Spoření, zhodnocení peněz. Jaké máte tipy?

hezz17
27. pro 2020

Uvitam Vase tipy na SPORENI/ZHODNOCENI PENEZ.
Penize, co deti dostanou na vanoce, narozeniny....jim schovavame a vedeme debatu o tom, jak je "uschovat" na pozdeji. Preci jen tisic korun ma uplne jinoj hodnotu dnes a z dvacet let.....
Stavebni sporeni me moc nelaka, protoze co dostanu od statu jako podporu temer zaplatím bance za vedeni toho účtu, urok nula nula prd.
Premyslela jsem nad zlatymi cihlickami. Zlato si drzi hpdnotu vice mene porad... Kde, v jake hodnote je kupujete, kde je uschovavate? Zaklad par desitek tisic a pak bychom radi spirili pravidelne dal.

b91
27. pro 2020

@hezz17 kdybys chtěla, napiš. Manžel tomu rozumí, může vám pomoci s výběrem společnosti 🙂. Sami máme různe ,,značky,,.

orisek56
27. pro 2020

@b91 já bych také nějaké info uvítala. Děkuju 🥰

klecanda
27. pro 2020

@hezz17 také máme komoditní účty, jde vybrat zlato/stříbro /platina, menit dle možností velikost slitku, atd. Odkud jsi? 😊 Pokud Jizni Čechy nebo Praha, můžu doporučit paní, co nám to zřizuje 👍😊

jakreb
28. pro 2020

@hezz17 Neexistuje vyhodne sporenie. Bohužiaľ.
@b91 Agent s teplou vodou? 😉

gramar
28. pro 2020

Zlato si sice "drží" svou hodnotu, ale pouze kopíruje vývoj peněz. Z psychologického hlediska je to ale něco na co si můžeš sáhnout a víš že to vlastníš, což technicky vzato pro České konzervativní investory má velký klad, Na druhou stranu se peníze nijak výrazně nezhodnocují.
Já například volím investice do zajištěných úvěru, zisk vyvažuje riziko. Také obchoduji na burze, ale to chce notnou dávku sebekázně a něco o tom nastudovat, nebo najít někoho kdo tomu opravdu rozumí a je schopný poradit... Ale vždy platí že čím vyšší možnost zhodnocení, tím vyšší je riziko a náročnost. Takže je otázka co vlastně chceš, zda uložit a neztratit na hodnotě, ale nic moc nevydělat, pak je zlato možnost, stejně jako stavební spoření...

jakreb
28. pro 2020

@gramar Tak ty o tom ako čítam tiež bohviečo nevieš ak ideš porovnávať nakup zlata so stavebným sporením. Ale dik za pobavenie.😀👍
Btw.zlato nie je investícia.

b91
28. pro 2020

@jakreb Prosím? 🙂

kate013
28. pro 2020

Investika realitni fond 👍😊

jana21278
28. pro 2020

@jakreb a co radíš ty?

jakreb
28. pro 2020

@jana21278 Žiadne sporenie co je výhodné neexistuje. Ako som uz napísala.

gramar
28. pro 2020

@jakreb za jedno jsem nikde netvrdila že o tom něco vím, pouze jsem vyjádřila svůj názor a za druhé, co je tedy zlato, když pominu snubní prsten? A drahá, nepřirovnávala jsem zlato ke stavebnímu spoření, ale k tomu že je to uložení peněz s minimálním rizikem, ale také minimálním ziskem to není stejné jako říct že dekret od lišky na šest let, je to samé jako zlatý nuget ;)

klecanda
28. pro 2020

@gramar zlato za poslední rok zhodnotilo o zhruba 20%. To si nemyslím, že je minimální zisk.. V roce 2018 stala unce asi 20 tisíc a teď je to 40 🤷‍♀️ to je podle mě pěknej zisk.

gramar
28. pro 2020

@klecanda Jenže pak je otázka v jakém horizontu máš takovou investici v plánu. Další věc je jak se ta hodnoto zvýšila v porovnání s hodnotou peněz, nebo jakou má daná investice likviditu atp. Netvrdím že je nutně špatné, ale rozhodně bych do zlata nenasypala veškeré volné prostředky, protože se taky může stát že dost pohoří, protože to že jeden rok vzroste o 20% neznamená, že příští rok se o 30 nepropadne... ;) Neznám investora, ani poradce, který by doporučil pouze zlato, protože krom té psychologické fáze "mohu si sáhnout" nepřináší takový benefit... Tedy jo znám, bývají to společnosti zabývající se pouze prodejem zlata...

gramar
28. pro 2020

Tady je graf vývoje zlata, je na něm dost patrné že hodně kopíruje celospolečenskou náladu... Tzn. když jde ekonomika do háje (lidé se bojí) zlato padá... Jenže to taky bývá okamžik kdy lidé potřebují peníze, takže prodávají a mnohdy se ztrátou... Takže pokud není člověk těžce ve vatě, aby držel i ztrátovou investici a čekal na lepší zítřky, tak... ;)

2veverka
28. pro 2020

@gramar Prosím, mohla bych se zaháčkovat a zeptat se na "investice do zajištěných úvěrů"? Já pokládám stavební spoření za slušný produkt, také mám nějaké podílové fondy, ale hledám i další možnosti.

gramar
28. pro 2020

@2veverka Na erudované rady moc asi nejsem, jedu pokus/omyl a zkouším co půjde i na burze jsem se učila tímto způsobem :D
Ale zajištěné úvěry jsou například zonky (ze kterých tedy osobně vystupuji, pač to stojí za... no nic moc výdělek a velmi omezený počet investic), ale celkem dobrý je bondster a zatím asi nejlepší je mintos... Nastavíš si míru rizika a investuješ, pak je také dobré/nutné koukat na to kdy můžeš z investice vystoupit, abys mohla peníze točit. Super je že můžeš investovat jak v CZK, tak jiných měnách, hlavně tedy EUR... Při přijatelném riziku je celkem slušné zhodnocení a napříklat u bondster to je prakticky zdarma... Důležité je pamatovat na to že to podléhá daním ;)

gramar
28. pro 2020

*příklad 🙈

jakreb
29. pro 2020

@gramar Nie som tvoja draha.😀😉 A nikde nepisem, ze treba "tlačiť" peniaze len do zlata. A co to je si naštuduj sama ak máš zaujem. Je to ale dost na dlhsie.😉 A ako som uz napisala-budem sa opakovať-velmi zle si si vybrala na porovnávanie. Ale ano je to len tvoj nazor ktory plne rešpektujem.
Pekny den.

gramar
29. pro 2020

@jakreb Ráda se přiučím, tak hoď něco do pléna, jiného než že neexistuje nic... Evidentně tomu rozumíš, tak tvé informace mohou být přínosné pro všechny... ;)

hezz17
autor
29. pro 2020

@gramar diky za info 🙂

jakreb
29. pro 2020

@gramar Tak sa uc. Ja ta učiť nebudem. Typ som ti dala.😉

gramar
29. pro 2020

@jakreb Asi jsem slepá, nebo nevidím, typ od tebe jsem žádný nenašla... Napsala jsi že žádné spoření není dobré, pak jsi řekla že tomu nerozumím, pak že jsem si vybrala špatné porovnání a nakonec že si mám nastudovat... Ale rada kterým směrem studovat, co hledat, či co ty považuješ za vhodné/výhodné tam fakt nevidím... Můžeš napovědět kde to mám hledat, nebo alespoň co... Těžko se studuje něco co nevím co je... ;)

klecanda
29. pro 2020

@gramar samozřejmě, vždy je blbost sypat peníze jen do jednoho typu spoření. Ať už se jedná o cokoliv. Ale úplně nesouhlasím s tím, že když jde ekonomika do háje, hodnota kovů klesá. Spíš bych tvrdila opak 🙂

gramar
29. pro 2020

@klecanda Ono je to jak kdy, ale to zlato klesá jak klesá kupní síla sice o něco pomaleji, ale... Mě u zlata vadí ta likvidita. Je hezké mít doma zlatou cihlu, ale když pak potřebuješ peníze, tak prodat jí se ziskem není vždy úplně jednoduché... Ale pravdou je že zlato není komodita o kterou bych se nějak výrazně zajímala. Mám raději "akčnější" investice :D

klecanda
29. pro 2020

@gramar právě, že jedním z plusu zlata je vysoká likvidita. Asi teda záleží, od koho kupuješ no😂

gramar
29. pro 2020

@klecanda Jak říkám o zlato jako fyzické vlastnictví jsem se nikdy moc nezajímala, pokud máš pak společnost která nabízí i zpětný odkup tak to asi bude OK, já kdysi měla co dočinění akorát s jednou společností a to bylo dost "divné" mírněji řečeno. Ale asi to bude jak s finančními poradci OVB do dnes nemají dobrou pověst a dost lidí všechny posuzuje dle nich 🙂

ruzova_pastelka
1. led 2021

@klecanda Investice do zlata moc výhodné nejsou. 20 % zní dobře, jenže zapomínáš dodat dvě věci. Akcie (tedy fondy) za tu dobu vzrostly průměrně o 50-60 % a za druhé, u zlata platíš navíc poplatky za jeho uchování (v rámci manažerského poplatku), takže je to dražší a méně výhodná investice.

klecanda
2. led 2021

@ruzova_pastelka tak jasně, akcie budou asi vynosnejsi, ale kolik lidí "spoří" ve formě akcií a kolik například na spořícím účtu v bance, kde dostanou ročně od státu neuvěřitelný 2% bonus? 😱 No neber to, ne🤷‍♀️😂 zlato zvládne každej, a nevím u koho se platí za jeho uchování, já neplatím nic navíc kromě toho, co si na spoření pošlu 👍

klecanda
2. led 2021

@ruzova_pastelka navíc mám garantovanou likviditu kdykoliv do max 48h 👍 takže to není o tom, že by se mi pak valelo doma zlato a já neměla prachy na nový auto, protože mi to nikdo neodkoupi zpět 🤷‍♀️

gramar
2. led 2021

@klecanda No myslím že se asi všichni shodneme, že výborný produkt spořícího účtu v bance může jako jediné spoření využívat jen maniak :D