LSIL + HPV 16. Nutná konizace?

Zodpovězené
21. bře 2024

Dobrý den,

před pár dny mě gynekolog odeslal na konizaci čípku s výsledkama - diagnóza N870 - 4-LSIL reaktivní buněčné změny, dlaždic.metaplasie a parakeratosa. HPV 16 pozitiv.

Je mi 25 let a aktualně jsme se snažili s partnerem o druhé dítě. Pan gynekolog mě v otěhotnění podporoval, že výsledky nejsou tak zlé, ale pak otočil a řekl, že mě raději pošle na konizaci, pro jistotu. Myslela jsem si, že bych konizaci podstoupila až po druhém těhotenství, které by bylo také poslední. Z výsledkama LSIL jsem se potýkala i v roce 2021, kdy jsem jezdila na Onkogyn. do Vinohrad a říkali, ať otěhotním, že jsem mladá a LSIL se pouze sleduje a mnohdy to po těhotenství vymizí.

Plánuji jet znovu do Vinohrad na konzultaci, ale zajímá mě Váš názor, zda je konizace nutná hned teď na základě výsledků, které jsem Vám napsala.

Děkuji.

Dobrý den,

prosím, problematice změn na děložním čípku se detailně nevěnuji a nejsem schopen erudovaně odpovědět. L SIL - znamená že změny na děložním čípku jsou - Low - tedy nízké.
Rozhodně doporučuji konzultaci na specializovaném pracovišti, jak plánujete.
Často je v medicíně více možností - operace x častější sledování.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz