Zánět mozkových blan, lat. meningitis je infekční onemocnění měkkých obalů mozku a míchy, které nejčastěji způsobují bakterie a viry. Bakteriální zánět mozkových blan se vyskytuje zřídka, ale vždy je život ohrožující. Virový zánět mozkových blan se vyskytuje častěji a není tak vážný jako bakteriální typ.
Mozek je pokryt mozkovými obaly, tyto obaly pokrývají i míchu.
Meningeální příznaky jsou projevy, které se objevují při dráždění mozkových obalů.
60% všech případů meningitid se vyskytuje nejčastěji v dětském věku, a to nejvíce do dvou let2 života. U dospělých se vyskytuje zřídka, ale po padesátce opět stoupá riziko onemocnění meningitidy.
Hlavní původci bakteriální meningitidy jsou meningokoci, pneumokoci a hemofily. Tyto bakterie způsobují většinou infekci horních dýchacích cest.
Novorozenci7 do 6 týdne života jsou ohroženi streptokoky, kteří patří do tzv. skupiny B. Po sedmém týdnu života jsou děti ohroženy nejvíce následujícími bakteriemi: Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae a Streptococcus pneumoniae.
U novorozenců a kojenců vzniká zánět mozkových blan při sepsi nebo přítomnosti bakterií v krvi. Meningitida u malých dětí vzniká obvykle na základě prostoupení infekce z nosohltanu a na mozkové blány, zánět může dále vznikat prostoupením infekce ze středního ucha nebo při otevřených poraněních mozku.
K vážné komplikaci patří přechod infekce na mozek, což má za následek:
Proti bakteriální meningitidě se dá očkovat2, očkuje se proti hemofilům a pneumokokům. Očkování dětí38 proti pneumokokovým invazivním onemocněním je povinné v rámci pravidelného povinného očkování. Základní očkování se provádí třemi dávkami konjugované očkovací látky ve 3., 5. a 11. měsíci života dítěte.
Zánět mozkových blan způsobený pneumokoky má nejhorší prognózu, úmrtnost je kolem 6 - 20 %. Meningitidy způsobené hemofiliemi mají úmrtnost kolem 5 % a meningokoové záněty mozkových blan 1 - 4 %.
Nejčastěji se vyskytuje v pozdějším dětském věku a v adolescenci3.
Infekci způsobují viry, nejčastěji jsou to echoviry, enteroviry, adenoviry a parainfluenzae viry.
Onemocnění začíná náhle za plného zdraví, je provázeno horečkou, zvracením, silnými bolestmi hlavy5 a meningitickými známkami. Průběh není většinou závažný.
Léčba virového zánětu mozkových blan je symptomatická, to znamená, že se léčí projevy onemocnění. Antibiotika nejsou potřeba, protože jde o virovou infekci. Dítěti se zabezpečí dostatečných přísun tekutin, klid na lůžku. Prognóza této infekce je velmi dobrá, po překonání nejsou většinou žádné trvalé následky.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu