Minipočítač na výpočet plodných a neplodných dnů. Máte zkušenost?

Zodpovězené
22. bře 2024

Dobrý den,

nedávno jsem narazila na přístroj, který mi podle teploty v ústech a údajů o menstruaci vypočítá plodné a neplodné dny s přesností na 99,4 %. Zaujalo mě to jako alternativa ochrany před početím. Jaký na to máte názor? Vidíte tam nějaká úskalí?

Děkuji

Dobrý den,

zastánci tzv. symptotermálních metod tvrdí, že přesnost je velká - jak uvádíte. Upozorňuji ale, že se nejedná o antikoncepci, ale o sexuální abstinenci v období tzv. plodných dní. To znamená, že styk řídíte podle fáze cyklu a ne podle toho, kdy chcete a můžete mít styk (přítomnost partnera a podobně). Měření teploty navíc musí být tzv. bazální, tj. ráno předtím, než vstanete z postele. Pokud byste šla například na toaletu, musíte pak hodinu čekat, než se teplota zase ustálí na tzv. bazální.

Záleží tedy na Vašem rozhodnutí, a také na Vašem věku - čím jste mladší, tím je nepřesnost metody větší. Já osobně bych tuto metodu za spolehlivou nepovažovala.

Přeji Vám krásný den!
MUDr. Vladimíra Bernátková
gynekolog, porodník