Práce na HPP při rodičovském příspěvku. Co mi může zaměstnavatel strhávat?

Zodpovězené
5. únor 2024

Dobrý den,

chci se zeptat. Momentálně jsem na rodičovském příspěvku a mohu nastoupit na HPP.

Moje otázka zní: Co mi může zaměstnavatel strhávat?

Zdrav. a sociální při rodičáku za mě platí stát, ne? Takže to mi zaměstnavatel nestrhne?

A co daně? Bude se mi výplata danit?

Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

V případě zaměstnání na hlavní pracovní poměr (HPP) Vám bude z příjmu stržena daň z příjmu fyzických osob (15%) a zdravotní a sociální pojištění.

Máte možnost u zaměstnavatele podepsat formulář „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků“ (lidově je známé jako „růžové prohlášení“, je možné ho uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele). V takovém případě se daň z příjmu sníží o slevu na dani pro poplatníka (max. ve výši 2 570 Kč měsíčně). Daň z příjmu by se vypočítávala z částky až po odečtení slevy na poplatníka.

Souběžně s příjmem můžete dále pobírat rodičovský příspěvek. Chceme pouze upozornit na podmínku zajištění péče o dítě. Docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, mateřské školy či jiného obdobného předškolního zařízení nesmí přesáhnout 92 hodin měsíčně.

Pokud máte další otázky nebo potřebujete poradit v jiných oblastech, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám i Vaší rodině radostné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz