Rozestup břišních svalů (diastáza)

Diastáza břišních svalů některé novopečené maminky nepříjemně zaskočí. Co to diastáza vlastně je, proč se po porodu může vytvořit, jak zjistíš, že ji máš, a co dělat, pokud se vyskytla? Jedná se o vážný problém, nebo estetickou vadu? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Diastáza břišních svalů, rozestup břišních svalů

Zdroj: Nejsport.cz

Diastáza břišních svalů nejčastěji vzniká po porodu, protože břišní stěna během těhotenství čelí velkému vnitřnímu tlaku.

Co je diastáza břišních svalů?

  • Diastáza, neboli rozestup břišního svalstva, představuje nežádoucí jev, kdy se skupina svalů na břiše od sebe doslova rozestoupí, a svaly tak mezi sebou vytvoří mezeru různé šířky. V praxi si to můžeš představit tak, že svaly, které pokrývají břicho od bránice dolů až k podbřišku, jsou jakoby oddělené mezerou, která je hmatatelná a v těžších případech i viditelná na první pohled.
  • Je důležité neplést si pojmy diastáza a přetržení břišního svalstva. Zatímco diastáza se dá ve většině případů upravit správným cvičením, přetržení svalů na břiše si žádá zásah lékařů.
  • Diastáza vzniká pod prsy, uprostřed bříška, v oblasti pupku či podbřišku, ale rovněž se může táhnout celou vertikální osou břicha od bránice až směrem k bederní oblasti. Podle rozsahu a šířky rozestupu mezi svaly se diagnostikuje její závažnost.

Příčiny vzniku diastázy po porodu

  • Proč diastáza vzniká? Příčinou jejího vytvoření je velký vnitřní tlak, a to je i důvod, proč diastázou nejčastěji trpí ženy po porodu. V těhotenství20 totiž břišní stěna čelí obrovskému náporu, který od sebe levou a pravou stranu břišního svalstva takříkajíc oddělí.
  • Dalšími faktory, které zvyšují riziko vzniku diastázy, jsou:
    • Ochablé břišní svalstvo – pokud není břišní stěna dostatečně zpevněná již před těhotenstvím, nedokáže tolik čelit tlaku, který vzniká, když ženě naroste větší těhotenské bříško.
    • Císařský řez – ačkoli se o tom donedávna vedly jen dohady, dnes se názory odborníků na toto téma začínají sjednocovat. Ukazuje se totiž, že porod císařským řezem přispívá ke vzniku diastázy, protože jizva při sekci se vede na místě, které je klíčovou oporou pro celou skupinu břišního svalstva, přestože se během operace neprořezává žádný sval. Jakmile se naruší celistvost svalů na břiše, negativně to ovlivňuje fungování svalové soustavy nejen břicha, ale také zad.

Jaké další zdravotní problémy může diastáza způsobit?

  • Jelikož tzv. střed těla, tedy břišní svalstvo, plní širokou škálu nezastupitelných funkcí, při diastáze může trpět celý organismus. Lehčí diastáza nepředstavuje závažný problém a upraví se buď sama, nebo fyzioterapií, avšak její středně vážné a těžší formy dokáží člověku zkomplikovat každodenní život a jejich řešení už tak jednoduché a krátké není.
  • Konkrétně jde o tyto problémy:
    • Bolest zad – páteř ztrácí potřebnou oporu, což vede k jejím bolestem. Důsledkem toho mohou vzniknout další problémy, jako jsou například poranění plotének, vystřelování bolesti do končetin, omezená pohyblivost a také nadměrné namáhání kloubů na nohou, které někdy vyústí v jejich předčasné opotřebení. Problémy s pohybovým aparátem se při neléčené diastáze mnohdy zhoršují celá léta, až nastane akutní problém, který člověku znemožní pohyb, případně způsobí úraz.
    • Reflux – problémy s pálením žáhy a přechodem žaludečních kyselin do jícnu patří mezi vážnější problémy, které mohou v důsledku diastázy vzniknout.
    • Inkontinence – samovolný únik moči někdy úzce souvisí s poškozením zádových plotének nebo propadem orgánů v malé pánvi. Jedná se o ten nejzávažnější symptom spjatý s diastázou, který se naštěstí nevyskytuje často.
    • Pupeční pruh – vzniká, pokud se levá strana břišního svalstva úplně oddělí od té pravé – tehdy už nejde „jen“ o diastázu, ale o přetržení svalstva. Raritní není ani jev, kdy si žena dokáže v oblasti pupku a podbřišku nahmatat vnitřní orgány. Jde o mimořádně vážný stav.

Diastáza břišních svalů po porodu

  • Jakmile děťátko přijde na svět, dochází k postupnému návratu svalstva do podoby, v jaké bylo před těhotenstvím. Tento proces trvá až do ukončení šestinedělí10. Po šesti týdnech od porodu by totiž měla být děloha zavinutá do své původní velikosti.
  • Břišní svaly se však po porodu nemusí vrátit do takové kondice, v jaké jsi je měla před otěhotněním. Kromě toho, že bříško a boky může nepříznivě formovat nahromaděný tuk, je změněná také struktura svalových vláken. To má za následek například neforemné, měkké a „plandavé“ bříško. Ovšem povolení břišních svalů ještě automaticky neznamená, že ti vznikla diastáza.

Jak zjistíš, že máš diastázu břišních svalů?

  • Přestože vzniklou diastázu potvrdí až lékař či fyzioterapeut, rozestoupení břišního svalstva si dokážeš nahmatat. Jde o první „zkoušku,“ díky které budeš vědět, jestli se tě diastáza teoreticky týká a zda je třeba vyhledat nějakého odborníka. Jakmile ti skončí šestinedělí.
  1. Lehni si na záda a nohy pokrč v kolenou tak, aby se celá chodidla dotýkala podložky, na které ležíš.
  2. Pomalu dvěma prsty pravé ruky přejížděj po střední části břicha od bránice směrem k podbřišku.
  3. Postupně začínej vyvíjet na tuto oblast jemný tlak a snaž se prsty zjistit, zda mezi břišními svaly nenahmatáš mezeru širší než dva prsty.

Výjimečný není ani jev, kdy je diastáza hmatatelná nebo viditelná vsedě či ve stoje při pohledu do zrcadla. Týká se to především štíhlých maminek, které nemají na bříšku téměř žádný tuk. V takových případech jde většinou o masivnější diastázu.


Prevence vzniku diastázy

Obáváš-li se vzniku poporodní diastázy, už před těhotenstvím bys měla upravit svůj životní styl tak, abys co nejvíce minimalizovala její riziko. Obecně se doporučuje:

  • Zpevnění skupiny svalů na břiše – sice nemusíš mít na břiše cihličky, ale povislé tukové záhyby také nejsou žádoucí. K tomu, abys měla pevné bříško, postačí, když začneš s domácím cvičením, které je zaměřeno na zpevnění středu těla. Důležité jsou důslednost a pravidelnost, které jsou jedinou cestou ke kýženým výsledkům.
  • Změnit svůj životní styl – v praxi jde o to, abys necvičila jen nárazově. Pokud sedíš celý den v autě, v kanceláři či před televizí, náročné cvičení, kterým své tělo překvapíš o víkendu, může nadělat víc škody než užitku. Pohybový a svalový aparát by měl být zatěžován postupně. Změň tedy i své návyky – plánuješ-li udělat menší nákup, který odneseš v rukou, jdi do obchodu pěšky. Nezapomínej na procházky, občas vynech výtah a jdi po schodech… Možností je opravdu hodně. 🙂
  • Fyzioterapie během těhotenství – na změny tvého těla v průběhu těhotenství může dohlížet zkušený fyzioterapeut, který včas zhodnotí, jestli se neblížíš ke vzniku nějakého problému. Kromě toho, že ti pomůže předejít problémům s dýcháním či páteří, dokážeš pod jeho vedením minimalizovat riziko vzniku diastázy. Jeho rady pak také oceníš během porodu a po porodu.
    • Fyzioterapeuta by měly v těhotenství vyhledat především ty vícerodičky, které již v minulosti s diastázou bojovaly.

Léčba diastázy (po porodu)

  • Jelikož je pojem diastáza nesmírně široký a zahrnuje různé stupně závažnosti, nelze obecně říci, jak bude případně probíhat léčba tvé diastázy.
  • Faktory, které ovlivňují léčbu (poporodní) diastázy:
    • rozsah diastázy,
    • lokalizace skupiny svalů, které se od sebe rozestoupily,
    • další problémy, které diastáza způsobuje – může jít o bolest páteře, únik moči, bolest kloubů atd.
    • současná fyzická kondice těla – jinak se postupuje v léčbě ženy, která má dobrou kondici, a jinak zase v případě, že je její tělo ochablé a nezpevněné,
    • čas, kdy žena vyhledá pomoc.
  • Způsoby léčby/nápravy diastázy:
    • Fyzioterapie – mohlo by se zdát, že jde jen o cvičení pod dohledem odborníka, ale praxe je úplně jiná. Fyzioterapeut dá do pořádku celé tvé tělo, ukáže ti, jak dokáže být jeden zdravotní problém propojený s druhým, a naučí tě například i to, jak správně stát, sedět, chodit, cvičit, dýchat či manipulovat s těžší zátěží. Jakmile zvládneš základy, pohnete se dál a budete aktivně pracovat na tom, aby se diastáza upravila.
    • Operační řešení – operace diastázy se většinou provádí na oddělení plastické chirurgie a nazývá se také abdominoplastika. Často bývá spojená s kompletní rekonstrukcí bříška – odsátím přebytečného tuku i odstraněním převislé kůže. Operace se volí většinou v případech, kdy je stav opravdu vážný, způsobuje výrazné zdravotní problémy a předchozí pokusy o úpravu pomocí fyzioterapie byly neúspěšné.

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.

Zavinování dělohy

V šestinedělí tě čeká množství změn, jejichž průběh tě možná zaskočí. Jedním z procesů, kterým ti bude tělo signalizovat, že se vrací do stavu, v jakém bylo před těhotenstvím, je zavinování dělohy. Co to vlastně znamená, jaké symptomy můžeš pociťovat a jak zavinování dělohy pomoci? Pojď si o tom přečíst víc…

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s rozestupem břišních svalů

Máš zkušenost s rozestupem břišních svalů?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adinka_k  20. bře 2016

Rozestup břišních svalů

Rozestup břišních svalů jsem měla podle všeho už před otěhotněním. V té době ani nenapadlo trenérku v posilovně, že bych neměla cvičit sklapovačky. Rok po porodu jsem navštívila fyzioterapeutku, která mě upozornila na způsob cvičení pro zmírnění rozestupu a posílení pánevního dna v kombinaci obou. Tady na MK je i skupinka zaměřená na cvičení po porodu, kde se téma diastázy hodně rozebírá.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce