Jonášova metoda početí je jednou z metod početí, které bývají označovány jako přirozené. Metoda svůj název získala podle zakladatele, který ji objevil a také sepsal. O koho se jedná? Jde se o MUDr. Eugena Jonáše, slovenského lékaře, kterého mnohé zdroje označují jako geniálního muže, jež byl za svůj přínos dokonce 2x nominován (poprvé v roce 1970, podruhé v roce 2000) na Nobelovu cenu (ani jednou však nominaci neproměnil). Doktor Jonáš byl silně věřící člověk a svou metodu početí vymyslel v době, kdy v Maďarsku došlo k uzákonění potratů (v roce 1956). Jelikož potrat vnímal jako vraždu, jeho hlavním cílem bylo zamezit nechtěným těhotenstvím. Za svůj život vydal doktor Jonáš několik publikací a jeho poznatky byly odpřednášeny na mnoha světových lékařských kongresech. Jeho myšlenky jsou dodnes využívány na špičkových klinikách v mnoha zemích (např. kliniky v Moskvě či Budapešti).
Jonášova metoda početí funguje na zcela jiném principu než vypočítávání plodných dní v tradičním gynekologickém odvětví, na které jsme zvyklí. Zatímco gynekologové určují plodné a neplodné dny podle menstruace2 a ženina menstruačního cyklu, doktor Jonáš vycházel z astrologického spojení ženy s Měsícem. Jeho metoda vychází z předpokladu, že žena může otěhotnět v době, kdy se Slunce a Měsíc nachází právě v takovém postavení, v jakém byly ve chvíli, kdy se narodila. Měsíční fáze se opakují pravidelně každých 29 až 30 dní a většinou se nekryjí s menstruačním cyklem ženy. Tyto dva cykly se tedy většinou vzájemně nekryjí, ale čas od času se sejdou - a v tuto dobu má žena nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění.
Pan doktor Jonáš své výpočty ověřoval rozsáhlým výzkumem, který trval 35 let. Autor metody potvrdil úspěšnost v 98 %, což je maximum v oblasti přírodních věd a lékařství.
Otěhotnění podle Jonášovy metody je však možné pouze v případě, kdy neexistuje nějaká fyziologická příčina neplodnosti8 jak u ženy (např. srůsty na vaječníkách), tak samozřejmě i u muže (např. velmi špatný spermiogram, který vylučuje početí přirozenou cestou).
A co o své metodě říká samotný tvůrce? Přečtěte si, z jakých nejčastějších důvodů se na něj ženy obracely a jak se jejich motivace měnila v průběhu let. “Keď som začínal, svetovým hitom bol výpočet, kedy počať, aby sa narodil chlapec a kedy dievča. Dnes to však nikoho nezaujíma. Priania žien sa týkajú dvoch základných oblastí – asi 45 percentám sa nedarí otehotnieť, ďalších 45 percent síce otehotnieť vie, ale potratí, má s tehotenstvom komplikácie či dieťa s vývinovými chybami. Takýchto detí a problémov s otehotnením je dnes viac ako v minulosti, lebo ženy viac rodia vo vyššom veku. Zvyšnú časť prianí žien, s ktorými sa na mňa obracajú, tvoria požiadavky na výpočet plodných dní kvôli prirodzenej antikoncepcii. Sťažujú sa na vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie. Hovoria, že ak by vedeli o mojej metóde skôr, obrátili by sa na mňa.”
Pokud chceme využít Jonášovu metodu početí, je možné využít např. služeb Centrum Jonas či se spojit s některým z astrologů, kteří se touto metodou zabývají. Počítejte však s tím, že výše uvedené služby jsou placené. Pokud se vám nechce platit odborníky, a přesto by vás zajímaly plodné dny vypočítané touto metodou, můžete využít kalkulačku na internetu (najdete na několika stránkách - například zde v češtině). Pak už vám stačí jen pár konkrétních údajů:
Datum narození muže v případě využití Jonášovy metody není vůbec potřeba, a to z jednoho prostého důvodu. Tato metoda totiž respektuje pouze přirozený cyklus ženy. Pokud je její křivka zdravá, bude zdravé i dítě (a naopak). Muž žádný cyklus nemá - je možné odebrat mu spermie, zmrazit je a po sto letech teprve využít. Kdežto u ženy platí “tady a teď”.
Pojďme se společně podívat na to, jak se to dělá. Jako příklad využijeme Katku. Katka se narodila 10. září roku 1990. Při jejím narození ve Zlíně hodiny ukazovaly časový údaj 14 hodin a 14 minut. Katka potřebuje zjistit plodné dny pro rok 2018.
Popis obrázku: Nejprve je tedy potřeba zadat požadované údaje do tabulky a poté kliknout na tlačítko “Vypočti plodné dny”. Po odeslání údajů se nám ve velmi krátké době objeví přesný výpočet.
Popis obrázku: Z obrázku je jasně patrné, že se nám objeví přesně vypočítané plodné dny, které jsou nejvhodnější k otěhotnění podle ženina astrologického cyklu. Jako další údaj následuje pravděpodobnost pohlaví dítěte, které bude v konkrétním plodném dni počato. Jako velice zajímavé se jeví i napěťové aspekty - jejich interpretace už není nejjednodušší, nicméně platí pravidlo, že čím méně napěťových aspektů se v konkrétním plodném dni vyskytuje, tím vyšší je šance počít a donosit zdravé dítě. Pohlavní styk by měl ideálně proběhnout 12-24 hodin před termínem pro početí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu