Třetí těhotenství. Na co mám právo?

Zodpovězené
19. led 2024

Dobrý den,

nedávno jsem zjistila, že čekám naše třetí miminko, a tak bych si chtěla ujasnit, na co mám právo. V současné době jsem na rodičovské dovolené (děti se nám narodily 4/2020 a 1/2023).

Mám nárok opět na mateřskou dovolenou? (V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou)
Jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku?

Po kontrole u lékaře chci jít na Úřad práce a navýšit si výši měsíční dávky, ale pokud bych i tak nestihla příspěvek vyčerpat.

Je možné žádat po porodu o doplacení?

Co je případně potřeba doložit/zařídit...?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěný, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku.
Podle informací, které jste nám napsala, Vám nárok na PPM vznikne - máte smlouvu na dobu neurčitou, budete tedy stále zaměstnaná, do doby 270 dnů nemocenského pojištění se započítá také doba na rodičovské dovolené.

Píšete, že budete žádat o zvýšení rodičovského příspěvku. Pokud i přesto rodičovský příspěvek ke dni nástupu na PPM nevyčerpáte, je možné požádat o jeho jednorázovou výplatu. Nárok na jednorázovou výplatu nevyčerpané části rodičovského příspěvku vzniká v případě, kdy alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Protože budete stále zaměstnaná a pobírat PPM, měla byste tuto podmínku splnit.

Výplata nevyčerpané části rodičovského příspěvku proběhne poté, co rodič Úřadu práce oznámí narození nového nejmladšího dítěte prostřednictvím formuláře Hlášení změn. Doložit pak stačí pouze Rodný list dítěte a Potvrzení o denním vyměřovacím základu jednoho z rodičů.

V případě potřeby nás neváhejte opět kontaktovat.

Přejeme Vám vše dobré

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz