Stolice novorozence

Pravděpodobně žádný nastávající rodič není připraven na všechno, co ho s příchodem dítěte do jeho života čeká. Lusknutím prstu se změní celý jeho život. Staré priority přestávají být důležité a člověku najednou záleží na úplně jiných věcech. Jednou z takových "věcí" je i to, jak často bude miminko kakat. Co bys měla vědět o stolici novorozence a jaké výstražné signály v plence se mohou objevit? I toto je téma, kterým jako čerstvý rodič budeš chvíli žít, proto si pojď přečíst všechno důležité.

Stolice novorozence

Stolici novorozence ovlivňuje i to, zda je miminko kojeno, nebo krmeno umělým mlékem.

Stolice novorozence

Nechť tě nepřekvapí, že už v porodnici bude na první nálož v plence33 dohlížet takřka celý personál. První stolici novorozence se říká také mekonium nebo smolka. Jedná se o natrávenou směs plodové vody a složek, které plodová voda obsahuje. Vyznačuje se tím, že je bez zápachu a má zvláštní černou barvu s nádechem do zelena.

Miminko může první smolku vyloučit už jeden den po narození až do přibližně 4. dne od narození. Sestřičky vyloučení mekonia zaznamenají i do zdravotní dokumentace dítěte. Jde totiž o jeden z prvních signálů, že jeho organismus funguje správně.

Jakmile začne dítě přijímat stravu, postupně se mění i barva a konzistence jeho stolice, přičemž forma jeho stravy může tyto skutečnosti trochu ovlivnit. Pokud je dítě kojené, stolice má hořčicově žlutý nádech a konzistenci míchaných vajec. V případě, že je krmeno umělým mlékem49, může se stát, že stolice bude mít jemně nazelenalý odstín. Svou roli zde hraje konkrétní značka umělého mléka.49

Stolice zdravého novorozence by neměla mít výrazný zápach. Popravdě by neměla zapáchat vůbec a po rozbalení pleny bys měla cítit maximálně jemně kyselý závan. Zápach stolice se objeví až tehdy, když dítě začne v pozdějších měsících přijímat první příkrmy.10

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Jak často by mělo miminko kakat?

Frekvence kakání u novorozenců je velmi individuální a stejně tak ji ovlivňuje, zda je dítě krmeno mateřským7 nebo umělým mlékem.49 U kojených dětí může, ale i nemusí být vylučování stolice nepravidelné a méně časté. Některé kojené děti mohou kakat i několikrát denně, jiné zase nemusí mít stolici i několik dní.

Pokud jde o miminko krmené umělým mlékem, které netrpí trávicími problémy, stolice bývá mnohem pravidelnější a několikadenní pauzy se obvykle nevyskytují. Stejně tak se ale může stát, že konkrétní značka umělého mléka střevnímu traktu miminka „nesedne“ a objeví se zácpa.1 V ordinaci pediatra se můžeš setkat i s názorem, že po prvním měsíci, ať už je dítě kojené nebo přijímá umělé mléko, se pravidelnost vylučování stolice stabilizuje a bude se objevovat v intervalech každé dva až tři dny.

Jak poznáš, že je vylučování stolice u tvého miminka v pořádku?

Kromě špinavé pleny33 bys měla sledovat i jiné příznaky. Pokud miminko nekaká několik dní, ale nepozoruješ u něj bolest bříška, zvýšenou teplotu či nadměrnou plynatost, nemusíš se ničeho obávat. Jakmile by se tyto symptomy objevily, může jít o příznak například kojenecké koliky.25 Ta vzniká důsledkem nezralosti jeho střevního traktu. Dá se říct, že bakterie ve střevech ještě nestíhají odvádět veškerou práci, a tak se v trávicím systému hromadí nadměrné množství plynů. To samo o sobě způsobuje bolest bříška, miminko několik hodin pláče, nedá se utišit a vleže si přitahuje nožky k bříšku. Kolika je dlouhodobější problém, může ovlivňovat i vylučování stolice, ale nejde o nemoc jako takovou. Obvykle sama odezní do tří měsíců věku dítěte.

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika je jednou z nejčastějších příčin, proč novorozenci a kojenci dlouhodobě pláčou – a jednou z největších výzev pro rodiče. Pokud má tvoje miminko několik týdnů a trápí ho každodenní večerní pláč, který trvá i hodiny bez zjevné příčiny – možná se právě setkáváš s kolikou.

Výstražné signály v plence

  • Náhlá změna stolice: Pokud miminko dosud vylučovalo stolici konzistence míchaných vajec a náhle došlo ke změně, měla bys zpozornět. Může jít o signál, že v jeho těle probíhá infekce – například zánět žaludku nebo střeva.
  • Krev ve stolici miminka:1 Jakmile bys ve stolici dítěte našla krev, nečekej s návštěvou pediatra. Lékař se tě bude ptát, o jakou krev přesně šlo – pokud je sytě červená, říká se jí „čerstvá krev“ a vznikla důsledkem nadměrného tlačení při zácpě, kolice nebo průjmu, což samo o sobě nepředstavuje závažný problém. Pokud by krev byla tmavá až černá, jde o natrávenou krev, která se do stolice dostala z horních částí trávicího traktu. To signalizuje, že v této části organismu došlo ke krvácení a je nutné okamžité řešení lékařem.
  • Hlen ve stolici3 novorozence: Hlen bez příměsi krve může být často důsledkem rýmy. Miminko polyká hleny, které se tvoří v jeho dýchacím traktu a po natrávení se mohou objevit i v plence. Tehdy jde o neškodný příznak, který zmizí, jakmile se miminko rýmy zbaví. Jiná situace nastává, pokud novorozenec žádným respiračním onemocněním netrpí, a přesto se hlen ve stolici objevuje. V takovém případě může jít o intoleranci laktózy,3 alergii na bílkovinu kravského mléka či přítomnost některých virů nebo kvasinek.

Zdravotní problémy novorozence

Po příchodu z porodnice domů jsi postavena před nelehký úkol – najednou se musíš postarat o malého človíčka, který s tebou nedokáže otevřeně komunikovat. Zvláště jde-li o tvé první miminko, může tě tato zodpovědnost vystrašit. Jaké symptomy u děťátka sledovat, jak si poradit s banálními komplikacemi a kdy vyhledat lékaře? Pojď se spolu s námi podívat, jak poznáš, že děťátko trpí kolikou, jaké kožní problémy se na jeho tělíčku mohou objevit a na další informace, které se ti mohou při péči o novorozence hodit.

VIDEO: Které zdravotní problémy jsou u novorozenců běžné a které je třeba řešit?

rozhovor s MUDr. Martinem Matejkou

Co vše ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Přebalování

Přebalování je spolu s krmením jedna s nejčastějších rodičovských aktivit minimálně během prvních několika měsíců od narození jejich miminka.

Gastroezofageální reflux

Gastroezofageální reflux (též GER, refluxní choroba jícnu) je návrat nestrávené stravy a žaludečních šťáv ze žaludku, příp. z dvanáctníku do jícnu. Běžně se GER vyskytuje u kojenců, který však vymizí do 12. - 18.měsíce života dítěte.

Opruzeniny

Zapareniny - odborným názvem intertrigo. Jedná se o onemocnění, které vzniká zejména tam, kde se dotýkají, nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se potom zadržuje teplo a vlhko. Pokud je navíc chráněno těsným oblečením, které brání přísunu vzduchu, dochází k hromadění kožního potu a mazu. To způsobuje podráždění pokožky. Ta reaguje svěděním, zarudnutím či pálením.

Procházky s novorozencem

Kdy jít s miminkem na první procházku? Liší se první procházka s novorozencem v létě a v zimě? Jak miminko na první kočárkování obléknout a jak zjistíš, jestli mu není zima, nebo naopak teplo? I těmto tématům se budeme věnovat v našem článku.

Péče o pupík novorozence

Pupík novorozeného miminka může být u vás doma velkým tématem, a to obzvlášť, jde-li o tvé první děťátko. Napadat tě možná budou následující otázky: Kdy miminku odpadne pupeční pahýl? Jak pečovat o pupíček a jeho okolí a co dělat, aby se tato oblast nezanítila? Pojď si o tom přečíst víc!


Více na Modrém koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Seznámíš se zde s maminkami, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity.

Hodnocení a zkušenosti se stolicí novorozence

Máš zkušenost se stolicí novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce