Koupání novorozence

Přestože ti personál v porodnici ukáže, jak vykoupat novorozené miminko, doma mohou být první pokusy poněkud nejisté. Jak tedy správně koupat novorozence a jak často se to doporučuje? Na co si dát pozor, potřebuješ nějaké speciální pomůcky a jaká by měla být například teplota vody? To, a řadu dalších informací, se dozvíš v našem článku.

Koupání novorozence

Před koupáním miminka má mnoho rodičů respekt.

Koupání novorozence

  • První koupel miminka si pravděpodobně vyzkoušíš v porodnici za odborného dozoru jejího personálu. Ptej se ho na všechno, co tě zajímá, doma se ti veškeré informace budou hodit.
  • První pokusy o koupání miminka obvykle maminkám znepříjemňuje strach z manipulace s tak maličkým děťátkem. Pokud i tebe překvapilo, jak je tvůj drobeček křehký, přečti si náš samostatný článek, ve kterém se manipulaci s novorozeným miminkem věnujeme podrobněji.

Jak správně držet miminko

Většina maminek chce instinktivně držet a hýčkat své miminko, ale někteří novopečení rodiče se bojí a neumí odhadnout jak správně držet to malé, křehké stvoření.


Jak často koupat miminko?

  • Novorozenec nemá prostor k tomu, aby se během dne zašpinil od hlavy až po paty (tyto okamžiky nastanou v pozdějších měsících jeho života 😀), proto není každodenní koupání nutné, ale rozhodně nelze říci, že by miminku škodilo. Důležitá je samozřejmě hlavně pravidelná očista partií pod plenkou, a to při každém přebalování.
  • Koupel se totiž pro děťátko může stát rutinou, na kterou si postupně zvykne a spojí si ji s dalšími činnostmi, které ji budou následovat – například uložení na spánek apod. Pokud miminko netrpí kožním problémem, který by frekvenci koupání ovlivňoval, každodenním krátkým vykoupáním nic nezkazíš, právě naopak.

Koupání děťátka a teplota vody

  • Hladina vody by v prvních dnech života miminka neměla dosahovat k jeho pupíku, aby se nemáčel pahýl po pupeční šňůře. Pokud budeš chtít, po odpadnutí pahýlu a zahojení pupíku můžeš napustit do vaničky o pár centimetrů vody víc.
  • Miminko by mělo být koupáno ve vodě, jejíž teplota dosahuje 36 až 37 °C. Pokud správnou teplotu neumíš odhadnout a nechceš spoléhat jen na citlivost tvého předloktí, pořiď si teploměr do vody. Jedná se o pomůcku, která ti spolehlivě změří teplotu vody, a ty si tak můžeš být jistá, že je v pořádku.
  • Druhou stránkou věci je teplota v místnosti, kde se bude maličké koupat. Měla by být v rozmezí 24 až 26 °C. Přestože se jedná o standardní pokojovou teplotu, tak ve výrazně horkých nebo mrazivých měsících je dobré teplotu zkontrolovat. Dobrou pomůckou je bezdotykový teploměr – řada modelů má funkci, s níž změříš teplotu v místnosti.

Zásady koupání novorozence

  • Nekoupej miminko bezprostředně po krmení – miminku hrozí, že při manipulaci s ním vyzvrací obsah žaludku, což v pololeže v prostředí vaničky není ani bezpečné a ani hygienické. Koupel by se tak musela zopakovat, a proto se do koupání dejte nejdříve 20 minut po posledním krmení. Pokud miminko trpí refluxem, měla bys počkat o něco déle.
  • Zadeček a pohlavní orgány jemně umyj už při svlékání plenky – pokud bys tento krok vynechala a položila miminko se špinavým zadečkem do vody, ve které pak budeš oplachovat celé jeho tělíčko, bezpochyby bys mu přenesla bakterie i na tvářičku a zbytek jeho těla. Proto se snaž plenkovou oblast před koupáním co nejvíce očistit.
  • Postupuj od hlavičky – jako první bys měla umýt hlavičku, aby se zabránilo přenosu bakterií. Vlásky je vhodné mýt šamponem pro novorozence přibližně jednou za týden a v ostatních případech postačí jen opláchnutí vlásků čistou vodou. Jakmile umyješ hlavičku, postupuj k ručičkám, trupu a nožkám, přičemž oblast zadečku a pohlavních orgánů si nech až na konec.
  • Pozor na pupík – oblast pupku si žádá zvláštní pozornost nejen při přebalování, ale i koupání. Pupeční pahýl (pozůstatek pupeční šňůry) samovolně odpadne v prvních týdnech po porodu. Pokud ho miminko ještě má, neměla by být tato oblast ponořována do vody. Okolí pupíku umývej s co největší opatrností, navíc dbej na šetrné, ale důkladné osušení, protože vlhké prostředí je rájem pro množení bakterií.
  • Soustřeď se na kožní záhyby – záhyby na temeni hlavičky, v loketních jamkách nebo na ploše stehýnek představují místa, v nichž se hromadí nejvíce bakterií, mikrovláken z oblečení a jiných nečistot. Proto při koupání nezapomeň na tato místa a věnuj jim zvýšenou pozornost.
  • Zbytečně koupání neprodlužuj – na čvachtání a hraní si ve vodě má miminko ještě dostatek času. Během prvních měsíců jeho života by ses měla snažit, aby koupání netrvalo déle než 5 minut. Jak bude postupně růst a začne ho pobyt ve vaně bavit, můžete tento čas postupně prodlužovat.
  • Pokožku po koupeli jemně osuš – pokožku miminka není vhodné třít ručníkem. Snaž se ho spíše zabalit do osušky a opatrně látku přikládej ke kůži, aby vodu nasála. Kůže miminka je totiž mnohem jemnější než ta tvoje a tření by ji mohlo zbytečně podráždit.

Pomůcky při koupání novorozence

  • Kromě již zmiňovaného teploměru si můžeš koupání miminka usnadnit dalšími pomůckami. Patří mezi ně například:
    • Lehátko na koupání – tuto pomůcku najdeš na trhu v mnoha provedeních – látkové nebo pěnové lehátko, lehátko s protiskluzovou úpravou, s nastavitelným sklonem opěrky atd. V podstatě jde o podložku do vany či vaničky, na kterou miminko položíš.
    • Koupací kbelík – koupací kbelík má svou výhodu v tom, že rodičům šetří záda – nádobu je totiž možné postavit do výše, v jaké jim to vyhovuje a nemusí se sklánět nad vanou. Kromě toho jsou mnohé kbelíky ergonomicky tvarované, aby miminku připomínaly pobyt v děloze – děťátko se totiž do kbelíku položí v jakémsi polosedě, přičemž ho obklopuje teplá voda. Koupání se speciálním kbelíkem lze provádět mimo koupelnu a maminky, které kbelík používají, za jeho největší přednost považují i ​​skutečnost, že je při koupání méně nepořádku.
    • Ohřívač vzduchu – jedná se o malý horkovzdušný ventilátor, který se připojuje do zásuvky a během několika minut ohřeje vzduch na požadovanou teplotu. Tato pomůcka je vhodná především pro domácnosti, které v koupelně nemají radiátor.

Video: Koupaní novorozence

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika (tzv. tříměsíční kolika, v mírnější verzi také lidově řečeno prdíky) je obvykle charakterizována jako stav vysoké dráždivosti s náhlým začátkem i koncem, projevující se obtížně utišitelným pláčem, křikem, kroucením, kopáním a přitahováním nožiček k bíšku, napjatým bříškem, zatínáním pěstiček, zrudnutím obličeje, často také dochází k odchodu plynů a stolice.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Přebalování

Přebalování je spolu s krmením jedna s nejčastějších rodičovských aktivit minimálně během prvních několika měsíců od narození jejich miminka.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s koupáním novorozence

Máš zkušenost s koupáním novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce