Těhotná, žiju v cizině. Mám nárok na PPM, RP atd.?

veronikapeterkova
5. bře 2015

Ziju v cizine s mym muzem. Pracuji tu od listopadu 2014 ve skole, koncit budu v srpnu 2015. To znamena, ze jsem byla zamestnana pouze 10 mesicu, a smlouvu mam uzavrenou na jeden rok. Budu se stehovat do CR, i s mym muzem (cizinec mimo EU). Je mi 22, tim padem jsem predtim na pracovni smlouvu zamestnana nebyla. Pouze tech 10 mesicu v cizine. Mam narok na nejaky rodicovsky prispevek, materskou, nebo cokoliv? Platim si pouze zdravotni pojisteni v CR. Dekuji predem za vsechny rady a odpovedi. Popr. kam zajit, co vyridit a o co zadat...

nonnni
5. bře 2015

@veronikapeterkova budes mit narok na rodicovsky prispevek ve vysi 220 000, automaticky na 4 roky. Muz si tu bude muset zazadat o prechodny pobyt (nejlepsi je zavolat na cizineckou policii, kam spadate a zjistit, co s sebou potrebuje) na zaklade slouceni rodiny. Nasledne po dvou letech muze zadat o trvaly pobyt.

I pri prechodnem muze pracovat, na OSVC, nebo i zamestnanec.

Rodicovsky prispevek si budes vyrizovat az po narozeni miminka, to nespecha🙂

No a na zaklade prijmu za posledni 3 mesice si muzete zazadat o porodne, nesmi vas spolecny prijem vsak presahnout nejakou nuznou castku, kolem 18 000Kc (dohromady). Po narozeni pripadne pridavky na miminko.

Podle toho, kde budete bydlet a jaka bude vase financni situace, tak lze zadat o prispevky napr na bydleni, ale zcela upromne, lepsi, kdyz je clovek v pozici, ze je nepotrebuje.

Co si vzpominam, tak muj manzel pred 7-dmi lety potreboval potvrzeni, ze je tu nahlasen nekde k bydleni (to mozna uz neplati), musel mit pojisteni na urcitou minimalni castku, musel dojet na Pankrac pro vypis z trestniho rejstriku a museli jsme mit vypis z bankovniho uctu, ze mame nejake finance).

Ted uz lze i zadat o ceske obcanstvi bez nutnosti pozbyti puvodniho, ale jednak je tam minimalni doba 5. let po ziskani trvaleho pobytu, ale hlavne musi slozit zkousku v cestiny na urovni (ted nevim presne) A1, nebo A2...

mamkamarketa
6. bře 2015

Podle me nebudes, vzdyt se to nejak zkouma, musis mit trvaly tady. Ja u mladsiho dokazovala, ze ma tady pediatra a pod

veronikapeterkova
autor
6. bře 2015

Ja trvaly bydliste v CR mam.