Vaginální výtok trápí čas od času mnoho žen a děvčat. Je důležité zejména včas rozpoznat, zda-li se jedná už o patologický stav. V době ovulace6 nebo menstruace2 se objevuje bělavý či průhledný hlen, spojený s mazlavým výtokem. Tento jev je zcela fyziologická záležitost. Hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici a tím je tělu prospěšný.
Hlen a výtok barvy žluté, žlutozelené nebo bílé, který může být i hrudkovitý a silně zapáchající, značí zpravidla vaginální infekci, kterou je třeba léčit. Takový výtok mnohdy provází svědění, pálení, zarudnutí pochvy a vnějších genitálií.
Mezi nejčastější příčiny patří:
Při dlouhodobých potížích nebo vedlejších nepříjemných projevech je nutné navštívit gynekologa. Léčba vaginálních infekcí bývá zpravidla antibiotická.
Dále je vhodné změnit intimní kosmetiku a dbát na intimní hygienu, zvolit vhodnou antikoncepci, eliminovat riziko přenosu pohlavních nemocí, používat vhodné lékárenské přípravky prospěšné pro obnovení přirozeného poševního prostředí.
Během těhotenství24 se zvyšuje tvorba hustého cervikálního (děložního) hlenu, který vzniká v krčku dělohy. Jedná se o fyziologický výtok (lat. leukorea), který je obvykle bezbarvý nebo mléčně bílý, s hustší či tekutou konzistencí, a který nezapáchá. Zvýšená tvorba hlenu může být i jeden z příznaků těhotenství106.
Zvýšená přítomnost cervikálního hlenu v těhotenství je způsobena hormonálními změnami. I zde je hlen prospěšný pro udržení přirozeného poševního prostředí a také chrání nastávající maminku i miminko před infekcí. Množství vyprodukovaného hlenu může být nepatrné, ale i hojné. Zejména pak po ránu, kdy je hlen v těle nahromaděný.
Může se stát, že tento jev bude těhotnou ženu značně obtěžovat, je ale nutno podotknout, že jakákoliv samoléčba, vaginální výplachy či krémy s tímto problémem nepomohou. Tvorba hlenu je hormonální záležitost, kterou lze jen stěží ovlivnit. Případné zásahy mohou pouze narušit přirozené vnitřní prostředí a zvýšit riziko infekce. Pomůže častější výměna spodního prádla a používání hygienických vložek.
Barva, zápach a složení výtoku mohou napovědět, že se jedná o vaginální infekci. V případě takového podezření je na místě návštěva gynekologa, který určí příčinu a nasadí vhodnou léčbu. Neléčená infekce může vést k předčasnému odtoku plodové vody2 a tím i k předčasnému porodu20 děťátka.
Ke konci těhotenství si může nastávající maminka zvýšenou tvorbu hlenu snadno splést s únikem plodové vody2. V případě každé nejistoty je vhodná návštěva lékaře, který snadno posoudí, zda-li se skutečně jedná o plodovou vodu. K tomuto je zapotřebí sebou vzít použitou hygienickou vložku, na kterou lékař nanese bromthymolovou modř, která případné stopy plodové vody zbarví do modrozelena. Jedná se o tzv. Temešvaryho reakci.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu