Budu mít nárok na PPM?

Zodpovězené
29. led 2024

Dobrý den,

trošku tápu v tom, zda mám nárok na PPM.

1.9. 2021 - 31.3. 2023 - zaměstnání, z toho od 11.1. 2023 - 31. 3.2023 pracovní neschopnost
1.4. 2023 - 4.8. 2023 - zaměstnání, z toho od 6.6. 2023 - 4.8. 2023 pracovní neschopnost
5.8. - 31.10. 2023 - Úřad práce
1.11. 2023 - 25.1. 2024 - zaměstnání, od 2.1. 2024 neschopenka. Pracovní poměr byl zrušen ve zkušební době, ze strany zaměstnavatele.

Mám možnost mít od února/března brigádu, jen nevím, zda by to sociálka nebrala jako úmyslnou brigádu, abych dostala PPM.

Termín porodu srpen 2024.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsala. Rozumíme tomu, že je často obtížné zorientovat se v systému dávek. Nejen pro to je tu naše poradna.

Pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) je potřeba splnit současně dvě podmínky. Ty musí být splněny ke dni nástupu na PPM. Den nástupu si volíte sama v období mezí 8. a 6. týdnem před očekávaným termínem porodu, který Vám určí gynekolog/gynekoložka.

Jedná se o tyto podmínky:
1. V posledních dvou letech být minimálně 270 nemocensky pojištěná – do této doby se vám započítá doba, kdy jste byla zaměstnaná, a to i doba nemocenské v době, kdy trvalo zaměstnání. Doba evidence na Úřadu práce a nemocenské po skončení zaměstnání se do této doby nezapočítává.
Podle toho, co jste nám napsala, byste tuto podmínku měla splnit.
2. Být nemocensky pojištěná – to znamená zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta vzniká po skončení zaměstnání v době těhotenství. Trvá tak dlouho jako poslední zaměstnání, maximálně však 180 dní.

Vaše poslední zaměstnání trvalo 86 dní. Protože skončilo v době, kdy jste byla těhotná, jste v ochranné lhůtě. Ta bude trvat 86 dní. Skončí tedy 20.4. 2024. Z této ochranné lhůty vám tedy nevznikne nárok na PPM.

Abyste splnila i tuto druhou podmínku, musela byste být ještě do nástupu na PPM nemocensky pojištěná

Píšete o možnosti brigády. Pro nárok na PPM je důležité, abyste z brigády odváděla nemocenské pojištění. To se odvádí v případě, že pracujete na hlavní pracovní poměr (HPP) nebo na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ), kdy je Váš příjem alespoň 4000 Kč měsíčně. V případě dohody o provedení práce (DPP) musí být měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč.

Pokud byste potřebovala více informací nebo se doptat na nějaké nejasnosti, prosím, kontaktujete přímo naši Poradnu Na počátku https://napocatku.cz/poradna-na-pocatku/

Přejeme Vám klidné dny a hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz