Autosedačka pro drobné děti 4,5 roku a 1,5 roku. Jakou byste, prosím, doporučil?

Zodpovězené
26. dub 2024

Pěkný den,

sháním autosedačky pro své dcery: starší 4,5 roku - 18 kg - 110 cm a mladší 1,5 roku - 10 kg - 80 cm. Obě dcery jsou drobnější postavy. Automobil máme VW TOURAN 2014.

V současné době má starší dcera Axkid Minikid 2020 - tvrdí, že jí je sedačka již nepohodlná a mladší dcera odrůstá z vajíčka Joie iGemm 2.
Ráda bych nechala starší dceru co nejdéle v protisměru, ale bojujeme uvnitř automobilu s prostorem a nemůžeme sedačku naklopit a posunout tak, abychom jí udělali jízdu pohodlnější a já zároveň měla dostatek místa na sedadle spolujezdce.

Existuje ještě jiná úspornější (co se týká místa) varianta protisměrné autosedačky v rozsahu 18-36 kg?

Zkoušeli jsme i posměrné sedačky - Cybex i BeSafe jsou dceři velmi široké, sedla jí dobře Britax Kidfix i size, ale vadil jí bezpečnostní prvek mezi nohama.

Doporučil byste mi prosím nějaké další posměrné varianty?

Docela mne nadchla NUNA AACE.

Mladší dcera je ve svém věku drobnější a nemůže proto zdědit Axkid po starší - nesedí jí. Zkoušeli jsme otočnou sedačku BeSafe (9-18 kg, model si nepamatuji) a ta sedla pěkně, ale měla moc místa kolem hlavy. Velikostně ji dobře sedla Joie Steadi, ale nebyla nám vůbec uživatelsky příjemná.

Doporučil byste nám prosím, po jakých sedačkách se dívat?

Moc děkuji za Vaše rady!

Eva

Dobrý den,

děkujeme za zaslaný dotaz.

V první řadě je tedy dobré se rozhodnout, zda-li už se se starší budete chtít vydat do posměru, či pokračovat v protisměru. Chápu, že je to i otázka prostoru ve voze. Z tohoto důvodu je pak dobré to i vyzkoušet, abychom si byli jistí, že to bude pro Vás i dítě pohodlné. V každém autě to bude diametrálně odlišné.

Skladné velké protisměrné sedačky do 125 cm jsou např. Klippan Opti129/Century, Axkid Movekid/Minikid 4/One 2 či Avionaut Sky.

Pokud by volba padla už na posměrnou sedačku, tak je primárně důležité vedení pásů. Ze zajímavých sedaček, které nemají poutací prvek mezi nohama mohou být alternativou např. Axkid Nextkid, Avionaut MaxSpace CS+ či pokud vám tvarově vyhovoval Kidfix, tak bych se podíval i na variantu M, která nemá SecureGuard - poutací prvek mezi nohami. Otázkou ale v tomto případě je to, jak povede pás. První dvě zmíněné to mají řešeno velmi šikovně.

Dětem při 80 cm už Minikidy všech generací sednou ve většině případů velmi hezky. Pokud je dcera drobnější, neváhejte nám klidně na nějaký náš komunikační kanál zaslat foto, nebo se za námi zastavte, abychom mohli konzultovat usazení. Je potřeba to vždy hodnotit dle konkrétního dítěte. Každé dítě je naprosto jiné.

Pokud byste nebyla nucena dělat kompromis v podobě jiné kategorie, zůstal bych určitě u čistě protisměrných pásových/isofixových sedaček. Nabízí maximum bezpečí, prostoru na nohy, nejpřísnější testy. Jejich detailní výčet najdete v přiloženém odkazu.
https://www.centrumautosedacek.cz/obsah/27-5xbe...

S podzravem

Karel Sekereš a tým Centra autosedaček
www.centrumautosedacek.cz