Nebyl test OGTT, ale Dr. mě bere jako diabetičku. To není normální, ne?

keyblaza
29. únor 2024

Dobrý den,
minulý týden mi bylo sděleno, že mám jít dnes na OGTT testy kvůli zvýšeným hodnotám 6,8 a 5,9. Jenže paní doktorka mi ho dnes neudělala a bere mě hned za diabetičku, je to normální? Já jsem si myslela, že půjdu na tenhle test, krev mi vzali a dali mi i dávku cukru a nic.. co si mám o tom myslet nevíte? Měl jste to taky někdo tak?

lencaa11
29. únor 2024

@keyblaza vzali vám krev a dali vám ten přípravek ten jste vypila a výsledky jste měla ?? Kde lékař vzal ty hodnoty pokud jste měla tyto hodnoty z krve tak nespíš vás rovnou poslali do DIA poradny

keyblaza
autor
29. únor 2024

Měla jsem to právě z krve z gynekologie. A ano dali mi to vypít, ale pak přibehla sestra, že na to vůbec nejdu a že jdu jen na kontrolu.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@lencaa11 takže jsem vůbec neabsovovala tenhle test

almara2
29. únor 2024

Pokud je glykemie nad limit, test se nedělá a jste rovnou převedena do dia ambulance, jako těhotná diabetička.

magdaveselkova
29. únor 2024

U obou dětí jsem měla vyšší cukr. Šla jsem normálně do nemocnice. Udělal se test krvee na lačno a řeklo se, že mám 5.3 a že mám přijít za týden. To se opakovalo a rovnou mi řekli že se mám objednat do poradny. Nikdy jsem se k tomu nápoji ani nedostala.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@almara2 jenže mě paní doktora říkala, že mi ho dělat budou. A nic se nestalo.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@almara2 a to už více jak měsíc před tím dodržuji dietu a přesto mi to vyšlo takhle. A včera jsem neměla vyšší hodnotu jak 6 po jídle.

almara2
29. únor 2024

Nevím, ale my bereme glykemii na lačno v 10tt, pokud je v pořádku, posíláme na oGTT ve 24tt, tam se udělá odběr, pokud je glykemie vyšší, test se neprovádí. Když odhalíme hned na začátku vyšší glykemii, odesíláme rovnou do dia poradny.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@almara2 mě se zjistilo až později těhotenství, takže jsem měla jen 2 screening a ještě jeden náběr kvůli cukru v krvi. Pak jsem dostala žádanku na OGTT test, který se dnes neuskutečnil.

lencaa11
29. únor 2024

@keyblaza pokud vám tam už vás lékař napsal že jste u něj měla cukr zvýšení test se nejspíš neudělá a rovnou se posílá do Dia poradny na tom není nic zvláštního

mollyweasley
29. únor 2024

Postup je v pořádku. Podle těchto hodnot cukrovku prostě máš a je zbytečné tě zatěžovat cukrem navíc v podobě testu OGTT. Pochopila jsem, že gynekoložka tě s těmito hodnotami poslala na OGTT, tam ti ale řekli, že to neudělají, protože cukrovku už máš. Tedy bych zavolala gynekoložce, jak jsi dopadla a poprosila bych co nejdříve o žádanku na diabetologii.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@mollyweasley tam mi ani neřekli, že mi ho dělat nebudou, ale právě naopak řekli, že jo. Mela jsem si dát syna na hlídání a počítat s tik, že tam budu dlouho. A na Diabetologii právě už jsem.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@lencaa11 právě jsem byla na diabetologii a paní doktorka mi řekla, že mi ten test budou dělat.

helen_h
29. únor 2024

@keyblaza U těhotných je ještě snížený limit pro tu ranní glykemii. Pokud glykemie nalačno vyjde nad nějakou hodnotu, OGTT test se dělat nesmí. Zdá se, že Vám už ranní glykemie 2x nad tu hodnotu vyšla, tak to berou, že se máte rovnou objednat na konzultace na diabetologii (a test se tedy ani neprováděl).
Diabetologie vymyslí, jak postupovat, zkontroluje ranní glykemii, příp. glykovaný cukr atp.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@helen_h Ona moje doktorka ani nekontroluje na kontrolách cukr v krvi a řídí se jen tím, co jí napíšete za hodnoty den předtím. Dále jsem už u ní zhubla 10 kilo a chce, abych hubla ještě více.. což si myslím, že je taky blbost pro tehotnou. Vůbec tohle paní doktorka neřeší. Už takhle jsem to s ní měla i při synovi. Pravě jsem byla objednaná na Diabetologii.

mourovatakocka
29. únor 2024

@keyblaza Co jsem zjistila při svém druhém těhu, je v tom strašný bordel. Každý to bere jinak, i když jsou teoreticky jasně dané hodnoty. Jestli chceš řadu od někoho, kdo si to hlídal sám a občas žasl, co za rady dávají doktoři... - na kaloricketabulky.cz si můžeš přesně zapisovat, co sníš a přesně ti to spočítá, kolik jsi měla sacharidů. Plus je tam doporučení, kolik bys měla mít jaký příjem čeho. Nejde nastavit pro těhotnou, ale je to ohromná pomoc, protože sacharidy jsou v ledasčems. Na fb jsou skupinky ohledně těhotenské cukrovky - ale bacha, některé ženské jsou tam takové fanatičky, že by z nich měl radost i islámský stát (stačí jen vyměnit glukometr za kalašnikov). Takže všeho s mírou. Můžeš tam pročíst, jaké řady, kdo dostává v poradnách, protože pozor na to, někteří Dr. neumí pracovat a těhotnýma a dávají rady jako pro běžné diabetiky. Určitě doporučuju hlídat dlouhodobý cukr, nabírá se z krve.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@mourovatakocka právě paní doktorka nenabírá krev ani na dlouhodobý cukr.. to se právě moje máma divila. Ona sama je Diabetička a ví jak to funguje. No právě se jí taky tolik nedržím, protože to bych nesměla skoro nic. Hlavně mi zakázala vepřové maso, ale hovězí mohu. Nechápu jí.

mourovatakocka
29. únor 2024

@keyblaza Třeba kvůli tuku? Fakt nevím, určitě bych doporučila házet to do těch tabulek. Myslím, že na odběry můžeš i jako samoplatce a pokud to tvoje doktorka nedělá, což je teda blbina, pak to stojí za úvahu. Mě doktor na dia neposlal, věděl, že se budu hlídat sama a neměla jsem špatné výsledky z krve, ale ten dlouhodobý cukr mi hlídal snad každý měsíc.

mysh_me
29. únor 2024

No pokud uz mesic drzis dietu a vysly ti tak vysoke hodnoty lacne, ze ti ani nemuzou udelat ogtt, tak mas cukrovku poradnou a urcite bych se ridila radami z diabetologie! Tohle neni legrace, nelecena (nebo spatne lecena) cukrovka je nebezpecna pro miminko, urcite mu nechces zadelat na nejake metabolicke problemy…
Jinak ze ti nedelali ten test je v poradku, ten se pri hodnote glykemie nad 5 nedela. Jestli to dobre chapu, pises ze te gynekolozka poslala na diabetologii, tys tam prisla s tim ze jdes na test, byl trochu zmatek a pak ti sestra spravne rekla ze nejdes na test ale jen na kontrolu. Je dobre, ze ti ten test neudelali.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@mysh_me tu tekutinu mi daly vypít. A cukrovku jsem během kojení neměla. A ráno před oběma krvemi jsem zvracela, tak nevím no.. jako dietu jako takovou budu dodržovat i tak.

keyblaza
autor
29. únor 2024

@mourovatakocka jim všechno nízkotučné a hlídám jak sacharidy, tak tuky.

petramana
29. únor 2024

@keyblaza no ale prave ty nizkotucne veci se jist nemaji.. taky jsem mela tehu cukrovku a pani z diab.ambulance mi dala prirucku, byl tam i vzorovy jidelnicek. jedla jsem tak nejak normalne, bily jogurt ke svaccine nebo ovoce, snidane chkeba s maslem a sunkou, zelenina, obed klasika co jsme meli v praci, svacina zas ovoce nebo jogurt a vecere bud neco od obeda nebo polevka..aspon ja to tak mela a hodnoty jsem mela v poradku

petramana
29. únor 2024

@keyblaza a obcas jsem si dala i zmrzlinu nebo zakusek a problem nebyl

keyblaza
autor
29. únor 2024

@petramana podle toho co jim tak paní doktorka to schvaluje a neříká na to nic

lencaa11
29. únor 2024

@keyblaza nízkotučné jsou právě plne sacharidů tak se pak nedá divit a hlavně maso pokud je vařené pečené tak je jedno jaké je cukr zvedá vše v zivote - úplněk ,počasí ,únava ,stres ,pohyb ,pití a jídlo a nen vždy se to pořád drží když žena ji do jídlo dokola a taky hormony hodně hranou roli ..

keyblaza
autor
29. únor 2024

@lencaa11 jenže mě z tech nizkotucnych věci vychází cukr do 6,1. Taky nejím hned celé balení, ale třeba jen 100g a od všeho. Maso, zeleninu, mléčné výrobky.

deli_lah
29. únor 2024

Já jsem z toho tedy docela zmatená, která doktorka tě to hlídá a dává doporučení ohledně té cukrovky? Když do dia poradny tě ještě pořádně neposlala… jimak já bych se moc neradila s těmi co mají klasickou cukrovku, mají to v hodně věcech jiné. Já mám těhu cukrovku podruhé, vždy zjištěnou až při testu oGTT, ale vím že do poradny posílají hned jak to někom vyjde špatně i jen na gyndě nebo kdekoliv…

keyblaza
autor
29. únor 2024

@deli_lah byla jsem u diagetoložky. Doporučení na ogtt test jsem dostala z gynekologie, kvuli hodnotam cukru. Jenže paní doktorka mi test neudělala, aby si to zkontrolovala. Dlouhodobý cukr paní doktorka diabetoložka nedělá, nekontroluje cukr ani při příchodu do ordinace. Zakazuje mi vepřové maso, ale hovězí můžu.

werumka
29. únor 2024

@keyblaza Ahoj, předpokládám, že na diabetologii jsi chodila už před těhotenstvím, je to tak? Z jakého důvodu? Tvůj gynekolog o tom ví?
Gynekolog nesmí odesílat na ogtt ženu, která už je v péči diabetologa. To si možná popletl lékař.
Nicméně v těhotenství máš nárok na proužky do glukometru a také je vhodné, aby diabetolog měl zkusenosti s péčí o těhotné s diabetem. Odkud jsi?

keyblaza
autor
29. únor 2024

@werumka nechodila, byla jsem.tam prvně kvůli první cukrovce v těhotenství se synem. Pak jsem rok byla v pořádku a teď po druhé zase kvůli cukru v těhotenství.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru