Péče o pupík novorozence

Pupík novorozeného miminka může být u vás doma velkým tématem, a to obzvlášť, jde-li o tvé první děťátko. Napadat tě možná budou následující otázky: Kdy miminku odpadne pupeční pahýl? Jak pečovat o pupíček a jeho okolí a co dělat, aby se tato oblast nezanítila? Pojď si o tom přečíst víc!

Péče o pupík novorozence

O pupík novorozeného miminka je potřeba se starat a pečlivě sledovat případné příznaky zánětu.

Pupík novorozence

  • Děťátko je v děloze vyživováno prostřednictvím pupeční šňůry – elastického provazce, který spojuje pupek miminka s placentou. Po jeho narození lékař nebo tvůj doprovod přestřihne pupeční šňůru, ale pár centimetrů jí zůstane a zdravotníci ji podvážou, aby nedošlo ke krvácení. Obvykle se k uzavření cév používá plastová svorka.
  • Zbytek pupečníku se nazývá pupeční pahýl. Postupem času tmavne, vysychá, až spontánně odpadne. Kdysi se pahýl odstraňoval při propuštění z porodnice24, ale v současnosti se do jeho odloučení obvykle nezasahuje. Do té doby, než odpadne sám a úplně se zahojí, je důležité, aby se rodiče o pupíček a jeho okolí starali, protože jinak hrozí zánět.

Péče o pupíček novorozence

Pokud patříš mezi novopečené maminky, časem zjistíš, že se setkáváš s různorodými radami, jak o miminko v mnoha ohledech pečovat. Týkat se to může snad všeho – krmení, uspávání, nošení na rukou, přebalování, koupání... a stejně tak péče o pupeční pahýl. Názory na to, jak o pupík miminka dbát a po jakých přípravcích sáhnout, se mohou lišit – dokonce u různých pediatrů.

My jsme se rozhodli sepsat rady a tipy, které zazněly v našich videích, na kterých jsme spolupracovali s pediatrem MUDr. Martinem Matějkou a porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou. 👇

  • Oblast pupíku musí být suchá – nejdůležitějším pravidlem je, aby byl pupíček děťátka v suchu. Neznamená to, že by se miminko nemohlo koupat – krátký pobyt ve vaničce mu rozhodně neublíží. Spíše je tato řada míněna tak, aby si pupek a jeho okolí udržovala v suchu během dne a po koupání jej důkladně zbavila kapek vody a vlhkosti. Mokré a vlhké prostředí je totiž rájem pro nechtěné bakterie.
  • Vytírání gázou – pupek a jeho okolí je třeba pravidelně čistit gázou nebo vatovým tamponkem. Dnes se zastává názor, že pokud není místo zanícené, postačí k čištění jen čistá, nejlépe sterilní voda. Okolí pupíku a pahýlu jemně vytři gázou, pozoruj, zda nejsou pokožka a pupek zarudlé, a následně tuto oblast vytři dosucha. To, jak často pupek ošetřovat, ti poradí v porodnici. Někdo doporučuje pupek vytřít po každém přebalování, ale někteří odborníci zastávají názor, že postačí jeden či dvakrát za den. Sama uvidíš, jaká frekvence čištění vám bude s miminkem vyhovovat a jak se bude pupek hojit.
  • Nepoužívat dezinfekci, která barví pokožku – pokud ti pediatr na vytírání pupku doporučí dezinfekci, zvol jemný přípravek, který neštípe, a snaž se vyhnout takovému, který pokožku barví. Tímto jevem je charakteristická poměrně známá dezinfekce Betadine. Důsledkem toho, že by byl pupík a jeho okolí zabarven do oranžova, by sis nemusela všimnout přirozeného zarudnutí pokožky, které signalizuje zánět.
  • Po lihu nesahat automaticky – kdysi se k čištění dětského pupíku automaticky doporučoval líh, ale dnes se už od potřeby jeho využívání upouští. Někteří pediatři doporučují sáhnout po lihu jen tehdy, nastal-li v hojení pupíčku problém a dostavili se například zánět či mokvání rány.
  • Pozor při přebalování – vždy, když budeš miminko přebalovat, dbej na to, abys plenkou nebo rukou zbytečně nedráždila pupeční pahýl. Stejně to platí i při převlékání miminka – dávej si pozor, aby nedošlo k natržení pahýlu.
  • Pupíček by měl být na vzduchu – oblast pupku by neměla být překryta plenou. Pokud by byl pupík po celý den zahalen neprodyšnou vrstvou, zkomplikovalo by to jeho hojení.
  • Vynechat koupel po odpadnutí pahýlu – v den, kdy odpadne pupeční pahýl, byste měli vynechat koupel.
    • V případě, že se bude pupík hojit bez problémů, druhý den po odpadnutí pahýlu můžeš miminku dopřát krátký pobyt ve vaničce. Nezapomeň však na důkladné vysušení této oblasti.
  • Vytrvat v čištění až do úplného zhojení – po odpadnutí pupečního pahýlu pokračuj ve vytírání a čištění do té doby, než pupíček miminka vypadat stejně jako ten tvůj. 🙂

Odpadnutí pupečního pahýlu

  • To, kdy odpadne pupeční pahýl, nelze předpovědět. Může se tak stát už týden po narození miminka, ale i po třech týdnech. Procesu odloučení není potřeba pomáhat – pahýl odpadne sám bez jakýchkoli doprovodných náznaků a obvykle jej rodiče najdou v plence, v peřince či v tečku při přebalování.
  • Rána po odpadnutí pahýlu může vypadat poměrně ošklivě. Přítomna může být troška krve i jemné zarudnutí a pupík někdy dokonce trochu zapáchá. Bude-li to váš případ, nech pupík co nejvíc na vzduchu a sáhni po šetrné dezinfekci. Pokud by se stav nezlepšoval ani druhý den, případně by se vzhled oblasti ještě zhoršoval, vyhledej pediatra, který posoudí, zda nenastal zánět.
  • Úplné zahojení pupíku nastane většinou do několika dní až dvou týdnů po odpadnutí pahýlu. To, že jste úspěšně zvládli zahojení, poznáš tak, že pupík bude mít stejnou barvu jako pokožka miminka a v pupeční prohlubni nebudou stopy krve, stroupky ani zarudnutí.
  • Když pupeční pahýl nechtěně odstraníš při přebalování nebo koupání, rozhodně nepodlehni panice. Z rány může trochu téct krev , a proto na pupík přilož kousek suché sterilní gázy a jemně ji přidržuj, dokud krvácení neustane. Následně na to ošetři okolí pupku dezinfekcí, ale zatím se vyhni nanášení jakéhokoli přípravku nebo vody přímo do pupeční prohlubně. Zabráníš tak přenosu infekce do otevřené rány, která odtržením pahýlu vznikla. Ránu pravidelně pozoruj, a pokud by se ti něco nezamlouvalo, ukaž ji pro jistotu pediatrovi.

Signály, že je pupík zanícený

Pupíček miminka se může zanítit jak před odpadnutím pahýlu, tak i po tom. To, že se děje nežádoucí proces, poznáš na základě těchto příznaků:

  • Pupík a jeho okolí jsou červené – jemné lokální zarudnutí nebo zrůžovění pokožky nepředstavuje problém. Jiné je to ovšem v případě, kdyby byla celá oblast červená a na dotek teplejší než zbytek tělíčka.
  • Přítomnost hnisu – zelený nebo žlutý hnis, který vytéká z pupíku je jasným příznakem, že v této oblasti vznikl zánět.
  • Miminko netoleruje dotek v oblasti pupku – vytírání pupíku a jeho čištění by pro miminko nemělo být nepříjemné. Jakmile však v místě vznikne zánět, miminko reaguje na dotek.
  • Z pupku vytéká krev – přítomnost malého množství krve není signálem zánětu a běžně se může dostavit po odpadnutí pupečního pahýlu. Pokud by se však krvácení opakovalo, případně by z pupíku vytékala krev neustále a špinila by například okraj pleny či oblečení děťátka, jedná se o symptom infekce nebo nesprávně se hojící rány.
  • Pupek zapáchá – pokud pupek zapáchá i po jeho vyčištění a tento jev se vyskytuje nepřetržitě několik dní, měl by ho zkontrolovat dětský lékař.
  • Zvýšená teplota miminka – zvýšená teplota se objeví ruku v ruce s výše zmíněnými symptomy a je jasným signálem, že v tělíčku děťátka nastal zánět.

Video: Po příchodu z porodnice

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Zdravotní problémy novorozence

Po příchodu z porodnice domů jsi postavena před nelehký úkol – najednou se musíš postarat o malého človíčka, který s tebou nedokáže otevřeně komunikovat. Zvláště jde-li o tvé první miminko, může tě tato zodpovědnost vystrašit. Jaké symptomy u děťátka sledovat, jak si poradit s banálními komplikacemi a kdy vyhledat lékaře? Pojď se spolu s námi podívat, jak poznáš, že děťátko trpí kolikou, jaké kožní problémy se na jeho tělíčku mohou objevit a na další informace, které se ti mohou při péči o novorozence hodit.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.



Více na Modrém koníku

  • Zařaď se do tematických skupin, kde se potkávají uživatelky, které spojuje nějaké téma.
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s péčí o pupík novorozence

Máš zkušenost s péčí o pupík novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce