Inkontinence po 2. porodu. Co mohu dělat?

Zodpovězené
2. únor 2024

Dobrý den,

jsem 3 měsíce po 2. porodu, nikdy jsem s únikem moči problémy neměla, ale aktuálně na sobě pociťuji, že jakmile si odkašlu nebo se více směju, či skáču se synem na trampolíně, tak se mi uvolňuje menší množství moči (kapičky). Vzhledem k tomu, že jsem na MD s 3 měsíční dcerkou si nemohu moc dovolit chodit na rehabilitace (kojím i 6x za den), myslíte, že se dá tento stav zvládnout nějakým cvičením i doma?

Anebo je nutné aspoň první vyšetření odborníkem?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Únik moči je po porodu velmi často způsoben špatnou funkcí pánevního dna. Obzvlášť se objevuje, pokud došlo k nástřihu hráze. Většinou se jedná o kombinaci dvou problémů - ochabnutí hlubokých svalů pánevního dna a naopak přetížení povrchových svalů pánevního dna.

3 měsíce po porodu je ještě velmi brzo na skákání na trampolíně a malý únik moči se v této době po porodu objevuje velmi často. Chápu, že je pro Vás náročné docházet pravidelně za nějakým odborníkem, ale v tomto případě doporučuji alespoň jednu návštěvu podstoupit. Fyzioterapeutka udělá diagnostiku celého těla včetně pánevního dna a podle konkrétního stavu Vašeho těla Vám poradí cviky, které budou individuálně pro Vás. Každá maminka na porod reaguje jinak a tedy i příčina nefunkčnosti pánevního dna je různá.
Určitě nedoporučuji cvičit jakýmkoliv způsobem sama izolovaně posilování svalů pánevního dna. Nejsou vhodné tzv. Kegelovy cviky ani trénink přerušovaného močení nebo vtahování tamponu. Při těchto cvicích je velká pravděpodobnost, že si ještě více přetížíte povrchové svaly pánevního dna a inkontinenci zhoršíte.

Ještě před návštěvou fyzioterapie můžete sama uvolňovat povrchové pánevní dno např. v pozici obrácené žáby - leh na zádech, lehce podložit bedra, pokrčená kolena vytočit ven, chodidla nechat u sebe a případně podložit každé koleno polštářem. V této pozici relaxovat cca 2 min. denně.

Doporučuji navštívit zkušenou fyzioterapeutku ve Vašem okolí. V další fyzioterapii a cvičení je možné již pracovat i v online podobě terapie.

Pokud máte zájem, ráda Vás objednám do mé ordinace v Praze 1.

S pozdravem,
Bc. Kristina Bertošová
fyzioterapeutka, osobní trenérka
e-mail: kristina.bertosova@gmail.com
www.bertosova.com