Jak vyčistit dítěti zuby, když protestuje?

cherie24
24. čer 2021

Prosímvás nemá někdo nějakou zázračnou radu, jak přesvědčit ani ne 2 leté dítě, aby si nechalo vyčistit zuby? Přitom kolem roku a půl si zuby čistila 2x denně a ještě se na to těšila. Vyloženě si zuby čistit chtěla. Pak přišlo období vzdoru a je vymalováno. Teďka akorát olízne pastu a kartáček ihned zahodí a jakýkoli další pokus o vyčištění je totální hysterie připomínající řeckořímský zápas. Zkoušela jsem různě odvádět pozornost, chválit, vysvětlit jí to, přesvědčit ji, že si zuby čistí sama a já jí jen trošku pomůžu. Ale už mi nějak došly nápady a já nevím, co dalšího vymyslet, abych tu palici dubovou nějak nenásilně přesvědčila, že zuby čistit musíme. 🙄

lenka421
24. čer 2021

@cherie24 Upichuji se tu, protoze mame aktualne s nasi dvouletou uplne stejny problem 😀

neomenia
24. čer 2021

Nechám chvíli cistit jeho, coz je spíš žvýkání kartáčku. Pak si dá říct a většinou si nechá vyčistit. Když si nenechá, má smůlu. Chytím, ruce pod perinu a čistím. Násilné ano, ale neda se nic dělat, domluva nepomáhá a jsou věci, o kterých nediskutuju, tečka.

ajka198
24. čer 2021

rada našeho zubaře: "položit na gauč, hlavu dítěte v klíně, svými nohami dítě zpacifikovat a čistit a nenechat s přeřvat". Nemusím dodávat, že jsme to nikdy nevyzkoušeli. Ale i tak občas čistíme se slzičkami. Strašíme breberkami v zubech a to jakž takž zabírá.

radkan91
24. čer 2021

@cherie24 U nas byl také šílený problém, nezabralo nic jako např. čistit si je společně, ve vanicce, u pohádky, slíbit odměnu atd atd, prostě nic. Takže jsem to musela bohužel zacit řešit na sílu. Dítě položit na záda, zasednout a čistit. Vím, zní to hrozně a je to hrozne. Ale u nás prostě nezabralo nic a nechtěla jsem nechat zoubky zkazit. Teď jsou dceři skoro tři, sice se jí stále nechce, ale už se nějak nakonec domluvíme.

pe_tu_ss_ka
24. čer 2021

@ajka198 my tak tedy čistíme, protože jinak zdrhá, pořád má totiž moc práce 🙈

@cherie24 jinak my si z toho udělali doma hru, beru si čelovku, abych na zuby dobře viděla, a čistím jednosvazkovým kartáčkem, protože krásně vyčistí ty mini zoubky a pak mám nit s takový úchytem a čistím mezizubní prostor. Jinak on první dostane svůj klasický dětský kartáček s pastou, kterou sní, ošudlá sem tam zub, pak jdu na něj já a nakonec si sám oškrábe jazyk škrabkou na jazyk. Jsou dny, kdy to jde v klidu a dny, kdy si přijdu, že krotím zvěř. Ale jsem nekompromisní. Ale vždy ho zalehávám, jinak dělá blbosti.

pipi_puncocha
24. čer 2021

U nás to po dobrém nejde. Přiznávám, že to je moje nejméně oblíbená část dne. Manžel drží, dítě ječí, já čistím. Myslela jsem, že na to nějak vyzrajeme, ale zatím bez šance. Syn rok a půl.

olga_
24. čer 2021

@cherie24 Starší syn si zuby čistil v pohodě, jako třeba kecy a protahování probíhalo (i v těch dvou letech), ale bylo to jediné dítě, takže svatá trpělivost a času mraky, takže v klidu. Dvojčata horor. Nejvíce protestů chlapeček, dcerka se s ním svezla, jinak by spolupracovala, ale jak ho viděla řvát, tak začala taky. Přetáhli horní ret přes přední zuby a ani ve dvou se to nedařilo čistit na 100 %. Bohužel ve 2,5 letech to skončilo u obou vytržením horních jedniček a dvojek, i přes veškerou snahu a důkladné čištění. Takže doporučuju v této věci být opravdu důsledná a nediskutovat. Respektive klidně diskutovat, ale vždy vyčistit. Posraný zadek bys dítěti taky vždycky umyla, i kdyby protestovalo...
A teď ve třech letech holčička už spolupracuje naprosto skvěle, chlapeček z dvojčat to tak nějak přetrpí, ale už to nemá rysy násilného přeprání.

amazonkajanik
24. čer 2021

@cherie24 do nedávna no problem. Já čistila, tak malý a já jen dotáhla. Teď?! Zbaští pastu, zdemoluje kartáček (jsme rodině pro smích, když týden,co týden kupuji nový) a je to boj,jako když čistíme nos 🙄

alilali
24. čer 2021

Posadim malého do židličky, dám kartáček, chvíli si čistí zuby sám, pak mu je čistím já a tak pořád dokola, hodně ho chválím. No a někdy řve, tak bohužel, ale musim rict, že když řve tak se čistí nejlíp, má pořád otevřenou pusou 😀

rencinka87
24. čer 2021

@cherie24 u obou deti nasilim. Sednout na ne, hlavu mezi kolena, zasednout ruce a cistit. Rev pomaha, aspon otevrou poradne pusu. Je to hrozny, ale vrtani/trhani by bylo horsi. Porad vysvetluju, ze to musim udelat a hned po akci chovam a utesuju, ale proste to nejde jinak.
Starsiho to pustilo uz nevim presne v kolika (ted ma v peti teda taky milion kecu, ale normalne cistime), mladsi si casteji da rict, ale jeste nema dva, takze cekam, ze to bude jeste horsi 😂
Kazdopadne i zubarka rekla jasne, ze proste i nasilim.

cherie24
autor
24. čer 2021

@olga_ to je dobré přirovnání s tím zadkem 😄

@alilali no je pravda, že když řve, tak se čistí dobře 😀 bohužel moje dcera zvládá řvát a kousat kartáček zároveň. Takže se zubama zakousne do kartáčků a konečná. Když jen řve, tak je to ještě pohoda 🤦

@rencinka87 no nám právě taky zubařka říkala, že je to fakt nutný čistit, protože řešit pak zkažené mléčné zuby je hrozné utrpení jak pro děti, tak rodiče i pro zubaře. Ale zubařka zatím děti nemá, takže rady jak správně provádět zubní hygienu jsem brala trochu s rezervou. Já jsem ráda, když jí je vyčistím aspoň nějak 🙈

rencinka87
24. čer 2021

@cherie24 no dala bych si bacha - my cistime podle meho poctive, presto mel starsi ted mezizubni kaz - bylo to videt jen na rentgenu a bylo to malinky, ale opravovala mu to pul hodiny, zvladl to bez injekce, drzel jak pribitej, ale myslim, ze to takhle nema kazdy dite a treba mladsiho si neumim predstavit..
Takze cistime i mezizubnim kartackem a podle doktorky je to ciste otazka cisteni - sladky jime minimalne (zadny sladky piti, jen voda, obcas kvalitni zmrzlina nebo kolac, ale jinak nic, co by obsahovalo cukr - zadny slazeny jogurty, v zivote nemel bonbon, nejime cokoladu, nic).
Takze fakt to chce, protoze nejde jen o ten mlecny zoubek - muze se to prokazit k tem stalym a mit od peti let zkazeny i staly zuby mi prijde zbytecny a smutny..

cherie24
autor
24. čer 2021

Jinak tedy děkuji všem za reakce, ano zní to hrozně ty vaše praktiky. Bohužel u nás to neprobíhá o moc líp. Připadám si jako totální tyran, ale nechci se přiklonit k tomu, že raději než stresovat dítě, přestanu čistit úplně. Pár dní teď bylo lepších, protože malou bavilo koukat na videa na Instagramu. Měla jsem radost, že snad konečně nějaký způsob jak z čištění nemít stres už hodinu předem. Ovšem to taky velice rychle omrzelo a teď už je zas jen ta hysterie a zápas 😣

cherie24
autor
24. čer 2021

@rencinka87 to vím s těmi zkaženými druhými zuby, že se to pak může stát. Malá teda zatím nemá všechny zuby, takže mezizubním kartáčkem zatím nemáme moc co čistit. Asi i díky bohu. Mezi přední zoubky by se nevešel a stoličky má zatím jen 4. Špičáky teď asi rostou teprve. Špatně se to poznává, protože když ji to chci zkusit osahat, tak mě kousne 😀 Pro nás je teď hrozný zážitek i přejet zuby klasickým kartáčkem natož do toho montovat mezizubní. A nití se trošku bojím, abych jí neřízla do dásně, obzvlášť když se u toho pere.

jako_mala_holka
25. čer 2021

Tak tady se pripojim, mám podobný problém s roční dcerou 🙄 přitom na začátku problém nebyl, krásné otvírala pusu, teď mi vezme kartáček, pozvyka ho z druhé strany, zahodí a končí, takže je u toho kolikrát dost řevu

evula19
25. čer 2021

@pipi_puncocha máme to naprosto stejně! U nás to vypadá jak vymítání ďábla 😳nesnáším to

areh
25. čer 2021

U nás čištění taky horor. Střídá se období, kdy je to lepší a kdy je to horší. Synovi jsou už 3 a půl a tak různě jsme vystřídali čištění v leže - postupně si i sám lehal na zem, říkala jsem mu různé básničky a písničky, chvíli taky fungovaly přesýpací hodiny. Pořád se mění, co na něj funguje. Často je to řev, že čekám,kdy přijde sociálka. Ale občas se zdá, že pochopil, že bez vyčištěných zubů to nejde! Jinak má svůj kartáček a jiným mu čistím zuby, jinak bych ho taky kupovala každý týden

rencinka87
25. čer 2021

@cherie24 no mezi ty predni zoubky se prave doporucuje treba ta nit, idealne takovy ten mecik, kdy je tam ta nit uz natazena, my mame stesti, ze starsi ma ty zoubky maly a mezi nima docela velky mezirky, takze jsem to prave neresila - jediny uzavreny to ma mezi ctyrkama a petkama, tzn. ctyri mista v puse a na jednom kaz 🤦‍♀️
Takze ted cistime poctive i mezizubnim na ctyrech mistech a na mladsiho brzo taky nastoupim s niti, ten ma ty zoubky u sebe bliz.
Je to boj, ale pripada mi to stejny, jako kdyz diteti nedas sladky a nekdo ti rekne, ze jsi zla mama, ze mu nic nedoprejes - pritom je to naopak - chranis ho pred navykem na sladky a souvisejicima zdravotnima problemama.
Takze utesuj, vysvetluj, ale nekompromisne cisti. U nas se celkem vyplaci nedelat z toho halo, nestresovat se, ze to zad bude rev, nemit zadny vycitky - proste oznamit, ze se jdou cistit zoubky, dat na vybranou, jestli bude drzet nebo budes drzet ty, kdyz nechce, zasednout, vysvetlit, ze se ti to taky nelibi a ze ji rozumis, ale ze se to proste musi udelat, aby mela zdravy zoubky. Pak hotovo, utesit a dobry. Ono to prejde, neboj, a zadny trauma z toho kmit nebude 😉

luthienka
25. čer 2021

@cherie24 ja to tedy tak neprozivam. Dam na hraní kartáček, pak řeknu:” ukaz, já se kouknu jak mas blyskave zoubky”, jednou sama zoubky prejedu a hotovo. Čistíme zatím bez pasty. Moje dvě dospělé děti nemají jediný kaz, tak doufám, ze to třetí (19 měsíců) to bude mít stejně. Hlavní je podle mě nenechat ucucavat cely den sladké pití.

rencinka87
25. čer 2021

Jo a mladsi taky kouse, kdyz se chci podivat - obecne nejvic rvali v dobe, kdy jim rostly zuby - i jim v tu dobu krvacely dasne, samozrejme tim vic, cim vic rvali 🤦‍♀️ Takze verim, ze je to pro ne neprijemny, az bolestivy, kazdy to vnima jinak citlive, ale nic to nemeni na tom, ze vycistit se to proste musi..

makovice88
25. čer 2021

U nas taky horor. Ale jeden cas, cca 2 mesice, pomahalo, kdyz jsme cistili zuby oblibene panence. Nejdriv ji a potom se dcera nechala. Pak zase chvili panence a takhle porad dokola.

emiju
25. čer 2021

Nám velice pomohla básnička- čistím zoubky, řízy, řízy... - ze dne na den je z čištění zábava, doteď to byl hrozný boj. Tak snad to vydrží.

normalnimatka
25. čer 2021

@rencinka87 tak spíš to právě mnohem víc bude věc genů a práce těla s minerálama, vrozený ph a podobně... než o čištění. kolik procent rodičů čistí zuby malejch dětí i mezizubním kartáčkem?

u nás hrůza, většinou nic nezabere a nezabralo (jako zkoušet čistit si navzájem, pohádka, písnička/básnička, hledání breberek kartáčkem...), prvorozenej z toho prostě musel vyrůst, pindá ještě teď, kdybych měla všechny zuby čistit třeba i mezizubním kartáčkem, tak bych si vyslechla řev jak prase.... mladší děs. jako i když to čověk dělá náslím, tak celý čištění trvá tak 15 vteřin, takže o kvalitě vyčištění nepochybuju:D

rencinka87
25. čer 2021

@normalnimatka tak nam zubarka rekla jasne, ze to je cistenim, v rodine nemame nikdo zadny problemy se zubama co se tyce kazu a podobne, v rodine manzela totez.
A ja teda verim tomu, ze to je proste o cisteni, takovy ty reci o tom, jak je to genetika, tomu neverim a uz se to kolikrat vyvracelo. Asi muze byt rozdil, za jak dlouho se ten kaz nekomu udela, nekomu asi rychleji nez jinymu, ale tam, kde zustava plak, tam je i kaz. Ale ja jen sdilim svou zkusenost a nazor, je to na kazdym, jak k tomu pristupuje jak u sebe, tak u deti 🙂 Ja si taky neumela predstavit, ze budu cistit diteti mezizubnim kartackem, ale kdyz jsem se koukala, jak tam 30 minut se zatnutyma pestickama sedi a snazi se to vrtani vydrzet a predstavila si, jak to boli me, tak jsem ze sebe nemela dobrej pocit a zlatej mezizubni kartacek.

normalnimatka
25. čer 2021

@rencinka87 jasně, zubaři toho nakecaj... věděj o opravdovejch příčinách vzniku kazu dohromady hovno. nebo se to možná učej, ale nikomu to neříkaj. protože když chceš opravdový rady na prevenci kazů, melou furt jen o čištění. ne o tom, že je potřeba se starat o mineralizaci zubů a organismu, o odkyselení organismu atd
a jak vysvětlíš teda tu kupu lidí, která si neumí čistit zuby a moc to neřeší a maj zuby bez kazů? prostě je to o fungování těla. čištění může možná zmírnit dopady blbýho organismu, nebo samozřejmě trochu ohoršit, ale pokud má někdo v tomhle stoproentně fungující tělo, je to jedno, kazy mít stejně nebude. právže genetikou to je hodně. zrovna zuby jo.

jinak pro tvou potěchu, vrtání mléčnejch zubů prej děti vůbec nebolí, pokud to není fakt prožraný až "na kost". i tak je to samozřejmě na hobuy zážitek a psychika udělá svoje, ale prej je to fakt tak.

cherie24
autor
25. čer 2021

@rencinka87 tak je pravda, že některé děti mají zuby zkažené ještě před prvním rokem, kdy vlastně ještě ani nemají příkrmy třeba. A v roce jim už doktoři zuby trhají. Prý je to z kojení, přitom většina kojených děti se nakojí až po vyčištění zubů a kojí se celou noc a zoubky z toho zkažené nemají. A zcela jistě to není tím, že by jejich maminka měla extrémně sladké mléko.

malanoha
25. čer 2021

@normalnimatka
@rencinka87 Ja si zuby cistim jak blb.. Pravidelna navsteva zubní hygieny, super turbo kartacek, vytribena technika, mezizubni kartacky, draha ústní voda z lekarny, proti kazivosti, nepiju kvuli tomu zadne sladke limonady... A hubu mam celou rozvrtanou. Moje segra na to kasle, akorat vecer si to osmrdla, aby se nereklo a kdovi jestli. A ve triceti ma zuby jak hollywoodska hvezda. Geny mame uplne stejny. Takze?

mamadvoudeti
25. čer 2021

Nevěřila bych , že děti dokážou takhle protestovat 😂😂. Naštěstí u nás to je tak, že první vyčistí zoubky malá sama (takže sni pastu) a potom si lehne na záda, otevře pusinku a já to beru pořádně. Musím zaťukat ,že teda bez breku a protestů . Ještě chci naučit na mezizubní kartáčky

surikata131
25. čer 2021

@cherie24 zkus na instagramu profil dentist_for_small, je to zubařka, co se věnuje ořímo dětem, psala různé tipy, ale nakonec na každé dítě platí něco jiného a na některé nic, takže se prostě musí zalehnout...a jakmile se zuby začnou dotýkat, tak je potřeba začít čistit i mezizubní prostory

cherie24
autor
25. čer 2021

@mamadvoudeti no my buď čistíme ve 2, jeden drží já čistím, dítě řve nebo ji chytnu v posteli ruce a na zádech čistím zuby, malá se pere, snaží se utéct, kope kolem sebe a řve jak na lesy 🙈 přitom byla naučená, že si ráno i večer čistila zoubky, ještě přiběhla do koupelny, ukázala na kartáček, sedla si na vanu a čistila. Ráno sama, večer sama a pak já. Byla jsem hrozně pyšná, jak krásně to máme vychytané. Pak ji to asi omrzelo a začaly zápasy 😔 závidím vám, pro nás je čištění nejvíc stresující část dne