Vznikne mi nárok na PPM?

Zodpovězené
9. únor 2024

Dobrý den,

dd července 2023 pracuji v jedné firmě přes pracovní agenturu, která za mě platí sociální a zdravotní pojištění. Teď mám smlouvu do června. Předtím jsem pracovala rok v jiné firmě. Termín porodu mám v červnu.

Prosím, vznikne mi nárok na mateřskou?

Trochu v tom tápu.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Ptáte se nás, zda Vám vznikne nárok na PPM (mateřskou).

Nárok na PPM vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek.

1) Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na ni nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.

2) K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let).

Ve vašem případě, kdy na PPM nastoupíte zřejmě v květnu (8. - 6. týdnů před termínem porodu), byste měla obě podmínky splňovat.

Doporučujeme Vám však, abyste si u ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) ověřila, zda za vás zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění.

V případě dalších dotazů nás neváhejte opět kontaktovat.

Přejeme vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz