Příušnice

Horní cesty dýchací
Příušnice neboli parotitida je nemoc, proti které jsou chráněny děti do 6 měsíců díky protilátkám od jejich matky, které ještě během těhotenství prošly skrz placentu9. Jak ale protilátky postupně ztrácí, starší děti a nebo i vy dospělí můžete příušnicemi onemocnět. Proti příušnicím lékaři očkují již od roku 1987.

Popis obrázku: Vir, způsobující příušnice, projde nejdříve přes nosohltan.

Jak nemoc vzniká?

Nemoc je virová a od chvíle, kdy se dítě nebo vy nakazíte, do doby, než se nemoc projeví, uplynou většinou 2 až 3 týdny. Pokud se nakazíte, jste infekční omezenou dobu, což v praxi znamená, že můžete ostatní nakazit 3 dny před vypuknutím nemoci nebo až 9 dní po vypuknutí nemoci. Nejvíce se příušnice objevují v zimních měsících. Pokud jednou příušnice proděláte, vznikne vám na ně doživotní imunita2.

Přenos nemocí se děje přímým kontaktem s viry, které nemoc způsobují. Přenáší se tedy vzduchem a stačí, aby na dítě někdo zakašlal11, a nákaza je tu. Ve výjimečných případech se příušnice přenáší předměty, na kterých je virus, protože se vylučuje slinami a močí. Takže příušnice mohou číhat například v dětské herně nebo ve školce na hračkách, které dávají děti často do pusy.

Lymfatický systém a rozmístění uzlin
Vir, který způsobuje příušnice, napadá naše slinné žlázy, které najdete mezi dolní čelistí a ušním lalůčkem. Vir se dostane nejdříve do nosohltanu a odtud se pak šíří do lymfatických uzlin. Celý lymfatický systém je součást vaší imunity a jednoduše řečeno - lymfatický systém se stará o to, aby odvedl z vašeho těla škodlivé látky. Můžete si ho představit podobně jako krevní oběh, ale místo krve v lymfatických cévách koluje bezbarvá tekutina tzv. lymfa.

Lymfatické uzliny jsou zhruba tří milimetrový orgán a najdeme jich zhruba 600 po celém těle. V nich se zachytávají škodlivé látky a obsahují lymfocoty (speciální bílé krvinky), které chrání naše tělo a bojují s infekcí. Když se do těla dostane vir příušnic, začnou se tyto bílé krvinky v nejbližší uzlině množit, aby mohly účinně bojovat. Tím pádem celá uzlina oteče a vy vidíte u sebe nebo u vašich dětí napuchlé místo pod ušním lalůčkem.

Popis obrázku: Lymfatický systém v našem těle. Na obrázku vidíte i lymfatické uzliny a jejich rozmístění.

Jaké jsou příznaky a průběh příušnic?

Inkubační doba je u příušnic asi 14 až 23 dnů. Tato doba znamená období mezi tím, kdy se nakazíte a kdy propuknou první příznaky. Je to velmi důležitý údaj, protože v této době může nakažený člověk šířit infekci a přitom vůbec neví, že je vlastně nemocný. Je mnoho lidí, u kterých příušnice probíhají skrytě, takže ani neví, že je vůbec mají. Ostatní pacienti nejdříve zaznamenají neurčité příznaky. Jsou unavenější, slabí, mají pocit napětí tam, kde se nachází slinné žlázy. Nemoc často doprovází nechutenství4 a zvýšená teplota.

V ústech bývají vývody slinných žláz zduřelé. Ze začátku je otok jen na jedné straně a během asi čtyř dnů se otok objevuje na obou stranách tváře. Může se objevit otok i pod jazykem a pod čelistí. Nejvíce otéká oblast tváří před ušními boltci. V těchto místech se nacházejí parotidy, což jsou příušní žlázy. Takto zvětšené bývají žlázy asi tři až sedm dní a pak otok pomalu ustupuje. Žlázy na pohmat nejsou tvrdé, ale naopak měkké, citlivé a mohou i bolet. Kůže je spíše bledá než červená.

Příušnice - otok
Začíná to horečkou s 38 až 40 °C1. Nemoc se projevuje jako naprosto běžná viróza. Vaše dítě může trpět na bolesti hlavy5, kašlat a klidně ho může bolet i v krku1. Klasickým příznakem je zduření příušní žlázy. Je to žláza v místě, kde jsou uši, takže tam můžete nahmatat oteklé místo v oblasti před a pod ušním lalůčkem. Obvykle to nelze přehlédnout. Proto se také nemoc jmenuje příušnice. Otok není červený, ale může dítě bolet (to neberte jako jistý příznak, protože tento projev může být naprosto bezbolestný). Postupně slinné žlázy otékají a začnou bolet tváře, ale také oblast pod čelistí a pod jazykem. Bolest se zvyšuje při otevírání pusy a kousání. V tomto stádiu už může nastoupit i horečka.

Popis obrázku: Otok při příušnicích jen těžko přehlédnete.

V první fázi se otok objeví jen na jedné straně a po 2-3 dnech se dostane i na druhou žlázu nebo na první zasažené ustoupí a objeví se na té druhé. Dítě s příušnicemi je infekční asi 3 dny před vypuknutím nemoci nebo až 9 dní po vypuknutí. Poté nemoc začne ustupovat. Je štěstí, že obvykle nebývá průběh nemoci nikterak dramatický a zejména u dětí komplikace nastávají zcela výjimečně. To ovšem neznamená, že nejsou.

Příušnice a možné komplikace

Jaké mohou nastat komplikace? Je to zánět mozku a mozkových blan, zánět varlat u chlapečků a zánět vaječníků i holčiček, zánět slinivky břišní. V těchto případech už je nutné umístit dítě do nemocnice. Ne vždy je ale lehké poznat, že nemoc nemá tak lehký průběh, jak by si člověk přál. O tom, že je něco špatně, vypovídají neustupující teploty, čím dál větší bolest hlavy, zvracení3, bolest břicha4 a celková unavenost a malátnost. Bolestí hlavy, vysokou horečkou, ztuhlostí šíje a zvracením se projevuje především zánět mozkových blan (meningitida). Zánět slinivky břišní se projevuje bolestí břicha, nevolností, zvracením a nechutí k jídlu.

Virus příušnic pod mikroskopem
Velmi nebezpečné jsou pro dospívající nebo dospělé muže. Asi ve čtvrtině případů se objeví komplikace ve formě zánětu varlat. To oteče, je bolestivé a napjaté. Takto vypadá asi čtyři dny. Po vyléčení může varle, na kterém byl otok, změnit svou velikost a zmenšit se. V některých vzácných případech, kdy se zánět objeví v obou varlatech, může dokonce dojít k neplodnosti muže3. Tkáně ve varlatech, které se starají o vznik spermie, přestanou fungovat a změní se ve vazivo.

Popis obrázku: Takto vypadá virus příušnic pod mikroskopem.

Jaká vyšetření musíte podstoupit?

Pokud vaše dítě onemocnělo a vy tušíte, že by to mohly být příušnice, zajděte za doktorem. Ten vašemu dítěti odebere krev a udělá tzv. vyšetření krevního obrazu. To v případě příušnic znamená, že bude zjišťovat, jestli v krvi zachytí zvýšený počet bílých krvinek a enzymů, které vylučují žlázy postižené příušnicemi.
Pokud se bude lékař chtít ještě ujistit, může provést ještě další vyšetření, která potvrdí nebo vyvrátí přítomnost viru v těle. Jedním z vyšetření je výtěr z nosohltanu - buď vatovým tamponkem, který lékař zavede přímo do krku nebo přes nos, kam také zavede vatový tampon a provede stěr. Další možností je ještě vyšetření moči, jestli v ní je přítomná vir příušnic.

Pokud bude mít lékař podezření na zánět mozkových blan, provede tzv. lumbální punkci. To znamená, že odebere mozkomíšní mok. Odběr moku se provádí buď v sedě nebo na boku v klubíčku. Doktor zavede jehlu do míst bederní páteře - na konec míchy - obvykle mezi 4. a 5. obratel. Toto vyšetření nebude trvat déle jak půl hodiny, jde ale o nepříjemný zákrok, hlavně kvůli pocitu tlaku při vpichu jehly do oblasti páteře.

Jak se příušnice léčí?

Pokud budete mít podezření na příušnice, je nutné vyhledat lékaře. Protože se jedná o nemoc, která se snadno a rychle šíří v kolektivu. Zároveň také podléhá epidemiologickému oddělení. To má za úkol vytvářet bezpečné pracoviště pro pacienty i zaměstnance. V rámci své činnosti se zaměřuje na tvorbu a hlídání hygieny v nemocnici a kontroluje dodržování protiepidemických zásad. Provádí a hodnotí stěry z nemocničního prostředí a spolupracuje s orgánem ochrany veřejného zdraví. Může mít na starosti i součinnost s očkovacím centrem u infekčního oddělení, které očkuje zaměstnance nemocnice.

Při léčbě je nezbytný klid na lůžku. Podávají se léky na snížení teploty (paralen, nurofen), obklady na otoky zduřelých žláz. Obklady je vhodné namáčet v nálevu z měsíčku lékařského. Nálev můžete udělat tak, že jednu vrchovatou lžíci sušeného měsíčku lékařského (koupíte v lékárně) přelijete vroucí vodou a necháte vychladnout do pokojové teploty. Pokud nechcete mít v nálevu plovoucí měsíček, můžete ho vložit do sítka nebo přecedit přes plátno. Nedoporučuje se ani sledování televize, protože to dítěti zbytečně dráždí mozek.

Je nutné, aby dítě dodržovalo pitný režim7 a pilo o něco více než obvykle. Děti od 2 let by měly vypít přibližně 80 ml na kilogram jejich váhy. Od 6 let se to o něco málo snižuje. V případě takového onemocnění je tedy nutné o něco přidat. Přesný objem se neuvádí, protože záleží na dítěti, na jeho věku i tělesné konstrukci a samozřejmě i na tom, co přes den sní, protože do pitného režimu se zařazují i některá jídla. Ideální jsou polévky. Ovocné šťávy a džusy vynechte, protože jsou kyselé. Dětem také podávejte dobře stravitelné a lehké jídlo, ideálně zeleninové vývary, zeleninu (spíše dušenou), ovoce (syrové banán či nastrouhané jablko) a libové maso. Zapomeňte na uzeniny, mastné, smažené jídlo, a také slazené nápoje. Pamatujte na to, že děti mohou mít oteklý krk a nebude se jim příliš dobře polykat, takže budou nejvhodnější kašovitá jídla, zmíněné polévky a zelenina či ovoce podušená nebo nastrouhaná.

Při teplotě se doporučuje kvůli pocení pít čaj z řebříčku obecného. Čaj připravíte jednoduše. Jednu až dvě čajové lžičky sušené bylinky (opět zakoupíte v lékárnách, některých zdravých výživách či na internetu) a zalijete 250 ml vroucí vody. Nechte odstát. Čaj je nutné přecedit a poté ho podávat dítěti po doušcích. Na příušnice není žádný speciální lék, který by se během léčby podával. Skutečně bohatě postačí klid, teplo, obklady, lehká strava a pravidelně pít.

Kdy může jít dítě zase do kolektivu?

Pokud nebylo onemocnění nikterak komplikované, může jít dítě do kolektivu asi po 14 dnech od uzdravení. Dalších 14 dní by se ještě ale mělo vyvarovat větší fyzické zátěži. Pokud bylo onemocnění s komplikacemi, je rozhodnutí na lékařích, kdy už dítě může zpátky mezi děti.

Je možné onemocnět i přes očkování?

V České republice je očkování proti příušnicím povinné.

Očkování - příušnice
V diskuzích se můžete setkat i s tím, že dítě onemocnělo i přes očkování. Jak je toto možné? V první řadě je důležité si uvědomit, že nic není stoprocentně účinné, a to ani žádná očkovací látka. Protože se proti příušnicím očkuje tzv. živou vakcínou (živé mikroorganismy nemocí, proti kterým se očkuje, se ve vakcíně pomnožují a nutí imunitní systém, aby vytvářel protilátky), stává se to asi v 5 – 10 %. Dochází k tomu hned z několika důvodů. Při transportu a uchovávání vakcíny došlo ke ztrátě její účinnosti, v době očkování se v těle dítěte vyskytovaly protilátky (např. ještě z těla matky). Očkování proběhlo v době, kdy se ještě dítě doléčovalo z jiné nemoci, byla aplikovaná nesprávná vakcína nebo nereagoval imunitní systém dítěte na očkování látku tak, jak by měl a nevytvořil si dostatek protilátek.

Tato vakcína se nazývá Priorix a často se o ní hovoří také jako o MMR vakcíně. V ní najdete očkovací látku proti třem onemocněním, tedy záškrtu, spalničkám a zarděnkám1. U nás je dokonce povinná a očkuje se od 15. měsíce věku1, a poté následuje ještě přeočkování - nejčastěji po 6-10 měsíců.

Více o příušnicích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/priusnice
  2. https://nemoci.vitalion.cz/priusnice/
  3. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/priusnice
  4. https://www.cpzp.cz/clanek/1076-0-Priusnice.html
  5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Příušnice#cite_note-muntau-2
  6. https://www.nutriklub.cz/clanek/priusnice
  7. https://zdravoteka.webnoviny.sk/priznaky/zvacsene-lymfaticke-uzliny/
  8. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/03/05.pdf
  9. http://www.spektrumzdravi.cz/academy/priusnice-1

Použité zdroje obrázků

  1. http://slideplayer.cz/slide/3401515/
  2. https://web.archive.org/web/20180530005423/http://compex.zdravie-sk.eu/lymfaticky-system.php
  3. https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/priusnice/
  4. https://tema.novinky.cz/priusnice
  5. https://pixabay.com

Hodnocení a zkušenosti s příušnicemi

Máš zkušenost s příušnicemi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce