Od kdy pouštíte děti samotné dál než do školy (velká města)?

tereza0111
14. říj 2024

Ahoj,
chtela bych si jen udelat trochu prehled, kolik volnosti se dneska detem doprava, abych vedela, jestli jsem uzkostna matka, co vidi nebezpeci vsude a mam se uklidnit nebo jsem v norme 🙂
Dceri je 10, sama se pohybuje tak nejak v perimetru domova a skoly, autobusem si zajede par zastavek na krouzek. Uz tam jsem trochu nervozni, ale neprechazi zadnou super velkou silnici a no, nejak nebylo na vyber. Bydlime v okrajove, klidnejsi casti Prahy.
Ted prisla s tim, ze kamaradka ji taha, at spolu zajdou do OC, ktere je nedaleko, ale ja nevim,. Mam z toho strach. Je tam proste moc lidi vsude, cestou tam to vezmou pres metro podchod, kde jsou jednou za cas podivne existence, fakt ji nechci pustit. Jak to mate s podobne starymi detmi? (co se manzela tyce, ten neni rad ani kdyz je sama doma a horko tezko dava tu samostatnou cestu na krouzek, ten to zas z meho pohledu trochu prehani, ale zas tohle uz je asi moc samostatnosti i na me.)

jaja01k
14. říj 2024

@tereza0111 Mám děti 9 a 10 let, bydlíme v Praze na sídlišti. Starší jezdí sám mhd na kroužky. Když jdou ven s kamarády nebo k někomu na návštěvu, tak jen tady po okolí. Staršího bych klidně pustila s kamarádem i někam dál, třeba i do toho OC, nevidím v tom problém. Mladšího bych asi nepustila, ten je ještě takový ťunťa a zmatkář.

chemisterka
14. říj 2024

@tereza0111 ahoj, my jsme z menšího města (60 000 obyvatel), dcera 9 let jezdí sama autobusem do centra do ZUŠ, pak jde pěšky na hudební nauku a zpátky trolejbusem. V naší městské části litá všude možně. A s kamarádkou chce taky jet nakupovat do oc, které je v centru.

lv
14. říj 2024

Kolem 10 roku jsem začala pouštět ven, velké sídliště v Brně. Bojím se, ale za nohu ji držet doma nemůžu. Do velkého OC ji nepouštím, ani ve 12 letech, i když prý už spolužačky jezdí.

merope
14. říj 2024

Já mám syna 5letého, tak sám chodí pouze od posledního přechodu do školky (běží napřed, pokud jede na kole, tak si ho zatím uklidí, než přijdu) - to je cca 250 metrů.

V 10 letech, to je jen rok od toho, co děcka chodí na osmileté gymply - a tam už samostatně dojíždějí např. ze Středočeského kraje do Prahy. Samozřejmě záleží na povaze dítěte, ale neumím si představit doprovázet dítě 2. stupně.

Já sama dojížděla od čerstvých 10ti do Brna (1 přestup, cca 45 minut). Zpátky jsem pak jezdila s tátou (byl to kroužek, který vedl).

S OC zkušenost nemám, sama je moc nemusím, nevím, co by tam vlastně dělala - ale je pravdou, že třeba jet něco konkrétního nakoupit do OC Stromovka by mi nepřišlo divné. Ale to asi není OC úplně takové to, kam chodí mládež "zevlovat".

veruuu_kubesovic
14. říj 2024

Dcera měla v srpnu 10let a od té doby začala chodit všude sama, bez nás...
Samozřejmě se bojím, navíc má cukrovku, ale věčně ji držet doma nemuzu🤷‍♀️ má mobil, chodit do 4.tridy, menší město

malenka3
14. říj 2024

Dcera 9 let, Praha sídliště, do větších center je to MHD 20 minut. Zatím o tom ani neuvažuji, chodí sama do/ze školy, po okolí kolem domova, na kroužky v blízkém okolí. MHD sama vlastně ještě nejezdí, není potřeba. Takže bych zatím asi nepustila, ale ona je poseroutka, takže to asi nepřijde jen tak.
Myslím, že nejsi úzkostná, ta Praha je v tomhle trochu horší.

j.a.n.i
14. říj 2024

Mám jedenáctiletou a samostatně si dojede do Prahy a pak se tam i pohybuje.

andelka
14. říj 2024

Mám jen syny, ale tak od 11 chodí a jezdí přes den bez omezení ( Ostrava). Akorát večer a v noci moc ne. Teď je nejmladšímu 12,5 a tréninky mu končí 19:15, většinou na bus jde s kamarády a domů to je kousek. Ale vždycky jsem ráda,když je už doma. A často pro něho jezdí táta večer.

konidana
14. říj 2024

@tereza0111 od 10 let jezdili busem ci vlakem do sousedniho mesta na krouzek ci za kamarady. K babicce do Prahy primym vlakem, od tech 10 let je uz ani nevyzvedavala na nadrazi, je to asi 1.5km pesky. Celkove jsem dost benevolentni a kdyz projevili zajem kamkoli jet, tak jsem to s nima probrala a pustila. Cca ve 12 letech mi synek volal, ze odpo pojede s kamosema do prahy do skateparku az nekam na Smichov. Od nas pres celou prahu. Z toho jsem byla malinko v rozpacich, ale co nadelam... kdyz mi pak asi za 2h volal ze ulomil kolecko od kolobky, a chtel, abych pro nej prijela, tak jsem mu vysvetlila, ze holt tam musi pockat s klukama a jet domu az s nima, kdyz sam nechce/neumi.

petrasipkova1
14. říj 2024

asi takhle .... jsem šťastná že bydlíme na vsi kde lišky dávají dobrou noc 😀 děti 9 a 6 let, absolutně si zatím neumím představit že by někde trajdaly, mobil nepoužívají, když potřebuji aby si ho starší vzala sebou, musím ji ho dát na nabíječku. A zatím tedy nemají potřebu se toulat, na vsi není kam, na kroužky je odvezu a do školy jezdí autobus věčně pozdě, takže raději jedou se mnou autem, když jedu do práce.

verciiik
14. říj 2024

11letá jezdí tramvají do školy, pouštím ji po cca po trase té tramvaje, ale třeba do centra bych ji nepustila (myslím centra města, ne OC). 9letá chodí sama do školy/ze školy nebo max jednu zastávku tramvají doprovodí kámošku a pak se vrátí pěšky, dál zatím nepouštím.

sarihy
14. říj 2024

Jsme z Prahy, obě dcerky chodí do na 8L gympl, takže od 6.třídy se pohybovaly samy po Praze (do školy a jedou 45 min bus + metro + tram). Do té doby jsem od 2.třídy samy ze školy a do školy, do ZUŠ, na tréninky a v rámci MČ všude, spolu mladší než se starší chodily spolu normálně do centra (na Petřín třeba), když jim bylo 12 a 9. S kámoškami nakupoval od těch 9L.

glitterglue
14. říj 2024

Praha, od 1. tridy jsou v dochozi vzdalenosti uplne samostatni (tzn. krouzky, hriste i to OC, ktere tu mame blizko). Metrem jel tretak sam parkrat, zatim pro pravidelne cesty neni duvod. V OC neni imho ceho se bat, to uz mi to prijde nebezpecnejsi nekde v parku.

neomenia
14. říj 2024

Praha, od 3. Třídy 5 stanic busem na kroužek, od 4 třídy do centra tramvají na kroužek, nyní sama asi 20 minut busem do jízdárny s koňmi,.kde jezdí, na vesnici za Prahou. Sama pěšky kamkoliv v rámci čtvrti, i dál. Bojím se, ale poučena je, musí být samostatná. Plánuju, že už pojede sama busem mezi městy, kdy ji na bus posadim a babi vyzvedne na zastávce v okresním městě, kde bydlí.

Sama jsem z Prahy a od 3. Třídy jsem sama dojížděla tramvají na ZŠ, od 5. Třídy metrem po Praze.

zuzkasim
14. říj 2024

Dcera má čerstvě 11, ale už pár let se po našem a vedlejším sídlišti pohybuje normálně, žijeme tu celou dobu, takže okolí zná velmi dobře, umí se pohybovat po městě, od 9 let je schopna dojet např. i z centra sama domů, od 10 let jezdila sama i někam po Brně MHD s přestupem... Ale kdyby za mnou přišla s tím, že chce s kámoškama do OC, tak bych jí poradila, ať si zkusí najít s holkama jinou zábavu. Nějak si nemyslím, že trajdání děcek po obchodním centru je dobré trávení volného času. Jako když bude chtít vyrazit před Vánocema na dárky, tak už bych ji letos asi pustila, ale jinak toho nejsem moc příznivcem. Pokud něco potřebuje koupit oblečení, kupujeme to my a zatím mám jako rodič i poradní hlas.

miryp
14. říj 2024

Ono je to také hodně o tom, jaké to dítě je. Starší dceru jsem začala pouštět ven bez dohledu v 9 letech (město cca 12 tis. obyvatel). Synovi je čerstvých 9 a u něj si to vůbec neumím představit. Od Prahy bydlíme půl hodiny vlakem a tu si tedy neumím představit ani u dcery, které je čerstvých 11 (možná by to bylo jiné, kdybychom tam přímo bydleli)...

konidana
14. říj 2024

@miryp presne tak, je to o diteti a taky celkovem vedeni a nastaveni v rodine. U nas chodily nase decka po malem meste (srovnatelne s vasim) samostatne v dochozi vzdalenosti postupne od 6 let. Radius cca do 1.5km, skola, skolka, obchody, nadrazi, krouzky.

sarihy
14. říj 2024

@miryp Ano, je to jiné, když člověk v Praze žije, a ještě jiné pro rodiče, který sám v Praze sám vyrůstal. Já tu žiju bez 4 let celý život (tedy 39L) a je pro mě zcela normální, že se tu děti pohybují samy. Holky chodili od 4L samy ven k nám na hřiště do vnitrobloku (viděla jsem na ně). To, že šly samy ze školy na bus ve 2.třídě byl tedy i pro lidi v okolí ne úplně pochopitelné, ale věděla jsem jsem, že to zvládnou. To sama pak cesty na gympl v 11L z naší okrajové MČ do centra - prostě jely. Ale jak píšu, jako občan z velkoměsta to mám hozené jinak, logicky.

konidana
14. říj 2024

@sarihy jj, my v Praze nezijem, ale ja se tam narodila a bydlela vic jak 25 let, takze to mam taky hozene trochu jinak, kdyz deti jezdi za babickou do meho "rodneho" domu a mne odmalicka znameho okoli. Mezi nadrazima jsme si je vlakem posilali od 6 let.

tereza0111
autor
14. říj 2024

Diky za nazory, koukam, ze je to tak pul na pul. No uvidime, nejak jsem z toho deskeho osamostatnovani nervozni 🙂

sarihy
14. říj 2024

@tereza0111 nebude. Čím dříve dáš dětem křídla, tím lépe - dokud jsou tvárné, tak nebudou mít mít problém s dodržováním pravidel, a i pro tebe to bude tím pádem tohleto snazší. Zvykneš si.

tereza0111
autor
14. říj 2024

@sarihy to ano, nejstarsi je svedomita, pravidla dodrzuje a vim, ze ji muzu verit, ze neudela nejakou uplnou blbost, nevleti do silnice bez rozmyslu, nepujde mimo prechod. Ale stejne 😅 Ale jak pises, snad si zvyknu - budu muset, chci samostatne deti, ktere si umi trochu poradit, tak to bez toho asi nepujde 😅

barulina
14. říj 2024

@tereza0111 dceři je 12, bydlíme v Ostravě a do centra ani jiných částí jsem ji ještě nepustila, ale asi nemáme potřebu, a i my dospělí, nevyjíždí mě mimo naši část, pokud nepotřebujeme vyřídit op, nebo výjimečně. Všeame tady u nás v části, od mekáče, KFC, velký Globus, velké Tesco. Zatím si,že by chtěla jet do centra neřekla

sarihy
14. říj 2024

@tereza0111 Chce to postupně. A právě čím dřív, tom kup. V pubertě už tvárné ty děti moc nejsou. Ale neboj, ze začátku jsem měla tep 300, když se blížila chvíle, kdy měly volat (věděla jsem, v kolik měly odcháztl ze školy, takze jsem hypnotizovala mobil, už aby zvonil)

kakba
14. říj 2024

Starsi zacala jezdit MHD po celem Brne od 7.let. Ma treninky 5.dni v tydnu a ja uz nejsem casove schopna pokryt veskere taxikareni s dnesni dopravou jakou tu mame. Tedka jezdi na treninky i s mladsi, ta ma 7 nyni. Strach nemam vubec. Nemuzu je drzet za rucicku porad.

j.a.n.i
14. říj 2024

@zuzkasim Já mám taky poradní hlas, či spíše právo veta, ale usoudila jsem, že kvůli tomu s ní nemusím jezdit courat po kramech, vyslu, dostanu fotky a schválit či neschválim...

caren83
Autor odpověď smazal
Zobraz
hanka_12345
14. říj 2024

tak koukam ze ja jsem strasny posera. Syn ma 7 a muze sam jen za tatkem na stavbu (bydlime v klidne casti obce, cca 1100 obyvatel ,kde kolem naseho domu projede pres den ze par aut) a ta stavba je vedle domu kde bydlime. Musi vyjit jen z brany a sup na cestu prijezdovou a je tam ale manzel na nej ceka nahore u brany. On do me porad duje ze by ho uz naucil zadem zahradama pres louku k babicce. Ja to dovolit nechci. Bojim se ze se nekde zapomene a pak pujde jinam.
No ale bydli tu i jedna holcicka co od 4 let trajda uplne sama. Kdyz ji byly ty 4 tak jsem ji potkala na takovem sportovisti u nas, nikdo s ni nebyl a letos teda uz trajda cely dny sama po obci. Nema ani mobil-coz v 5 letech chapu ale kdyz je takovej samorost co o nem matka cely dny nevi?
Takze asi tak. Ja planuju syna tady poustet fakt tak kolem 9 let a do mesta vubec, Az pujde na stredni :D nebo minimalne ta 8cka

caren83
14. říj 2024

Dcerka má brzy 10 a krom do-ze školy nechodí sama nikam ... No vlastně ještě s dětmi za barák,nebo fakt po nejbližším okolí ..nemá tu potřebu a my zatím také ne ...i když bydlíme na vesnici ....cítím že na to ještě není úplně přípravena ... A to že by měla jet někam sama autobusem, i kdyby bez přestupu si zatím neumím představit , kamarádka má děti 12 let a také ještě samotné nikam nejezdí .

jancaand
15. říj 2024

Záleží na dítěti, jak je samostatné a jeho povaze. Syn 10 let (Praha) zatím jen zvládá cestu do školy/ze školy, kus cesty na kroužek. Je takový v tomhle pomalejší, zmatkař, zapomíná.. Ale má třeba spolužáky, co "brousí" ve dvojici nákupní centrum.