Bolesti hrudní kosti ve 14. tt. Je to z přetížení?

Zodpovězené
27. únor 2024

Dobrý den,

jsem ve 14. týdnu těhotenství. Je to moje druhé těhotenství. Jsem nyní sama na dům a topení v kotli uhlím a dřevem - na lopatu si nakládám maximálně 3 kg, více ne, ale i 2 kg si myslím, že mi už dělají problém, a cítím píchání, bodání a někdy i trošku křeče u hrudní kosti.

Je to z přetížení?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji Vám za otázku. Píchání, bodání i křeče u hrudní kosti se dost často v těhotenství objevují právě při přetížení povrchových břišních svalů a přetížením nebo nevhodným používáním bránice.
Doporučuji vyhledat zkušenou fyzioterapeutku, která Vám manuálně ( speciální masážní technikou) uvolní přetížená a zatuhlá místa a naučí Vás správně používat hluboké břišní svaly při všech domácích pracích, tedy i těch Vašich, hlavně je třeba trošku jinak pracovat s lopatou.
Zatím můžete zkusit kolem pánve zavázat šátek nebo pruh nepružné látky (stačí i mikina) to Vám při nošení i nakládání pomůže, ale nevázat přes břicho, ale dole kolem linie bokových kalhot.

Ráda pomůžu, jestli se Vám to hodí v Praze, ale zkuste najít gynekologickou fyzioterapeutku v okolí.

S pozdravem,
Bc. Kristina Bertošová
fyzioterapeutka, osobní trenérka
e-mail: kristina.bertosova@gmail.com
www.bertosova.com