Billingsova ovulační metoda

Billingsova ovulační metoda
Billingsova ovulační metoda je metoda k určování plodných a neplodných dnů na základě pozorování struktury a hustoty děložního (cervikálního) hlenu. Často je také jmenována jako hlenová metoda. Hlavním vodítkem v této metodě je rozdělování takzvaných suchých a mokrých dnů, které vám mohou pomoci poznat váš cyklus a také směřovat snažení se o otěhotnění do nejvíce plodných dnů.

Jak metoda pozorování děložního hlenu funguje?

Billingsova ovulační metoda je v praxi běžně k použití tehdy, když víte vše o svém cyklu a průběhu vytékání vašeho děložního hlenu během něj. Pozorováním struktury a hustoty hlenu během cyklu, zapisováním svých poznatků o něm, spolu s jinými údaji o svém cyklu, si můžete utvořit přesné vědomosti o průběhu vašeho cyklu a nástupu plodných dnů.

Video: Co je ovulace a kdy probíhá?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovoru s gynekologem MUDr. Štěpánem Machačem:
00:00 Úvod
00:10 Představení hosta a tématu
00:19 Co je to ovulace?
00:46 Co ovulaci předchází?
01:30 Dochází u ženy k ovulaci vždy?
01:54 Kdy má žena ovulaci?
02:33 Cítí žena ovulaci?
03:42 Jaký význam má ovulace?
04:50 Jak často žena ovuluje?
05:12 Je třeba absenci ovulace řešit s lékařem?
06:36 Jak se léčí problémy s ovulací?
08:05 Kdy je nutné navštívit lékaře?
09:37 Shrnutí a rady na závěr.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka


Fáze děložního hlenu

Neplodný hlen:

Po menstruaci budete pozorovat, že je hlen hustší a lepivý - tím znesnadňuje spermiím oplodnění.

Mírně plodný hlen:

V této fázi je hlen stále hustý a krémový, ale není dost dobře možné, aby jím spermie prošly.

Plodný hlen:

V této fázi je hlen vodnatý a kluzký. Vaše tělo se připravuje na ovulaci. Jde o druhý nejplodnější hlen. Někdy může vypadat jako moč.

Vysoce plodný hlen:

V této fázi má hlen konzistenci vaječného bílku. Tento hlen usnadňuje spermiím cestu k oplodnění vajíčka. V tuto doby byste se mohli pokusit otěhotnět.

Neplodný hlen:

V této fázi se hlen mění opět na neplodný.

Menstruace:

Během menstruace2 se tělo zbavuje děložní stěny a neoplodněného vajíčka.

Typy děložního hlenu
Popis obrázku: Na fotografii můžete vidět typů hlenu v průběhu cyklu.

Jak pozorovat děložní hlen?

Pokud chcete vědět více o stavu své plodnosti, kvalitu děložního hlenu pozorujte několikrát denně, stačí když si najdete o chvilku víc, když jdete na záchod.

Produkce hlenu je ovlivňována hladinou estrogenu. Estrogen je typicky ženský hormon, který ženám již na začátku dospělosti dává plnost prsou, boků a poté po celý zbytek plodného života přímo ovlivňuje naší plodnost. Pomáhá produkovat hlen a měsíc co měsíc připravuje naši dělohu3 na zahnízdění oplodněného vajíčka tím, že její stěna zhrubne a vajíčko a spermie se tak setkají v ideálním prostředí. Hlen se postupně začne vytvářet asi 7 až 10 dní před ovulací, po vrcholu jeho tvorba náhle ustane.

Děložní čípek
Ideálním časem pro začátek pozorování je poslední den menstruace. Nejprve se zaměřte na pocity přímo v pochvě, poté rozevřením stydkých pysků a vsunutím dvou prstů setřete poševní hlen.

Ideální na toto samovyšetření je poloha v podřepu či si můžete pomoci položením jedné nohy na radiátor anebo záchodovou místu, využít lze i sedu na toaletě.

Hlen můžete stáhnout přímo i z čípku - pomocí ukazováčku a prostředníčku - v poloze s vyvýšenou nohou či v podřepu je čípek snadno dosažitelný.

Popis obrázku. Děložní čípek je v dobré poloze snadno dosažitelný.

Zaměřte se prvotně na pocity, které máte v oblasti poševního vchodu.

Na začátku cyklu, po skončení menstruace, budete mít pravděpodobně i několik dní pocit suchosti, který se směrem k plodnému období bude měnit na pocit mokra.

Potom se objeví kalný hlen, který má konzistenci rozvařené rýže. Během této doby je velmi nepravděpodobné počít dítě, jelikož tento typ hlenu spermiím průnik zabraňuje.

Děložní hlen
Na vrcholu cyklu, v období ovulace, se výtok z pochvy bude měnit na strukturu vaječného bílku. Přesně tento hutný a čirý hlen, často označovaný jako životodárný, je předzvěstí ovulace, tedy doby, kdy jste nejvíc plodná. Takovýto hlen mírně lepí, mezi prsty se natahuje. V nejplodnějších dnech sám stéká, v záchodové míse vytvoří malou kuličku a po jeho vytečení můžete mít pocit náhlé suchosti.

Popis obrázku. Kvalitu hlenu můžete zkoumat i pomocí natažení mezi prsty. Kvalitní ovulační hlen lepí a natáhne se do délky několika centimetrů.

Zapisujte si!

Svoji pocity a stav vašeho životodárného hlenu si na konci každého dne můžete znamenat. Pokud se snažíte otěhotnět, pravděpodobně používáte i měření teploty3 a přesný zápis cyklu.

Manželé Billingsovi, kteří tuto metodu vynalezli, používali systém barevných značek a štítků pro každý cyklus, které zapisovali do tabulky. Podrobný systém by vám mohl během několika cyklů dát přesný obrázek o tom, jak vaše plodnost funguje.

Vždy ale počítejte s tím, že cyklus nemusí být přesný, odchylka i v řádu dnů se může přihodit v každém cyklu byť jen malou změnou stravy1, vyšším stresem nebo onemocněním.

Více o Billingsově ovulační metodě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Centrum Billingsovi ovulační metody na Slovensku a Centrum pro přirozené početí: http://www.billings.sk/
  2. OZ Fórum života: http://www.forumzivota.sk/
  3. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm

Použité zdroje obrázků

  1. Taking Charge of Your Fertility -Toni Weschler

Hodnocení a zkušenosti s Billingsovou ovulační metodou

Máš zkušenost s Billingsovou ovulační metodou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce