním nožiček k bíšku, napjatým bříškem, zatínáním pěstiček, zrudnutím obličeje, často také dochází k odchodu plynů a stolice.


Výstražné signály v pleně

Pokud se některý z níže uvedených příznaků objeví, neodkládej návštěvu pediatra.

  • Náhlá změna stolice – pokud miminko dosud vylučovalo stolici o konzistenci „míchaná vejce“ a náhle nastala změna, měla bys zpozornět. Může se jednat o signál, že v jeho tělíčku probíhá infekce – například zánět žaludku nebo střeva. Všímat by sis měla především těchto jevů:
    • zpěněná stolice,
    • řídká stolice, která se vpíjí do plenky,
    • zápach stolice.
  • Krev ve stolici miminka – jakmile bys ve stolici dítěte našla krev, není třeba čekat s návštěvou pediatrické ambulance. Lékař se tě bude ptát, o jakou krev přesně šlo – je-li sytě červená, říká se jí také „čerstvá krev“ a vznikla důsledkem nadměrného tlačení při zácpě, kolice nebo průjmu, což samo o sobě nepředstavuje závažný problém. V případě, že by krev byla tmavá až černá, jedná se o natrávenou krev, která se do stolice dostala z horních sfér trávicího traktu. To se identifikuje jako signál, že v této části organismu miminka došlo z různých příčin ke krvácení a jedná se o mnohem vážnější problém, který měl okamžitě řešit lékař.
  • Hlen ve stolici novorozence – hlen ve stolici bez příměsí krve může být často důsledkem rýmy. Děťátko polyká hleny, které se vytvářejí v jeho dýchacím traktu a po natrávení se mohou objevit iv pleně. Tehdy jde o neškodný příznak, který zmizí, jakmile se miminko rýmy zbaví. Jiné je to však v případě, že novorozenec netrpí žádným respiračním onemocněním, a přece se hlen v jeho stolici objevuje. Tehdy se může jednat o intoleranci na laktózu, alergii na bílkovinu kravského mléka či dokonce přítomnost některých virů nebo kvasinek. Pokud by si hlen v pleně nacházela několikrát po sobě, určitě to vzpomeň pediatrovi, který doporučí další postup.

VIDEO: Které zdravotní problémy jsou u novorozenců běžné a které je třeba řešit?

rozhovor s MUDr. Martinem Matejkou

Co vše ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Stříhání nehtů u novorozenců

Možná tě to překvapí, ale stříhání nehtíků novorozenci, je poměrně kontroverzní téma. Pravděpodobně se setkáš třeba i s názorem, že není vůbec potřeba, případně na internetu najdeš zvláštní rady a postupy. Pojď si tedy udělat jasno a přečíst si, jak opravdu správně ostříhat nehty miminku, kdy s tím začít a jaké pomůcky budeš potřebovat.

Šestinedělí

Šestinedělí nebo také puerperium je období, které nastává po porodu (nebo po spontánním potratu či umělém ukončení těhotenství). Během šestinedělí by se měla zhojit všechna poporodní poranění a organismus ženy dostat do téměř původního stavu, jako před těhotenstvím.

Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se stolicí novorozence

Máš zkušenost se stolicí novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce