Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.

Změny na těle po porodu

Stejně jako během těhotenství i po porodu si ženské tělo projde výraznými změnami.

Ženské tělo po porodu

  • Mnoho žen má po porodu problém své tělo přijmout takové, jaké je. Některé se dokonce sprchují se zavřenýma očima, aby se na sebe nemusely dívat, případně se štítí dotknout pokožky na bříšku. Jejich tělo jim najednou přijde cizí, nelákavé a hlavně – úplně jiné, než byly dosud zvyklé.
  • Odmítání vlastního těla pramení z mylné představy, kterou nám podsouvají média, sociální sítě a někdy i společnost – vždyť často vidíme fotografie známých žen krátce po porodu, jejichž figury jsou v dokonalé formě, jako by nedávno nebyly těhotné. Kontrast reality a obrazu, jaký nám společnost vnutila, pak vede k pocitu, že je se ženou něco špatně. Důležité je však říci, že tělo po porodu skutečně nevypadá jako z časopisu a je samozřejmé, že na něm těhotenství zanechá krátkodobé, ale i dlouhodobé stopy.

Bříško po porodu

  • Během těhotenství tvé bříško ukrývá kromě děťátka také placentu a nemalé množství plodové vody. Důsledkem toho se napíná pokožka na břiše i bocích, a jakmile dojde k porodu, a tedy k vyprázdnění obsahu břišní dutiny, můžeš vnímat zvláštní pocit – jako bys najednou ve svém těle „nebyla doma“. Je to způsobeno tím, že si budeš muset znovu zvyknout na změnu jeho těžiště a chvíli si počkat, až se orgány a svalstvo vrátí do pozice, v jaké byly před otěhotněním.
  • Jen nepatrné procento žen odejde z porodnice s plochým bříškem. Ve skutečnosti totiž většině z nich těhotenské bříško nezmizí ani v první polovině šestinedělí. Kůže na břiše je poměrně vytahaná a oslabená a děloha3 také potřebuje čas, než se zavine.

Zavinování dělohy po porodu

  • Jelikož děloha během těhotenství znásobí objem své dutiny z původních 10 ml až na 5 000 ml, po porodu potřebuje jistý čas na to, než se vrátí do své původní velikosti. Proces zavinování dělohy by se dal charakterizovat jako smrštění napnutých svalových vláken, kterému napomáhají hormonální změny ve tvém těle, s nimiž souvisí také probíhající laktace, tedy kojení.
  • Právě při kojení některé maminky pociťují v oblasti dělohy největší míru diskomfortu. Zavinování dělohy je totiž doprovázeno bolestmi, jejichž vnímání je individuální. Zatímco jedna maminka registruje v podbřišku jen jemné pnutí, najdou se i takové, které tuto bolest přirovnávají k prvním silnějším kontrakcím.
  • Pnutí nebo bolest dělohy, ať už po vaginálním porodu, nebo sekci, jsou nejsilnější v prvních dnech a jejich intenzita postupně klesá, přičemž úplně ustoupí do konce šestinedělí. Právě během prvních šesti týdnů po porodu by se děloha měla vrátit ke své původní velikosti. Její zmenšování bude pravidelně kontrolovat lékař.
  • V porodnici by ti měl personál na oddělení šestinedělí vysvětlit, jak zavinování dělohy probíhá a jak mu můžeš pomoci. Často se na bříško přikládá menší zátěž – například nahřátý polštářek s třešňovými peckami, avšak nejlepší volbou je pokládat si na bříško miminko. Pomoci mohou také stahovací těhotenské pásy.

Diastáza břišních svalů

  • Diastáza břišních svalů pojmenovává jev, kdy se svaly na břiše od sebe doslova rozestoupí – levá i pravá strana svalstva jsou odděleny mezerou, která je širší než dva či tři prsty. Nejčastějším důvodem, proč tento zdravotní problém vzniká, je ochablé břišní svalstvo před otěhotněním.
  • To, jestli se ti vytvořila diastáza, můžeš s jistotou pozorovat až po ukončení šestinedělí, protože v té době je děloha již plně zavinuta. Pokud se obáváš, že ti diastáza vznikne, podívej se na náš samostatný článek, ve kterém se tomuto tématu věnujeme. Najdeš zde informace, jak jí částečně předejít a co dělat, když se po porodu přece jen objeví 👇

Rozestup břišních svalů (diastáza)

Diastáza břišních svalů některé novopečené maminky nepříjemně zaskočí. Co to diastáza vlastně je, proč se po porodu může vytvořit, jak zjistíš, že ji máš, a co dělat, pokud se vyskytla? Jedná se o vážný problém, nebo estetickou vadu? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Bříško po císařském řezu

  • Obecně platí, že zavinování dělohy a stahování břišního svalstva by po císařském řezu mělo probíhat stejně jako po vaginálním porodu, „jen“ s tím rozdílem, že budeš mít v oblasti podbřišku jizvu, která si bude žádat zvláštní pozornost.
  • Co se týká jizvy po císařském řezu, personál v porodnici tě poučí, jak o ni během šestinedělí pečovat. První dny bude pravděpodobně překryta sterilním krytím a během sprchování v porodnici by sis měla dávat pozor, aby příliš nenavlhla.
  • Již krátce po sekci si můžeš opatrně přikládat ruku k oblasti, kde je zakrytá jizva, a pozorovat, jak se bříško nadzvedává a klesá při nádechu a výdechu. Jemným dotekem si stimuluješ nervová zakončení v dané oblasti.

Pánevní dno

  • Pánevní dno po porodu bývá oslabeno a některé ženy mají problém znovu nad ním „převzít kontrolu.“ První dny poté, co přivedeš miminko na svět, by tě proto nemělo vylekat, když nebudeš schopná ovládat svaly v této partii.
  • Mnozí odborníci doporučují věnovat pozornost svému pánevnímu dnu hned po porodu, přičemž je jedno, zda se jednalo o vaginální porod nebo císařský řez. Úplně postačí, budeš-li pomalu vleže zkoušet, jestli pánevní dno reaguje na tvé „pokyny“. I v případě, že první pokusy nebudou vést k žádnému úspěchu, můžeš si být jistá, že tohle je první krok k regeneraci dané oblasti.
  • Přečti si náš článek, ve kterém popisujeme, co to pánevní dno vlastně je a jak na jeho posilování:

Cviky na pánevní dno

Pánevní dno ohraničuje dolní okraj břišní dutiny člověka a rozděluje dutinu malé pánve od krajiny hráze. Pánevní dno patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému a dalo by se říct, že rozděluje naše tělo na horní a dolní polovinu. Je umístěno na spodu pánve a tvarem připomíná mělkou nálevku. Pánevní dno tvoří tři vrstvy svalů, které se uchycují na sponě stydké, kostrči a sedacích kostech. Ve svalech pánevního dna jsou otvory pro konečník, močovou trubici a u žen i pro pochvu.


Porodní poranění

  • Poranění při porodu jsou samostatným a velmi obávaným tématem. Nejčastěji jde o manuální nástřih hráze lékařem, který usnadní děťátku příchod na svět, případně samovolné natržení hráze během toho, jak je miminko vytlačeno ven. Obě varianty ve většině případů vedou k šití, které se provádí po porodu placenty.
  • Zranění v intimní oblasti většinu maminek během porodu nebolí. Jiné to však je první dny po porodu – porodní poranění způsobují bolest při močení nebo sezení a zhoršují adaptaci maminky na nové okolnosti, se kterými je mateřství spjato.
  • Neznamená to však, že žena musí první dny po porodu přetrpět. Štípání při močení, které je způsobeno kontaktem moči s porodní ránou, lze zmírnit například tak, že se maminka vymočí ve sprše, zatímco si na intimní oblast pustí slabší proud vlažné vody. Voda moč naředí, tím pádem nebude bolest tak ostrá, případně se neobjeví vůbec.
  • Na trhu jsou rovněž k dispozici různé pomůcky a přípravky, které hojení porodních poranění usnadňují nebo alespoň ulevují od bolesti. Jedná se například o chladivé poporodní vložky či spreje nebo gely.
  • Pokud se nástřih nebo poranění hráze týká i tebe, přečti si o tom více v samostatném článku 👇

Epiziotomie

Nástřih hráze je mnohdy součástí vaginálního porodu, ale jeho „popularita“ u lékařů klesá. Proč tomu tak je, kdy se epiziotomie provádí a jak se po ní co nejrychleji zregenerovat? Pojď si přečíst víc o kdysi rutinním medicínském zásahu a dozvíš se například i to, zda je pravda, že nástřih hráze pomáhá předcházet spontánnímu natržení.


Krvácení po porodu

  • Ať už porodíš vaginálně, nebo sekcí, do porodnice si určitě nezapomeň sbalit poporodní vložky. Prvních 5 až 7 dní se tvoje děloha bude regenerovat i prostřednictvím tzv. očistek. Jedná se o krvácení, někdy i silnější intenzity.
  • Obvykle ta největší míra krvácení ustane maximálně po týdnu a nastává období slabšího krvácení nebo špinění. To, jak dlouho bude tato etapa přetrvávat, se nedá přesně říci, protože jde o nesmírně individuální záležitost. Nejčastěji však krvácení nebo špinění ustanou, jakmile skončí šestinedělí.
  • S tím souvisí i vyšší míra hygieny – novopečené maminky často říkají, že nikdy se nesprchovaly tolikrát jako právě v porodnici. Péče o intimní oblast je totiž v této době velmi důležitá, protože pouze pravidelnou hygienou lze předejít možným infekcím a zánětům, které by zkomplikovaly hojení.

Poporodní krvácení

Pod pojmem „krvácení po porodu“ si každý z nás může představit něco jiného. Zatímco některé ženy tímto termínem označují přirozený proces vylučování očistek, jiné mají na mysli krevní ztráty, které jsou způsobené zdravotním problémem a představují velké riziko. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení po porodu, v jakých případech je nebezpečné a kdy bys měla vyhledat lékaře?


Prsa po porodu

  • Pokud se ti zdálo, že ti prsa pořádně narostla už v těhotenství, může se stát, že po porodu tě jejich zvětšený objem opět překvapí. Mléčné žlázy se totiž připravují na tvorbu mléka, s čímž je spojený jejich nárůst i větší citlivost.
  • Pomoci si můžeš správnou péčí o pokožku a bradavky. Pocitu napnuté pokožky zamezí například hydratační tělové oleje, na poranění bradavek existují zase speciální mastičky.
  • Důležitý je také výběr správné kojicí podprsenky, přičemž pohodlí musí být na prvním místě. Lepší jsou pak také prodyšné materiály.

Stolice po porodu

  • Zácpa po porodu není výjimečným jevem a potýká se s ní velké procento čerstvých maminek. Přispívá k ní případný klystýr, který rodička absolvovala v rámci předporodní přípravy, i skutečnost, že střeva se po porodu miminka musí dostat do pozice, v jaké byly před těhotenstvím. Během toho, jak děloha rostla, totiž na střeva vyvíjela tlak, a po porodu je dostatek prostoru pro orgány v břišní dutině najednou velkou změnou, se kterou se musí vypořádat.
  • Než se střeva „naučí“ znovu správně pohybovat tzv. peristaltickými pohyby, může to trvat i několik dní. Každopádně, v porodnici budeš pravidelně dostávat otázku, jestli jsi už byla na velké potřebě – pro zdravotní personál je to důležitý ukazatel správné regenerace.
  • Pokud jsi při porodu utržila nějaké zranění v intimní oblasti, může být pro tebe představa jít na velkou pořádným strašákem. Je však důležité říci, že i přes prvotní diskomfort, by ses vyprázdnění neměla vyhýbat. Více se tomuto tématu věnujeme v našem článku, který podrobně mapuje první dny po porodu:

Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.


Hemoroidy

  • Ke vzniku hemoroidů přispívá mnoho faktorů – tlačení při vaginálním porodu, tlak na pánevní dno v těhotenství, zácpa, větší poranění v intimní oblasti, která přesahují až ke konečníku. Hemoroidy po porodu ženě ztrpčují život při zcela běžných činnostech, jako jsou sezení, chůze a vyprazdňování.
  • Pokud se hemoroidy po porodu vytvoří i tobě, k regeneraci můžeš využít množství dostupných prostředků – ať už obklady, gely nebo mastičky. Více o tom, jak zamezit vzniku hemoroidů a co dělat, pokud se vytvoří, píšeme v našem článku 👇

Hemoroidy

Za původním označením slova hemoroidy nebo také hemeroidy, či zlatá žíla, stojí cévní pleteně v oblasti konečníků a z řeckého slova znamenají tok krve, či krvácení. Hemoroidy v konečníku vznikají tam, kde nedochází ke správnému a bezproblémovému fungování krve ve smyslu jejího přítoku a odtoku. Jsou to naběhlé uzlovité žíly na stěně konečníku, které vznikají zapálením křečových žil a lze si je představit jako drobné polštářkové útvary střeva, které jsou v těle již od narození a jejichž zvětšení se projevuje jako hemoroidy, tzn. pálením, svěděním a krvácením. Prakticky se jedná o onemocnění cévního systému, které je velmi bolestivé a v populaci stále častější. Onemocnění je to léčitelné a sice různými čípky, léky, mastičkami a je důležitá i prevence a včasný příchod k lékaři.


Pokožka po porodu a strie

  • Stav pokožky po porodu můžeš částečně ovlivnit již během těhotenství, a to pravidelným používáním hydratační kosmetiky. I tak je však nutné přihlížet ke skutečnosti, že tvoje pokožka se může (a pravděpodobně bude) lišit elasticitou od té kamarádčiny. Stav kůže a tvorba strií je tedy individuální, a proto není dobré se vzájemně porovnávat.
  • Trápí-li tě převislá kůže na břiše a bocích, po šestinedělí můžeš k jejímu zpevnění přispět cvičením.
  • V případě, že byl tvůj hmotnostní nárůst v těhotenství vyšší než průměrný, je potřeba počítat s tím, že pokožka bříška zůstane změklá i po následující měsíce či roky.
    • Laicky řečeno – kůže se musela přizpůsobit obvodu tvých boků a po porodu se bohužel tato plocha nemá kam schovat. Posilováním těchto partií tedy sice nedosáhneš výsledku, jaký byl před těhotenstvím, ale dozajista se k němu alespoň posuneš.
  • Strie jsou tenké kožní prasklinky, které vznikají důsledkem rozpínající se pokožky. Za míru jejich vzniku odpovídá hladina kortizolu ve tvém těle. Pokud ji máš nižší, strie se nemusí objevovat vůbec, je-li vyšší, narůstá zde riziko, že tvou pokožku „zdobit“ budou.
  • Jak striím alespoň částečně zamezit už v těhotenství a jak pečovat o pokožku po porodu, si přečti v našem článku: 👇

Strie

Strie jsou spolu s celulitidou a vráskami jevem na pokožce, obvykle nežádoucím. Mohou totiž připomínat procesy, s nimiž se žádná z nás nechce setkat – tloustnutí, ztráta elasticity kůže či stárnutí jako takové. Proč vznikají? Jak strie odstranit? A musí se například v těhotenství zákonitě objevit? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.


Vypadávání vlasů po porodu

  • S vypadáváním vlasů po porodu se nemusí setkat každá maminka, nicméně je časté. Primárním důvodem, proč se hustota vlasů snižuje, jsou hormonální změny – zatímco v těhotenství jsou hormony pro kvalitu a stav nápomocné, po porodu hladina estrogenu prudce klesá, což může zapříčinit i nadměrné vypadávání vlasů, které někdy trvá celé měsíce. Výjimkou není ani to, když vlasy ve větší či menší míře padají po celou dobu, co žena kojí.
  • Dalšími faktory, které k vypadávání a nižší hustotě vlasů přispívají, jsou nedostatek spánku a minerálů v těle, ale i méně časté mytí vlasů – maz, který na vlasové pokožce vzniká, totiž ucpává vlasové kanálky, což má za následek zpomalení růstu nových vlásků.
  • Pokud ti po porodu začínají vypadávat celé pramínky, určitě nepřehlédni náš článek, ve kterém se mimo jiné dozvíš, co je to poporodní alopecie 👇

Vypadávání vlasů po porodu

Nadměrné padání vlasů a jejich zhoršenou kvalitu po porodu zaznamená přibližně 85 až 90 % žen. Jaké jsou příčiny a můžeš poporodnímu vypadávání vlasů nějak zabránit? To se dozvíš v našem článku.


Cvičení po porodu

  • Za první cvičení lze považovat již zmíněné cviky s pánevním dnem, ale pokud tě spíš zajímá, kdy se můžeš vrátit ke svému oblíbenému sportu, případně chceš začít posilovat, věř, že odpověď závisí na množství faktorů:
    • Způsob, jakým byl porod veden – ať šlo o sekci, nebo vaginální porod.
    • Případné komplikace, které se během těhotenství, porodu nebo šestinedělí vyskytly – může jít o problémy s vysokým tlakem, preeaklampsii i nutnost absolvovat během porodu nebo po něm operační zákrok, jako je kyretáž atd. Rovněž je třeba zmínit případné infekce v intimní oblasti nebo stavy, které byly doprovázeny zvýšenou teplotou.
    • Fyzická kondice – jednoduše řečeno: ani po ukončení šestinedělí by ses neměla přepínat a nutit do náročných aktivit, na které se zrovna necítíš.
  • Pokud tvé těhotenství, porod a šestinedělí proběhly bez komplikací, vztahuje se na tebe nepsané pravidlo, které říká, že s cvičením po porodu bys měla pomalu začínat nejdříve 6 týdnů po vaginálním porodu a 8 týdnů po porodu císařským řezem.
  • Přečti si podrobnější informace o cvičení po porodu v našem článku 👇

Cvičení po porodu

Cvičení po porodu je pro každou ženu velmi důležité. Porod je individuální záležitost, i po psychické i po fyzické stránce. Tělo se porodem mění a je důležité ho správně zregenerovat pomocí cvičení. Cvičení po porodu je tedy u každé maminky individuální. Základem je trpělivost, protože tělesné změny, které nastaly během těhotenství vyžadují určitý čas, než se tělo navrátí do svého původního stavu.


Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Pokud tě porod teprve čeká…

V případě, že máš porod teprve před sebou a patříš mezi nastávající maminky, které si předem zjišťují, co se s jejich tělem bude dít, nezapomeň si přečíst naše články o změnách na těle v těhotenství.

Růst bříška v těhotenství

  • Kdy bude na tobě těhotenství viditelné a ve kterém měsíci se budeš muset definitivně vzdát své dosavadní konfekční velikosti? Jaké faktory vlastně ovlivňují růst bříška v těhotenství? To se dozvíš v našem článku, ve kterém jsme zmapovali růst těhotenského bříška měsíc po měsíci.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Prsa v těhotenství

  • Co je mlezivo a kdy se začne tvořit? Jak pečovat o bradavky v těhotenství? Kdy je čas ke koupi větší podprsenky? Můžeš už teď nějak podpořit kojení? Změny na prsou v těhotenství si žádají samostatný článek 👇

Prsa v těhotenství

Proč se vlastně poprsí v těhotenství mění a jaké konkrétní změny bys měla očekávat, když zjistíš, že čekáš miminko? Pojď se spolu s námi podívat, co tě nemine a proč jsou nové tělesné projevy tak důležité.


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Poporodní deprese

Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se změnami na těle po porodu

Máš zkušenost se změnami na těle po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce