Šalvěj v těhotenství. Mohla jsem ublížit miminku?

Zodpovězené
10. říj 2023

Dobrý den, pane doktore,

jsem ve 29. tt a včera mě začalo intenzivně bolet v krku - počínající nachlazení. Vypila jsem klasický hrnek šalvějového čaje (natrhané čerstvé šalvějové lístky zalité vodou) a až poté jsem se dočetla, že šalvěj je silně nevhodná v těhotenství. Mám nyní strach.

Mohla jsem nějak ublížit miminku?

Četla jsem o vlivu na děložní činnost i možné teratogenní účinky - z těch mám zvlášť obavu.

Děkuji

Dobrý den,

ničeho se nebojte. Jednak šalvěj v té dávce, kterou jste si dala, nedělá miminku nic, a navíc teratogenicita by se uplatnila spíše v prvním trimestru...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň