Mám nárok na PPM?

Zodpovězené
5. srp 2022

Hezký den,

snad najdu odpověď na mou otázku právě u Vás.
Od 9.1. 2021 jsem pracovala v jedné práci, ale ukončila jsem ji ve zkušebce, tudíž prac. poměr trval 3 měsíce, ukončen 31.3. 2021.
Od 7.4. 2021 jsem dostala práci novou, která mi byla ukončena 15.12. 2021 vypršením doby smlouvy.

Shodou náhod se mi stal úraz mimo práci a od 13.12. 2021 jsem nastoupila na nemocenskou, kterou jsem ukončila 31.3. 2022.
Jelikož jsem věděla, že díky tomu, že jsem odpracovala dostanu podporu, tak teď jsem na Úřadu práce od 1.4. 2022 doposud.
Termín porodu mám stanoven na 26.10. 2022. Doktor mi řekl, že nejdříve na mateřskou mohu nastoupit 31.8. 2022.

Nevím, jak dlouhou mám lhůtu na to nastoupit na PPM a zda-li za těchto podmínek bych měla na PPM nárok. Jinak tento měsíc vybírám čtvrtou dávku z Úřadu, a pokud bych nastoupila na PPM, tak poslední dávku už nedostanu, pochopitelně, ale pokud by se mě měl týkat nárok na PPM, tak by mě to příliš netrápilo. Nejsem si ale jistá, odkdy se počítá ta lhůta, jestli po skončení nemocenské nebo skončením dohody.

Předem moc děkuji za odpověď .

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda Vám vznikne nárok na PPM. Nejste si jistá, od kdy se počítá ochranná lhůta.
Pro nárok na PPM musíte v době nástupu na mateřskou (to je 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splňovat současně tyto podmínky:

1. Být v posledních dvou letech minimálně 270 dnů nemocensky pojištěná.
Do této doby se počítá také doba rodičovské dovolené, neplaceného volna, pracovní neschopnosti v době zaměstnání.

2. Být nemocensky pojištěná - tzn. zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.
V ochranné lhůtě byste byla za předpokladu, že by Vaše zaměstnání skončilo v době těhotenství. V takovém případě trvá ochranná lhůta tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, nejdéle však 180 dnů. Váš pracovní poměr skončil k 15. 12. 2021 a otěhotněla jste (podle stanoveného termínu porodu) až v lednu 2022. Proto se Vás 180 dní ochranné lhůty netýká a tuto podmínku bohužel nesplňujete.

Myslíme si tedy, že doberete podporu v nezaměstnanosti a po narození dítěte požádáte rovnou o rodičovský příspěvek.
Pro upřesnění informací můžete kontaktovat příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení.

Přejeme Vám klidné těhotenství a hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz