Jaké preparáty zařadit při plánování těhotenství?

Zodpovězené
10. dub 2024

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jaké vitamínové doplňky zvolit při plánování těhotenství. Četla jsem, že nejlepší jsou dnes vitamínové komplexy jako Fertiprona, Femibion, Inofolic, Pregnafolin. Záleží asi na každé ženě, co si vybere.

Co se týče kys.listové, již jste zde uváděl, že: nejlepší folát k užívání dnes už není kys.listová, ale metylfolát (tzv. "předštěpená kyselina listová"), která je právě v těch komplexech.
1. otázka: Napadlo mě, koupit si samostatně Kyselinu listovou forte (folát) a zkombinovat třeba 1 sáček Fertiprony + 1 tbl Kys.listové forte (na den). Šlo by to nebo je to hloupost?

Dále, chápu, že by se neměly kombinovat vit.komplexy mezi sebou, ale zajímá mě, zda je možné ke komplexům zařadit nějaké jiné přírodní doplňky. Na mateřských webech čtu spoustu různých doporučení. Zajímal by mě ale spíše Váš názor.

2. otázka: Jestli třeba zařadit (k Fertiproně) Gynex kapky? + výrobci k tomu doporučují krém Cytovital?
Posl.věc. Navíc jsem zde poprvé v životě četla, že některé ženy doporučují také doplněk na trávení s názvem Bromelain. Vy jste zde doporučoval myslím obecně Probiotika.

3. otázka jen na okraj: Zajímalo by mě tedy, jestli Bromelain může také pomoci k otěhotnění?

Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to víte, nabídka je veliká a každému něco "zaručeně" pomohlo a nebo něco sám prodává (koneckonců i já pracuji ve farma firmě), ale k Vašim dotazům přidávám své názory (u folátů doporučené postupy - tam existují).

1) Foláty: Dle DP máte "doplňovat" denně konkrétně 400-800 µg folátů. Jelikož berete Fertipronu (stadardní dávka je 2 sáčky denně), v ní máte právě těch 800 µg folátů. Nesnažte se zvyšovat dávky nad toto, protože to už nemusí být bez rizika (na lélařské doporučení berou např. epileptičky apod dávku až 5000, ale to je jen proto, že jejich rizika jsou úplně někde jinde než Vaše).

2) ony "multikapky" (trnovník akát, mochna husí, všedobr horní, kakost smrdutý, jestřabina lékařská, fenykl obecný, svízel syřišťový, chaluha bublinatá, lékořice lysá, měsíček lékařský, jetel luční, hluchavka bílá, kontryhel obecný, brusnice borůvka a krvavec toten, směs přírodních silic anýzová, badyánová, fenyklová, grepová oplodí, kardamomová, majoránková, mátová polej, nardová a řebříčková) Vám nejspíš neublíží, ale pro snažilky i těhotné obecně platí "nebrat nic, co není nutné". U takovýchto preparátů, kterým někteří přezdívají "posekaná louka" není zřejmé, která bylina je k čemu, kolik je tam které z nich, jistě mají některé protichůdné efekty, mohou nést zárodek spousty zbytečných vedlejších účinků, apod - neboli to bych zrovna (za sebe) nedoporučoval. Pokud máte pocit, že Vám nějak hapruje cyklus, dá se uvažovat o Fytofemu PMX (hlavní je tam drmek, dále pupalka a éčko).

3) Bromelain nebo směsi trávicích enzymů jsou ok, "nějak" pomáhají s lecčím a hlavně téměř nemají jak škodit (konkrétně bromelain je z ananasu).

4) Probiotika (ideálně vaginální kmeny - crispatus - i střevní kmeny) jsou dobrá pro ženu v každém věku a při plánování/těhotenství přispívají k udržení normálního stavu porodních cest, čímž zvyšují pravděpodobnost otěhotnění a pak také zdárný průběh a výsledek těhotenství.

Tak, snad jsem Vám uspokojivě odpověděl...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň