Ať už se o miminko právě pokoušíte nebo se naopak na početí nechystáte, může vám pomoci metoda, kterou známe jako přirozené plánování rodičovství. Ta spočívá v pozorování přirozeného ženského menstruačního cyklu. V průběhu svého cyklu můžete vysledovat nebo vypočítat dny, v kterých je početí možné a také dny, kdy oplodnění nehrozí. Pokud tedy chcete miminko, využijete k pohlavnímu styku tzv. plodných dní. Pokud chcete tuto metodu využít jako antikoncepční, budete využívat ke styku dní tzv. neplodných. V plodných dnech budete muset použít další z antikoncepčních metod (např. kondom, pesar, spermicid…) nebo si styk odpustit.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač
Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
🎞️ Co je ovulace a kdy nastává?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci.
🎞️ Menstruaci je možné vyvolávat, ale i oddalovat.
Světová zdravotnická organizace (WHO) definovala přirozené plánování rodičovství již v roce 1988 jako “metodu plánování a předcházení těhotenstvím na základě sledování přirozeně se vyskytujících známek a symptomů plodných a neplodných fází menstruačního cyklu. Lidé, kteří používají PPR k vyhnutí se početí, se zdržují v potenciálně plodných dnech pohlavního styku. Ti, kteří o těhotenství usilují, používají PPR k určení plodného období, čímž maximalizují pravděpodobnost těhotenství.“
Metod, jak zjistit plodné nebo neplodné dny, je víc. V každém případě budete potřebovat znát délku svého cyklu. Ta se počítá od prvního dne menstruačního krvácení2. Tedy např. začala jste krvácet v pondělí - to je 1. den cyklu. Den před tím, v neděli, byl poslední den předchozího cyklu.
V minulosti byla populární tzv. kalendářová Ogino-Knausova metoda, kdy se složitými výpočty zjišťovaly plodné dny. Dnes se již nepoužívá, protože kromě toho, že byla velice složitá, byla také dost nespolehlivá. Další možností je metoda standardních dnů. Tu můžete použít v případě, že máte cyklus pravidelně dlouhý 26 až 32 dnů. Mezi 8.-19. dnem by vaše dny měly být plodné.
Pokud nedůvěřujete počtům nebo máte nepravidelné cykly, můžete také využít metody sledující tělesné příznaky. Taková je například teplotní metoda, kdy si každý den měříte teplotu v pochvě či v ústech (tzv. bazální teplota3). Teplota těla je před uvolněním vajíčka nižší, po ovulaci prudce stoupá. Pochopitelně si musíte teplotu každý den zaznamenávat, nejlépe formou grafu, abyste vzestup teploty viděla.
Hlenová metoda zase hodnotí kvalitu hlenu, který produkuje děložní krček - jestli v pochvě nějaký je, jakou má konzistenci a barvu. I hlen se totiž mění kvůli hormonálním změnám v období uvolnění vajíčka. Informace o ní najdete pod hesly Billingsova metoda a Creightonský model.
Popis obrázku: Kontrola hlenu
Asi nejpopulárnější a nejspolehlivější je symptotermální metoda. Ta kombinuje denní měření bazální teploty v ústech či ve vagíně, kontrolu hlenu a vyšetření děložního čípku. Děložní čípek si zvládnete zkontrolovat sama, není k tomu třeba navštěvovat gynekologa. Nejlépe se k čípku dostanete prsty v poloze na bobku, třeba ve sprše. Zjištěné údaje o teplotě, hlenu a čípku si zaznamenáte do tabulky, které se dají stáhnout i na internetu, a podle určitých pravidel vyhodnotíte, jak jste na tom s plodností. Podívejte se na symptotermální metodu podrobněji.
Popis obrázku: Kontrola čípku prstem, tabulka nahoře znázornění průběhu cyklu. 1. fáze menstruace, 2. čípek na pohmat tuhý a nízko, 3. čípek měkký, středně vysoko, 4. čípek měkký, vysoko a vlhký,5. děloha, 6. krček dělohy. Velikosti kroužků označují míru otevření čípku. 3 označuje plodné období.
Pokud chcete metody přirozeného plánování rodičovství používat proti otěhotnění, musíte se naučit s nimi správně pracovat. Podle statistik je nejspolehlivější symptotermální metoda - při správném použití je riziko otěhotnění 0,4%. U Billingsovy hlenové metody jsou to 3%, u metody standardních dnů 5%. Pro představu - u kondomu je riziko 2%, u hormonální antikoncepce 0,3%.
Především se musíte naučit vámi zvolenou metodu správně používat a pravidelně sledovat svůj cyklus. To vyžaduje váš čas. Na druhou stranu díky metodám přirozeného plánování rodičovství lépe porozumíte svému tělu. Metoda nemá žádné vedlejší účinky - tedy kromě neplánovaného těhotenství, samozřejmě - ale jak vidíte výše, riziko je srovnatelné s jinými druhy antikoncepce. Také je téměř zdarma - investujete pouze do teploměru, pokud ho potřebujete, papíru a tužky.
V případě, že plánujete počít dítě, tak vám znalost svého cyklu pomůže při plánování styku. Symptotermální metoda může také odhalit poruchy bránící početí - například to, že u vás nedochází k uvolnění vajíčka.
Pokud se početí bráníte, musíte v období plodných dnů použít jinou antikoncepci nebo styk odložit na neplodné období.
Kromě toho je přirozené plánování rodičovství jedinou antikoncepční metodou, kterou schvaluje katolická církev.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu