Nárok na PPM. Budu mít?

Zodpovězené
8. dub 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM.

Byla jsem zaměstnaná více než dva roky u jednoho zaměstnavatele, tady skončil pracovní poměr 31.12. 2021. Následně jsem byla od 1.1. 2022 do 14.1. 2022 na ÚP. Od 15.1. 2022 jsem byla zaměstnaná a během zkušební doby jsem zjistila, že jsem těhotná a musela nastoupit na rizikové těhotenství. Ve zkušební době mi byl rozvázáný pracovní poměr ke dni 16.3. 2022. Poslední zaměstnání tedy trvalo dva měsíce. Na neschopence jsem dál a budu až do porodu. Nyní jsem 12+2 tt, takže termín otěhotnění (počítaný podle prvního dne poslední menstruace) je 9.1. 2022 (den poslední menstruace).

Budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda budete mít nárok na PPM.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.
K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele.

Vy byste měla splňovat druhou podmínku - píšete, že máte odpracováno více než dva roky u zaměstnavatele, kde pracovní poměr skončil 31. 12. 2021.
U dalšího zaměstnavatele jste byla zaměstnána pouze od 15. 1. do 16. 3. 2022. Pak Vám byl pracovní poměr ukončen. Nyní jste, jakožto těhotná, v ochranné lhůtě. Ta však bude trvat pouze tak dlouhou dobu, jako trval Váš pracovní poměr u posledního zaměstnavatele, tudíž cca 2 měsíce. Ochranná lhůta Vám tedy končí zhruba v půli května.

Termín porodu podle poslední menstruace Vám, pokud správně počítáme, vychází na 16. 10. 2022. V té době už nebudete v ochranné lhůtě, tedy nebudete splňovat první podmínku nároku.

Jedinou možností by bylo nechat se ještě do té doby zaměstnat.

V případě, že se tak nestane, můžete zůstat v pracovní neschopnosti (jsou-li pro to důvody) až do termínu porodu. Ode dne narození dítěte pak budete pobírat už rovnou rodičovský příspěvek, o který si zažádáte na ÚP.

Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz