Sportovně nadaný, ale neudělá leh - sed. Je to jen slabým břišním svalstvem?

Zodpovězené
22. únor 2024

Dobrý den,

náš syn, 12 let, je sportovně nadaný, v tělocviku je jeden z nejlepších, ale neudělá leh - sed, jen s velkou námahou jich několik udělá.

Je to jen slabým břišním svalstvem?

Přišli jsme na to úplně náhodou. Je drobný a hodně hubený.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Vaši otázku. Pokud Váš syn neudělá sed - leh, může to být slabými břišními svaly. Nicméně testování síly břišních svalů pomocí cviku sed - leh není vhodné, protože při takto náročném pohybu se více zapojují povrchové svaly břicha a pánve, třísla a svaly zad. Podrobněji jsem toto popsala zde : https://www.facebook.com/fyzioterapiebertosova/...

Můžete doma otestovat břišní svaly tak, že necháte syna v leže na zádech zvednout hlavu - pozorujte oblast břicha, jestli vidíte viditelnou mezeru mezi břišními svaly, jestli se břicho boulí nahoru nebo jestli se dokonce dělá na břiše hrbol "stříška". Také zkuste vnořit prsty ve středu břicha nad pupíkem a pod pupíkem. Pokud se Vám to podaří, tedy je mezi svaly mezera nebo se objeví jeden z výše zmiňovaných příznaků, je pravděpodobné, že má syn oslabené břišní svaly a diastázu. Pokud by byl nucen dělat sed - leh, hrozila by mu pupeční kýla. Pokud se u dětí objeví mezera mezi břišními svaly po 3 měsíci od narození, jedná se o onemocnění, které je třeba řešit pomocí vhodné fyzioterapie.

Jestli si nejste jistá nebo jste objevila jeden z příznaků špatné funkce břicha, doporučuji navštívit fyzioterapii, kde synovi udělají vyšetření celého těla a odborně zjistí funkčnost břišních svalů. Ráda Vám pomohu ve své ordinaci v Praze.

Na fotografii je vidět diastáza u podobně starého chlapce.

S pozdravem,
Bc. Kristina Bertošová
fyzioterapeutka, osobní trenérka
e-mail: kristina.bertosova@gmail.com
www.bertosova.com