RSV

RSV je respirační synciciální virus. Je rozšířen celosvětově a postihuje dýchací systém zejména u kojenců a dětí. U dospělých a starších dětí tento virus nepředstavuje vážnější zdravotní problémy, jako je tomu u malých dětí.

Výskyt

RSV virus se nejčastěji vyskytuje v dětské populaci. Nejvíce ohroženy jsou kojenci od 2.2 - 7. měsíce,1 kdy ztrácí protilátky získané od matky a nemají dostatečně vytvořené protilátky, aby mohl jejich organismus bojovat s infekcí. Vyšší výskyt je zaznamenán na podzim a v zimě.

Přenos viru

Virus se přenáší kapénkami. To znamená, že pokud nakažená osoba při kýchání a kašlání11 přenáší virus na jiné osoby. Virus se může přenést i dotykem rukou, dotykem předmětů, které dříve držela nemocná osoba, ale i při líbání nemocné osoby. RSV dokáže přežít na rukou přibližně půl hodiny.

RSV nejčastěji způsobuje zánět průdušek a zápal plic7. Závažnost této virové infekce klesá s věkem. U starších lidí představuje vyšší riziko komplikací, tak jako u malých dětí.

Infekce probíhá závažněji u dětí s následujícími rizikovými faktory:

Projevy

Projevy této virové infekce jsou podobné chřipkovým projevům. Onemocnění obvykle začíná po 4 - 6 dnech po tom, jakmile je daná osoba vystavena virem. K prvním projevům patří rýma9 a nechutenství4. Později se objeví kýchání a kašel11.

Malé děti mají nespecifické projevy, jako např. podrážděnost, malátnost, potíže s dýcháním. Většina dětí s RSV nemusí být hospitalizována, hospitalizace je nutná u dětí, které mají kromě virové infekce i jiná další onemocnění.

Onemocnění trvá jeden až tři týdny.

Komplikace

Diagnostika

Infekce se potvrdí na základě pozitivního sérologického vyšetření. Během akutní fáze jsou pozitivní IgM protilátky v krvi, po dvou týdnech po překonání stoupá IgG pozitivita.

Virus se získá z výtěru z nosohltanu nebo ze sekretu z dýchacích cest.

Léčba

Jelikož jde o virovou infekci, tak RSV se neléčí antibiotiky. Antibiotika1 se využívají pouze tehdy, pokud se k RSV přidruží bakteriální infekce.

Při léčbě je důležitý:

Doporučují se sirupy proti kašli, pokud je dítě hospitalizováno, tak inhaluje kyslík.

Více o RSV na modrykonik.cz

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s RSV

Máš zkušenost s RSV?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce