Ureaplasma, opakované záněty pochvy. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
18. dub 2024

Dobrý den,

moc bych Vás prosila o radu. Jsem mladá žena - pod 25 let.

Minulý rok v dubnu jsem měla zánět ledvin - dostala jsem Amoksiklav po dobrání se objevily kvasinky - přeléčeno Gynimun rapid. V červnu se mi opět objevil zánět ledvin - přeléčeno Medoxinem. Znovu se objevily kvasinky, Gynimun rapid nefungoval, tak mi paní gynekoložka napsala Macmiror 500 + mi udělali stěry na pohlavní nemoce. Vyšla mi pozitivní Ureaplasma, od doktorky jsem dostala info, ze způsobuje jen záněty močáku a až se u mě příště projeví, tak můžeme přeléčit i ureaplasmu. Jenže jsem začala pociťovat pálení při čůrání - hlavně na konci, nepříjemné pocity na konci močové trubice, dokonce, jak kdyby mi tam něco lezlo. Bylo to velmi nepříjemné, ale zánět močáku to nebyl. V září jsem šla tedy na urologii, kde mi bylo řečeno, že to může dělat Ureaplasma.

Dostala jsem i s přítelem Doxyhexal na 10 dní. Poté se mi dostavilo hrozné svědění/pálení v pochvě - opět přeléčeno Macmirorem. Kontrolní testy u obou dopadly negativně. Nepříjemné pocity v močové trubici se pomalu začaly zlepšovat - téměř po půl roce od antibiotik to občas cítím, ale je to o dost lepší než předtím. V listopadu jsem spolu s covidem měla opět zánět močáku - od praktické doktorky jsem znovu dostala Medoxin. Opět zánět pochvy, který jsem přeléčila Gynimun rapid. Od té doby bych řekla, že je močové ústrojí relativně v pořádku, občas se mi objeví ty nepříjemné pocity, ale za chvíli zase zmizí.

Bohužel mi stále zůstaly gynekologické problémy. Každý měsíc až dva se mi opakuje svědění, pálení a bolest při styku. Většinou mi trvá cca 3 týdny než se z toho nějak dostanu. Přijde mi, že poslední dobou už nic nezabírá. Jsem z toho hrozně zoufalá, můj partnerský život je téměř rok hodně hodně omezený. Kdykoliv se dostaví nějaké nepříjemné pocity v pochvě, jsem z toho úplně na prášky. Vyzkoušela jsem snad vše z lékárny, cca 4 měsíce beru Gynimun trio, 1x týdně nebo po styku zaváděcí probiotika, 1x denně používám mycí gel Uriage Gyn phy. Navíc beru vitamín C,D… na posílení imunity. Nyní jsem si koupila Vitagyn C a doufám, že by to mohlo pomoct. Dodržuji hygienu, nosím bavlněné spodní prádlo, do bazénu nechodím, vždy hned po styku jdu na záchod a do sprchy.

Od 9 let mám diabetes mellitus, kompenzace je uspokojivá. Před zánětem ledvin minulý duben, kdy se mi toto vše spustilo, jsem neměla ani jednou zánět močáku a žádné gynekologické problémy. Jsem z toho zoufalá, mám pocit, že dělám co můžu, abych tomu zabránila, ale nic nepomáhá.

Budu moc ráda za každou radu. Pravidelnou kontrolu u gynekologa mám v květnu.

Mockrát děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den,

napsala jste toho hodně, ale přesto mi to nestačí.

Takhle z první bych to viděl tak, že ty "kvasinky" byly a jsou spíše bakterie (anaerobní vaginóza nebo smíšená vaginitida) - na takovéto vaginální dyskomforty se často (nešťastně) dává léčba naslepo.

Určitě to bude chtít opakované a podrobné gynekologické vyšetřování (zejména mikroskop, pH a STD, někdy klidně i kultivace - ta však sama o sobě nestačí!). Dále péče o vaginální mikrobiotu a taky o diabetes (zejména léky forsující cukr v moči!).

Chcete-li, napište mi na jiri.emmer@gmail.com a můžeme probrat po telefonu - více by bylo nad rámec této poradny.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň