Nadměrné padání vlasů a jejich zhoršenou kvalitu po porodu zaznamená přibližně 85 až 90 % žen. Jaké jsou příčiny a můžeš poporodnímu vypadávání vlasů nějak zabránit? To se dozvíš v našem článku.
Poporodním vypadáváním vlasů trpí velké procento žen.
Kdy začínají po porodu problémy s vlasy?
Padání vlasů se většinou neobjeví hned po porodu, ale s časovým odstupem (obvykle pár měsíců). V těhotenství totiž hormonální hladina v ženském těle přispívá k růstu a sílení vlasů, jakmile se však hormony přiblíží k hodnotám, v jakých byly před těhotenstvím, může se vyskytnout několik problémů se strukturou i hustotou vlasů.
Nejčastěji se první nepatrné známky snížení kvality vlasů objevují po šestinedělí, přičemž nepříznivá situace dokáže gradovat i půl roku po porodu. Problémy s vlasy někdy přetrvávají celé měsíce, a některé maminky dokonce mají zkušenost, že se jejich vlasy vzpamatovávaly až rok nebo dva.
Po porodu můžeš zaznamenat na vlasech tyto negativní změny:
Řídnutí a vypadávání vlasů – vlasy mohou ztratit svoji hustotu až o polovinu, případně vypadávat po celých pramíncích.
Zhoršená kvalita vlasů – patří sem lámavé konečky, suché a mdlé vlasy, které ztratily lesk; případně rozdílný stavu vlasů u konečků a kořínků – jev, kdy jsou kořínky mastné (i přes pravidelné mytí) a konečky zase vysušené.
Změna stavu vlasové pokožky – vlasová pokožka je úplně jiná, než byla před těhotenstvím a během něj. Vlasy se mohou více mastit, případně vytvářejí suché výrazné lupy.
Zpomalení růstu vlasů – úzce souvisí se změnou vlasové pokožky, nedostatkem minerálů v organizmu a poklesem hormonální hladiny.
Poznám, jestli mi budou vlasy po porodu vypadávat?
Předpovědět poporodní vypadávání vlasů je v podstatě nemožné. Těhotenství spolu s porodem pro ženský organismus představuje tak obrovskou změnu, že je opravdu těžké říci, jaké důsledky na tvém těle zanechá.
Říká se, že pokud měla žena řídké vlasy i před těhotenstvím20, případně její vlasy nadměrně vypadávaly (například důsledkem stresu), je možné, že po porodu se tato situace zopakuje. Jsou však i maminky, které mají opačnou zkušenost – těhotenství spolu s porodem u nich podpořily růst vlasů.
Co je poporodní alopecie?
Alopecie pojmenovává autoimunitní onemocnění, kdy vlasy vypadávají natolik, až se na vlasové pokožce vytvářejí lysiny, přičemž výjimečné není ani to, když postupně vypadnou téměř nebo úplně všechny vlasy. Pacienti, kteří trpí alopecií, si často vlasy raději oholí, protože je unavuje maskování holých míst, případně se takto výrazná ztráta vlasů už ani nedá zakrýt. Příčin může být několik – roli zde hrají dědičné faktory, ale i životospráva a psychika.
Možná někde uslyšíš pojem „poporodní alopecie,“ která se nezařazuje mezi autoimunitní onemocnění, protože jde „jen“ o důsledek více procesů, které v ženském těle právě probíhají. Naštěstí není tak výrazná a je v drtivé většině případů pouze dočasná.
Jak poznáš, jestli ti vlasy „jen“ nadměrně padají nebo už jde o poporodní alopecii? Pokud při česání vlasů ztrácíš doslova celé pramínky, kvůli čemuž vznikají lysiny, s velkou pravděpodobností jde o poporodní alopecii. Zmiň se svému lékaři, který ti doporučí další kroky.
Proč vlasy po porodu nadměrně padají?
Primárním faktorem, který se bohužel nedá moc ovlivnit, je pokles hormonů, především estrogenu v ženském těle. Během těhotenství jsou jeho hodnoty mnohem vyšší než před otěhotněním a po porodu jeho hladina zase rapidně klesá. Zatímco v těhotenství se estrogen spolu s dalšími hormony stará o posílení vlasů, po porodu má jeho pokles opačný efekt.
Dalšími příčinami jsou:
Změna životního stylu – jakmile se děťátko narodí, individuální potřeby ženy se dostávají na vedlejší kolej. Má výrazný spánkový deficit, a pokud kojí, složení své stravy přizpůsobuje tomu, aby miminko nebolelo bříško. Samostatnou kapitolou jsou potom redukční diety, které mnohé ženy drží. Snadno při nich dochází k podvýživě, případně k nedostatku minerálů a vitamínů, což se rychle odrazí právě na kvalitě vlasů.
Funkce štítné žlázy – nejčastěji se problém se štítnou žlázou projeví hmotnostním nárůstem, větší únavu, a vypadáváním vlasů. Hodnoty štítné žlázy by proto měl po porodu sledovat tvůj lékař.
Kojení – kojení samo o sobě není příčinou vypadávání vlasů, ovšem dlouhodobé kojení, které trvá třeba i několik let, může při nesprávné životosprávě vést k nedostatku minerálů v ženském organismu. Takový deficit má pak za následek, kromě jiných projevů, také padání vlasů.
Péče o vlasy – co si budeme povídat, po porodu jde péče o ženské tělo stranou a vlasy si také moc pozornosti neužijí. Pokud si žena myje vlasy méně často, případně je celé dny nosí stažené v ohonu, vlasové folikuly trpí a je jen otázkou času, kdy na nich bude poznat, že se jim taková „péče“ nelíbí.
Jak zabránit vypadávání vlasů po porodu
Přestože hormonální změny ve tvém organismu moc neovlivníš, můžeš jejich dopad alespoň částečně zmírnit dostatečnou péčí o vlasy a vlasovou pokožku. Začni s tím ale hned po porodu, nečekej, jestli ti vlasy začnou padat nebo ne.
Péče o vlasy po porodu
Pravidelné mytí vlasů – jedná se o absolutní základ. Pravidelné, důkladné, ale přitom šetrné mytí vlasů udržuje v dobré kondici vlasovou pokožku. Právě stav vlasových folikulů, které se v pokožce hlavy nacházejí, je totiž důležitý pro růst nových vlasů. Jinak řečeno – budou-li ti důsledkem hormonálních změn vlasy nadměrně vypadávat, jejich regeneraci a dorůstání tímto způsobem jednoduše podpoříš. A proto – i když budeš mít po porodu úplně jiné starosti, snaž se své vlasy nezanedbávat a místo toho, abys opakovaně používala suchý šampon, dopřej vlasům očistu.
Masáž vlasové pokožky – nejde o nic zdlouhavého ani náročného. Na trhu je velké množství cenově dostupných pomůcek na masáž vlasové pokožky, která stimuluje vlasové folikuly, což příznivě ovlivňuje růst vlasů. Dopřej si ji třeba před mytím vlasů.
Zvaž barvení vlasů – častou chybou je, že chce-li si žena po porodu konečně dopřát chvíli pro sebe, „obdaruje se“ výletem do kadeřnictví, kde si nechá vlasy nabarvit. Ve skutečnosti se však jedná o kontraproduktivní krok, kterým vlasům může ublížit, a to především v případě, kdy péči o ně dlouhodobě zanedbává. V případě, že se těhotenství a porod na kvalitě a růstu tvých vlasů nijak neodrazily a staráš se o ně stejným způsobem i po porodu, není na nabarvení odrostů nic špatného. Ale jiná situace nastává tehdy, když zanedbávané vlasy nade vše překvapíš změnou barvy.
Vhodný styling a pravidelné česání – nechat vlasy několik dní v tzv. koňském ohonu nebo napevno svázané do drdolu není zrovna nejlepší taktika, která by vlasům prospívala. A nezapomínej ani na pravidelné pročesávání alespoň jednou denně, čímž je zbavíš odumřelých vlasů, které padají přirozeně. Pokud si je pečlivě pročesáváš jednou za pár dní, například před mytím, může se ti zdát, že míra jejich vypadávání je mnohem vyšší. Ve skutečnosti si však česáním odstraníš jen ty vlasy, které by sis během uplynulých dnů vyčesala postupně.
Vitamíny, které podporují zdraví vlasů – o užívání jakýchkoli vitamínů se poraď se svým lékařem. Pokud máš vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, nemusíš totiž trpět žádným deficitem a může se stát, že budeš výživové doplňky užívat zbytečně. Obecně však růstu vlasů prospívají především zinek, vitamíny B a C a část vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E.
Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?
Pokud je tvůj problém s poporodním vypadáváním vlasů opravdu vážný a nepociťuješ jeho zlepšení ani po delší době, vyhledej odborníka, který stanoví příčinu a navrhne další postup.
Všeobecný lékař – udělá základní krevní rozbor, díky kterému zhodnotí, zda netrpíš podvýživou nebo deficitem vitamínů a minerálů.
Kožní lékař – podívá se na vlasovou pokožku a pokusí se najít příčinu vypadávání vlasů.
Gynekolog – zkontroluje hormonální hladiny ve tvém těle a případně tě odešle k jinému specialistovi.
Endokrinolog – zjistí, zda správně fungují tvoje hormonální žlázy, přičemž nejčastěji se zaměřuje na funkci štítné žlázy.
Trichologické vyšetření – jde o speciální vyšetření, kterému se zjednodušeně říká „vyšetření vlasů.“ Hodnotí se při něm struktura a hustota vlasů i stav vlasové pokožky. Na základě výsledků pak odborník volí další kroky. Trichologické vyšetření se většinou provádí na soukromých klinikách krásy, proto si vždy předem zjistí jejich ceník.
Bohužel každá hormonální změna má svoje rizika a jelikož celé těhotenství a následné mateřství je jeden velký hormon, tak i mě po porodu začaly padat vlasy a hodně. Malé byly cca čtyři měsíce a mě padaly vlasy v chomáčích. V hlavě se mi začaly objevovat i lysinky. Kde byly moje krásné vlasy, které v těhotenství byly krásně lesklé a tolik se nemastily.
Nechala jsem se tedy trochu ostříhat, doplnila potřebné vitamíny, ale stejně jediné co pomohlo, byl čas. Toto období netrvá tak dlouho, i když se může zdát že ano a za dva nebo tři měsíce to úporné padání přestalo a holejší místečka v hlavě mi konečně začaly zarůstat novými vlasy.
Škoda, že tato hormonální změna nefunguje i na jiné ochlupené části na těle, protože při nedostatku času by se to mnohdy hodilo. :-D :-D
1 člověk považuje za užitečné
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu