Sedmá dětská nemoc, nebo také Nemoc ruka noha ústa, je obecné označení pro nemoc s poměrně zdlouhavým označením Syndrom ruka noha ústa (či poněkud lidověji nemoc ruka noha pusa). Tento název však o nemoci vypovídá poměrně přesně.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Denisa Jaššová
Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ PRVNÍ POMOC nebo co by vám v "lékárničce" na výletech nemělo chybět.
🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.
🎞️ Co je to pátá nemoc a jak ji léčit?
Nemoc ruka-noha-ústa patří pravděpodobně mezi choroby, o kterých vaše babičky a maminky nikdy neslyšely. A pokud ano, pak jen velmi málo. Přesto se tato nemoc u nás v poslední době poměrně rozšířila. Český název převzal pojmenování z anglického hand, foot and mouth disease. Velmi často se tak můžete setkat se zkratkou syndrom HFMD.
Jedná se o vysoce infekční virové onemocnění, které se charakteristicky vyskytuje u dětí (95% pacientů je ve věku do 5 let), nicméně vzácně se nemoc ruka noha pusa může objevit i u dospělých. Původcem této nemoci jsou některé enteroviry (jedná se o velmi početnou skupinu virů, které způsobují například i běžná nachlazení), konkrétně především pak virus Coxsackie A16. Tato nemoc je poměrně zrádná v tom, že i lékaři se často spletou a nemoc ruka pusa noha zamění například za spálu, plané neštovice7, pásový opar5 či impetigo.
Tato 7. nemoc má zpravidla sezónní charakter a nejčastěji se objevuje v létě a na počátku podzimu. Zdrojem virů je nemocný člověk či člověk v inkubační době, u kterého se onemocnění ruka noha pusa ještě neprojevilo.
V naprosté většině případů je syndrom ruka noha ústa charakterizován jako nezávažné onemocnění s poměrně nekomplikovaným průběhem a rychlým uzdravením.
Syndrom ruka noha ústa je nemoc, která se přenáší kapénkovou infekcí či orofekálně - tedy kontaktem se stolicí, slinami, hlenem a přímým kontaktem s vyrážkou. Nakazit se však je možné i nepřímo - tedy kontaktem s kontaminovanými předměty. Špatnou zprávou je, že jsou tyto viry docela odolné, tudíž na předmětech “přežívají” poměrně dlouhou dobu. Vaše dítě si tak může z návštěvy koupaliště, hracího centra, dětského koutku či klidně z veřejného dopravního prostředku, přinést vir, který způsobí právě toto velice nepříjemné onemocnění. Jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, velmi často onemocní i sourozenci a vyloučeni nejsou ani rodiče či jiné dospělé osoby, které s nakaženým dítětem přijdou do kontaktu.
Syndrom ruka pusa noha (sedmá dětská nemoc) má poměrně krátkou inkubační dobu (3 - 5 dní).
Nemoc ruka noha ústa se zprvu projevuje jako obyčejná chřipka. Pokud se touto nemocí nakazí i Vaše dítě, mohou ho začít trápit příznaky podobné při chřipce. Bude mít zvýšenou teplotu nebo dokonce horečku1, může ho začít bolet v krku1 a přidat se může i bolest břicha4 (podobná bolesti při průjmu1). Kromě toho si děti mohou stěžovat na bolest kloubů, svalů a potrápit je může i zvracení3.
Sedmá nemoc s sebou nese příznaky, které se však projevují velice individuálně, zatímco jeden nemocný může cítit všechny příznaky, jiného zase potrápí třeba jen dva symptomy z výše vyjmenovaných možností. Poté již dojde k výsevu samotné vyrážky. Ta se nejprve objevuje na dlaních, chodidlech a po stranách prstů. U malých dětí se mohou puchýřky projevit i na pažích, hýždích či tříslech. Vyrážka bývá silně svědivá až bolestivá, vyvolává nutkavé škrábání, někdy i brnění postižených končetin. Poté se zpravidla objevují afty11 a puchýřky v ústní dutině a kolem pusy - zpravidla jsou velmi bolestivé a dítě tak může odmítat jídlo i pití - v tomto případě je vždy dobré zkonzultovat situaci s lékařem.
Veškeré projevy onemocnění ruka noha ústa obvykle vymizí do 10 dní. Ve výjimečných případech může dojít k odloučení (některých či všech) nehtů na rukách i nohách.
Člověk se syndromem noha ruka pusa je infekční již v době před vypuknutím prvních příznaků. Nejvíce infekční je však v době, kdy se mu začínají objevovat puchýřky. Virus se vylučuje ve stolici ještě zhruba měsíc po prodělaném onemocnění, obzvláště velký pozor by si tedy měly pečující osoby dávat při přebalování dítěte a opravdu důkladně dodržovat hygienu rukou.
Již výše jsme uvedli, že pusa ruka noha je převážně dětská nemoc. Není však třeba se této nemoci děsit, děti ji mnohdy snáší velmi dobře - to samozřejmě záleží na míře projevů a množství vysetých puchýřků.
Pokud se syndrom (HFMD) ruka noha ústa (pusa) objeví u dospělých, může mít silnější průběh, i zde však platí, že se nejedná o nijak závažnou, či život ohrožující nemoc. Obecně se však dá říci, že nemoc ruka noha ústa dospělí snáší poměrně těžce. Velký problém se však může objevit v případě, že se nemocí ruka-noha-ústa nakazí těhotná žena.
V těhotenství jsou samozřejmě všechny nemoci nepříjemnější než v běžném stavu. V případě onemocnění HFMD syndromem však mohou být následky až fatální. Problémem je, pokud žena onemocní v prvním trimestru těhotenství37 - v této fázi těhotenství totiž může dojít až k samovolnému potratu plodu13. Pokud má žena nemoc ruka pusa noha v době porodu29, je velká pravděpodobnost, že onemocní i novorozenec7. Syndrom ruka noha ústa má totiž opravdu velmi vysokou infekčnost. Ale zbytečně se neděste, tato komplikace se objevuje naštěstí jen velmi zřídka.
Onemocnění je zpravidla nezávažné a obvykle odezní do 10 dnů od propuknutí prvních příznaků. Pacient by však měl důsledně dodržovat klid na lůžku (kvůli svému zdraví i kvůli nešíření viru) - především opravdu nechodit do žádného kolektivu, mít dostatek tekutin7 a vitamínů (především skupiny B). Pokud se objeví vysoká horečka a bolesti, je možné podávat analgetika - tedy léky tlumící bolest. Na zmírnění svědivého pocitu se doporučuje podat orálně (ve formě kapek) antihistaminika a místa postižená vyrážkou a puchýřky ošetřit tekutým pudrem, zinkovou mastí, dezinfekčním prostředkem (např. Rivanol roztok, Betadine, aj.) a chladit studenými obklady. Vše seženete bez nejmenších potíží sami v lékárně, není tedy nutné mít recept od lékaře. Puchýřky se kvůli riziku přenosu infekce rozhodně nedoporučuje propichovat, či jakkoliv jinak poškozovat. I když to bude občas obtížné, zabraňte také vašemu dítěti v tom, aby si je “drbalo a škrábalo”.
Pokud se vám cokoliv nezdá, je určitě lepší navštívit lékaře a podělit se s ním o své obavy, nicméně ruka noha pusa je nemoc dobře “léčitelná” doma, lékaře tedy není nutné vyhledávat.
Na závěr pro jistotu ještě připomeňme poměrně nemilou zprávu. Nemoc pusa ruka noha se bohužel může opakovat, a to dokonce i několikrát. Po proběhlé nemoci sice v těle pacienta zůstávají ochranné protilátky, ty ale fungují pouze proti konkrétnímu původci onemocnění. To tedy znamená, že onemocnět lze i opakovaně, pokud se pacient nakazí jiným typem viru způsobujícím nemoc ústa ruka noha.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu