Výpověď v těhotenství. Jak dál postupovat?

Zodpovězené
8. dub 2024

Dobrý den,

začínám druhý trimestr a šéf mě dotlačil k výpovědi dohodou, kterou jsem bohužel podepsala.

Mám nárok na nějakou finační pomoc?

Žiji s přítelem, ale můj plat nám bude teď moc chybět, splácíme ještě do toho půjčky, máme ještě jedno dítě a přítel syna, na kterého platí alimenty. Den po výpovědi mi lékař vystavil neschopenku, ale nevím, jak dlouho na ní můžu být.

Mám se teď hlásit na Úřad práce?

Vůbec nevím, jak dál teď postupovat. Cítím strašnou bezmoc a bojím se, jak to bude dál. Budu moc ráda za rady.

Předem moc děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu a za důvěru, se kterou jste nám napsala. Mrzí nás, že jste se ocitla v takto těžké situaci a rozumíme tomu, že můžete cítit zmatek a nejistotu v tom, jak dál postupovat.

Ptáte se nás, zda máte nárok na nějakou finanční pomoc. Jsou zde některé možnosti, které byste mohla využít:
1) Nárok na nemocenskou – píšete, že jste nyní na neschopence, na základě lékařského posouzení na ní můžete zůstat až do porodu. Budete tedy pobírat dávky nemocenského (od 15. dne trvání pracovní neschopnosti) více info zde: https://www.cssz.cz/nemocenske

2) Nárok na PPM – i přesto, že již nejste zaměstnaná, mohla byste získat nárok na PPM (mateřská), pokud byste v době nástupu na PPM byla v ochranné lhůtě, která trvá zpravidla 180 dní po skončení nemocenského pojištění (pokud je doba pojištění kratší, trvá ochranná lhůta jen tolik dnů/měsíců, kolik trvalo poslední pojištění).
Je však důležité splnit další podmínku a tou je účast na nemocenském pojištění (odvádí zaměstnavatel) aspoň po dobu 270 dní v posledních dvou letech (více info zde: https://www.cssz.cz/penezita-pomoc-v-materstvi )

3) Další dávky – případně byste mohla mít nárok na některé z dalších dávek státní sociální podpory (více info zde: https://www.uradprace.cz/statni-socialni-podpora )

Ptáte se také, zda se máte hlásit na ÚP. Pokud jste na neschopence, nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám nevzniká. Na Úřad práce se tedy hlásit nemusíte. Co se týká zdravotního a sociálního pojištění, platit ho nemusíte, hradí ho za Vás stát. Skončení pracovního poměru nyní musíte nahlásit do 8 dnů pouze u Vaší zdravotní pojišťovny.

Abychom Vám mohli lépe pomoci a poradit, na co z výše uvedeného budete mít nárok, potřebovali bychom od Vás více informací:

  • Jak dlouho trval Váš pracovní poměr?
  • Kdy skončil Váš pracovní poměr?
  • Kdy máte termín porodu?

Můžete nás kontaktovat vždy v pondělí 8-15, středu 9-18, pátek 8-15 – na online chatu na webu www.napocatku.cz , na mailu poradna@napocatku.cz nebo zavolat na telefonní číslo 774 440 821.

Přejeme klidné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz