Ovulace

Ovulace je odborný lékařský termín, který označuje okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. K ovulaci zpravidla dochází pouze jednou během menstruačního cyklu. Při ovulaci většinou dochází k uvolnění jednoho vajíčka, výjimečně však může dojít k uvolnění více vajíček (pak vznikají vícečetná těhotenství). Některé menstruační cykly mohou být anovulační, tzn. že k uvolnění vajíčka z vaječníku vůbec nedojde. Ve dnech kolem ovulace je šance na otěhotnění nejvyšší, proto se ovulační dny označují jako plodné dny.

A jak vlastně taková ovulace probíhá? Při ovulaci dojde k uvolnění vajíčka, které začne pomalu sestupovat vejcovodem do dělohy - pokud dojde k jeho oplodnění spermií (tedy k otěhotnění), pokračuje oplodněné vajíčko do dělohy3, kde se uhnízdí v děložní sliznici.

Video: Pokud chce žena otěhotnět, ovulace je nezbytná.

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovoru s gynekologem MUDr. Štěpánem Machačem:
00:00 Úvod
00:10 Představení hosta a tématu
00:19 Co je to ovulace?
00:46 Co ovulaci předchází?
01:30 Dochází u ženy k ovulaci vždy?
01:54 Kdy má žena ovulaci?
02:33 Cítí žena ovulaci?
03:42 Jaký význam má ovulace?
04:50 Jak často žena ovuluje?
05:12 Je třeba absenci ovulace řešit s lékařem?
06:36 Jak se léčí problémy s ovulací?
08:05 Kdy je nutné navštívit lékaře?
09:37 Shrnutí a rady na závěr.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


🎞️ Jak otěhotnět?
Rozhovor s gynekologem MUDr. Štěpánem Machačem


Jak poznat a zjistit ovulaci?

Metod, jak zjistit ovulaci, je hned několik. Jelikož je každá z nás jiná, tak odpověď na otázku jak poznám ovulaci, a tedy kdy ovuluji, nemusí být vždy snadná. Doba ovulace je však tou nejvhodnější dobou, kdy lze otěhotnět, proto je dobré, aby žena věděla, kdy v jejím cyklu ovulace zpravidla probíhá. V řádcích níže se můžete podívat na podrobné informace o metodách, které vám zodpoví na otázku: “ Jak poznat, kdy mohu otěhotnět?”

Jak poznat ovulaci podle hlenu?

V době ovulace mění cervikální hlen (tj. hlen vylučovaný děložním čípkem) svou konzistenci, je řidší, průhledný a tvoří se ve větším množství. Během ovulace ho označujeme příznačně jako ovulační hlen a nebo také jako plodný hlen. Dostaví-li se tento hlen ovulace pravděpodobně nastala/probíhá. Právě v této době mohou mít ženy pocit mokra na spodním prádle a cítit se tak mírně nekomfortně. Těsně po ovulaci pak hlen houstne a mění svou barvu (na bílou) a zároveň končí nepříjemně mokrý pocit na spodním prádle.

Jak poznat ovulaci podle bazální teploty?

Po proběhnutí ovulace se bazální teplota3 skokově změní (stoupne o cca 0,5 stupňů Celsia). Velkou nevýhodou této metody je to, že proběhlou ovulaci žena zjistí až zpětně na konci plodného období. Pokud však žena chce zabránit otěhotnění, je dobré tuto metodu kombinovat s jinou (například se sledováním hlenu děložního čípku).

Jak poznat ovulaci za pomoci ovulačních testů?

Používání ovulačních testů není nijak složité. V domácím prostředí se nejčastěji používají ovulační testy, které zjišťují přítomnost luteiačního hormonu z moči. Jejich velkou výhodou je to, že na ovulaci upozorňují s předstihem 12 - 36 hodin. Ovulační testy se dají zakoupit v každé lékárně.

Jak poznat ovulaci podle děložního čípku?

V průběhu cyklu dochází ke změnám na děložním čípku, tato metoda pro výpočet ovulace vychází tedy z jeho stavu. Podle jeho postavení, tvrdosti a délky se dá poměrně spolehlivě poznat, kdy žena ovuluje. Stav děložního čípku může ovšem ovlivňovat i stres, nemoci či cestování. Lékaři však tuto metodu, jak poznat den ovulace, zcela nedoporučují, protože pokud ji provádí žena sama na sobě, je míra chybování poměrně vysoká.

Sledování zrání vajíček ultrazvukem

Tuto metodu pro výpočet ovulace provádí lékař. Zrání vajíček ve vaječníku je možné pozorovat ultrazvukem a podle velikosti folikulu (vajíčko s obalem, které roste ve vaječníku) může lékař odhadnout, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci. Tento proces se označuje jako folikulometrie.

Ovulace a ovulační test

Kdy je ovulace?

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná, protože je potřeba vycházet z obvyklého cyklu konkrétní ženy. Pro výpočet ovulace tedy musíme vědět, jak dlouhý máme cyklus a jak dlouhá je luteální fáze cyklu (tj. období mezi ovulací a počátkem další menstruace). Tato fáze cyklu trvá u většiny žen 14 dní. Určitou představu, kdy dojde k ovulaci, tak může žena získat právě ze znalosti délky svého cyklu. Metoda je to však spíše orientační, jelikož některé ženy mohou mít luteální fázi kratší, a snad téměř každá z nás se občas setká s nepravidelnostmi během cyklů.

Obecně se však dá říci, že k ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu. Jak vypočítat ovulaci si tak můžeme ukázat na následujícím příkladu: Pokud je váš cyklus 28 denní, ovulace nastane pravděpodobně mezi 12. - 16. dnem, tedy přibližně 14. den.

Pro předpokládaný výpočet ovulace mohou skvěle posloužit nástroje jako ovulační kalendář či kalkulačka ovulace. Stačí zadat požadované údaje (např. délka cyklu) a ovulační kalkulačka online vám vypočte předpokládaný termín ovulace. Pokud tuto informaci zkombinujete s některou z výše uvedených metod jak poznat ovulaci, získáte poměrně dobrou představu, kdy probíhá ovulace a tedy i vhodnou dobu, kdy je nejlepší otěhotnět24.

Ovulace příznaky a projevy ovulace

Zatímco některé ženy během ovulace příznaky nepociťují, jiné si jich nemohou nevšimnout. Příznaků ovulace je mnoho, pojďme se společně podívat na ty nejčastější:

Změna konzistence poševního hlenu - poševní hlen se v průběhu ženina cyklu mění, poševní hlen v období ovulace je řidší, průhledný a táhlejší. Po proběhnutí ovulace dochází k jeho zhoustnutí a změně barvy (z průhledné na bílou).

Citlivější vnímání pachů a čichových vjemů - čichové buňky žen při ovulaci jsou citlivější, výrazněji vnímají například vůni potu mužských protějšků.

Vyšší atraktivnost u mužů - mezi projevy ovulace bude tento u většiny žen pravděpodobně ten nejoblíbenější. Mnohé studie prokazují, že jsou ženy při ovulaci pro mužské protějšky atraktivnější. Přitažlivější si však připadají i ženy samy, protože během plodných dnů mívají plnější rty, jemnější pleť či rozšířené zorničky.

Zvýšení bazální teploty - tento projev ovulace pocítí jen ženy, které si během cyklu zjišťují bazální teplotu. Bazální teplota3 se měří hned po probuzení a po proběhlé ovulaci se skokově zvedne až o 0,5 stupně Celsia. Tato zvýšená bazální teplota pak trvá až do příští menstruace (či případně po konec těhotenství).

Změna složení slin - tohoto projevu ovulace můžeme využít při používání ovulačních testů, které sledují hladinu takzvaného luteizačního hormonu (velice často se můžete setkat i s užívanou zkratkou LH). Hladina tohoto hormonu je nejvyšší 12 - 36 hodin před ovulací. V době ovulace jsou sliny slanější, čehož využívají volně prodejné slinné ovulační testy (oproti ovulačním testům z moči přinášejí velkou výhodu - lze je používat opakovaně).

Ovulace

Ovulace, otěhotnění a pravděpodobnost otěhotnění

Bez ovulace není možné, aby došlo k otěhotnění. Bohužel však sex během plodných dnů nezaručí stoprocentní pravděpodobnost toho, že k otěhotnění dojde. Pravděpodobnost otěhotnění při ovulaci je však nejvyšší. Šance na početí potomka jsou pak nejvyšší při pohlavním styku přibližně dva dny před ovulací a v den samotné ovulace.

Jak dlouho trvá ovulace?

Termín “ovulace” bývá v běžné komunikaci někdy zaměňován za pojem “plodné dny”. Zatímco samotná ovulace je záležitostí krátké chvíle, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka, plodné dny samozřejmě trvají déle. Zralé vajíčko, které se uvolní a putuje vejcovodem, žije jeden pouhý den. Oproti tomu spermie jsou v ženském těle podle odhadů odborníků schopné přežít ( a tedy i oplodnit vajíčko) zhruba 3 - 5 dní. Plodné dny tedy začínají již několik dní před ovulací a končí zhruba 24 hodin po uvolnění vajíčka.

Jak vyvolat ovulaci?

Pokud chce žena otěhotnět a neobjevuje se v jejích cyklech ovulace (cyklus bez ovulace je odborně označován jako anovulační6), je možné ovulaci vyvolat uměle. Pokud u ženy nenastává ovulace, nejčastěji se za tím skrývá stres, kolísání hmotnosti a syndrom polycistických vaječníků (PCOS). Mezi další obvyklé příčiny patří poruchy štítné žlázy, hypofýzy, zvýšená hladina prolaktinu či předčasná menopauza2. Nejjednodušším způsobem pro vyvolání ovulace je podávání tabletek klomifen citrátu (antiestrogen). Tabletky se obvykle užívají od třetího až pátého dne menstruačního cyklu po dobu 5 dnů. Způsobů pro umělé vyvolání ovulace je více, je však dobré vědět, že s sebou přináší i možné nežádoucí účinky, o kterých vás poučí váš ošetřující lékař.

Léky na podporu ovulace

Pro mnohé neplodné páry toužící po miminku představují léky na podporu ovulace začátek jejich léčby3. Každý rok jsou předepisovány ženám po celém světě. Pro ženy, které mají ovulaci pouze občas nebo nepravidelně, fungují jako zázrak. Léky na vyvolání ovulace předepisuje lékař a léčba probíhá pod jeho dohledem. O tom, který lék je vhodný, rozhodne gynekolog, podle situace.

Před samotným nasazením léků jsou potřebná vyšetření ke zjištění příčiny, proč žena neovuluje. Určitě vás nemine ultrazvukové vyšetření u gynekologa, krevní testy na zjištění hladiny různých hormonů a pravděpodobně i vyšetření štítné žlázy.

Léky na podporu plodnosti jsou dostupné jako tablety. Pokud nezaberou, na řadu přicházejí silnější ve formě injekcí. Nejčastěji používané léky na podporu plodnosti jsou:

  • klomifen (obchodní název Clostilbegyt7). Tablety s klomifenem oklamou tělo, že má málo estrogenů. To způsobí, že hypofýza začne ve větším množství produkovat hormony FSH a LH. Tyto dva hormony stimulují funkci vaječníků a také růst vajíček.
  • gonadotropin (obchodní název např. GONAL-F, Menogon®, Puregon, Luveris, Pergoveris a jiné). Gonadotropiny jsou podávány injekčně. Obsahují buď pouze hormon FSH nebo i LH. Hormon FSH stimuluje tvorbu folikulů ve vaječnících.

Pro ženy s PCOS bývá Clostilbegyt obvykle lékem první volby. Mohou se však nasadit i jiné léky na podporu ovulace:

  • metformin (obchodní název např. Siofora a jiné). Metformin se používá při inzulínové rezistenci nebo podezření na ni, která je častá u žen s PCOS. Pomáhá snížit hladinu inzulínu a přispívá k regulaci cyklu. Jde o moderní přístup v léčbě PCOS.

Bylinky na podporu ovulace

Pokud ovulace v cyklu chybí nebo je nepravidelná, má co nabídnout i samotná příroda. Patří sem zejména bylinky na podporu ovulace:

  • Kontryhel5 - reguluje hladinu hormonů a stimuluje tvorbu progesteronu. Přispívá ke snadnějšímu uvolnění vajíčka a k zahnízdění oplodněného vajíčka.
  • Rozmarýn - známe ho spíše jako koření z italské kuchyně. Stimuluje krevní oběh, ale má také vliv na podporu plodnosti.
  • Maliník - pozitivně ovlivňuje dělohu a posiluje ji.
  • Vitex jehněčí - reguluje hladinu hormonů a stimuluje tvorbu progesteronu.
  • Maca - ovlivňuje správné fungování štítné žlázy a snižuje příliš vysokou hladinu progesteronu. Navíc zvyšuje libido a u mužů zlepšuje kvalitu spermií.
  • Pelyněk obyčejný - přispívá ke snadnějšímu uvolnění zralého vajíčka.
  • Pupalka dvouletá - výborně ovlivňuje ženský cyklus, reguluje hladinu hormonů a podporje tvorbu cervikálního hlenu.

Pokud toužíte po dítěti, neuškodí vyzkoušet i některé z výše uvedených léčivých rostlin. Nejčastěji se pijí ve formě čaje, z některých jsou však dostupné i tabletky či kapsle.

Bolestivá ovulace

Jednou z nepříjemností, se kterou se ženy v této fázi cyklu mohou setkávat, je bolestivá ovulace. Při ovulaci se zvyšuje celková citlivost těla - v tomto období produkuje ženské tělo více hormonů než normálně, což se u některých žen může projevovat bolestmi prsou2, vaječníků či výraznější citlivostí bradavek. Poměrně často se žena může setkat i s tahavou bolestí na jedné straně podbřišku (označovaná jako ovulační bolest podbřišku), která signalizuje, že vajíčko dozrálo a dochází k jeho uvolnění. Ovulační bolesti a bolest břicha při ovulaci (jako např. i bolest v podbřišku2 při ovulaci) patří k těm nejčastějším projevům ovulace. Na bolestivé příznaky ovulace si stěžují častěji ženy, které mají za sebou již nějaký porod.

V období ovulace se můžete setkat například i s projevy nevolností8, nechutenstvím4, vyšší únavou, zhoršením nebo zlepšením pleti, či například s bolestivostí při sexuálním styku. Projevy ovulace jsou velmi rozmanité a u žen se liší.

Bolestivá ovulace

Ovulační krvácení

Během ovulace či plodných dnů dochází k bouřlivým změnám hormonálních hladin, což může způsobit ovulační krvácení. Krvácení při ovulaci trvá zpravidla 2 - 4 dny a může být provázeno i různě silnými bolestmi. Žena si tak může všimnout během ovulace špinění na svém spodním prádle.

Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Štěpán Machač Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ovulace
  2. http://www.naseporodnice.cz/menstruacni-kalendar-a-plodne-dny.php
  3. https://www.repromeda.cz/plodne-dny-ovulace-a-jak-ji-zjistit/
  4. http://priznaky.vitalion.cz/bolest-pri-ovulaci/
  5. Understanding Ovulation
  6. https://web.archive.org/web/20140521215044/http://www.stopneplodnosti.cz/neplodnost/neplodnost-u-...
  7. https://www.babycentre.co.uk/ovulation (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s ovulací

Máš zkušenost s ovulací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
terulinkaka  12. srp 2020

Kdy byla ovulace nebo je?

Test dělala ten spodní, dnes rano.
denimarie  20. říj 2019

Ovulace

Jak ji správně poznat, když mám menstruaci po 25 dnech a trvá 4 dny. Např. mi menzes začala 11.10. 2019 a skončila 14.10. 2019. Jak spočítat ovulaci? Děkuji.
1 člověk považuje za užitečné
barborelka  8. lis 2014

Po vysazení HA bez ovulace

Když jsem po 13-ti šílených letech vysadila HA, bláhově jsem si myslela, že mi tělo bude hned fungovat tak jak má. OMYL!!! Ovulace x měsíců nepřicházela, nepociťovala jsem bolesti a o plodném hlenu ani nemluvě. Za nějaký čas se ovulace uráčila přijít a s ní i ony bolesti v podbřišku. Za to, že ovulaci mám, vděčím hlavně bylinné tinktuře Jeřáb ptačí.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  7. lis 2014

Ovulaci na sobě už dneska poznám

Před tím, než jsem otěhotnéla s malou, tak můj cyklus po vysazení hormonální antikoncepce (kterou už nikdy nechci brát) byl celkem divoký. Začala jsem sledovat měkkost a otevřenost čípku, jeho hlen a o něco později měřit i vaginálně bazální teplotu. Díky tomu jsem poznala svoje tělo, a teď blížící se ovulaci poznám. Čípek změkne, otevře se, objeví se řídký a nakonec hodně "bílkového" hlenu, mám velkou chuť na sex. Po ovulaci se čípek zavře, tuhne a hlen velmi zhoustne a jeho množství se zmenší, opadne i chuť na sex.
1 člověk považuje za užitečné
maaxina  7. lis 2014

Ovulace

Já na sobě po vysazení HA spolehlivě poznala. 3 cykly byly úplně stejné. 17DC bolest břicha, vaječníků, hodně ostrá. Druhý den vše normální.
ebetka  6. lis 2014

Ovulaci nepoznám

Ovulaci na svém těle vůbec nepoznám. Kolikrát tu čtu, že někoho něco bolí a že má ovulaci, ale mě nikdy nic při ovulaci nebolelo. Jediné, čeho si občas všimnu, je trošku hlen, ale také to není nic závratného. Více sexuchtivá také nejsem, pleť mám pořád stejnou a vůně mi voní pořád stejně :-)
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce