Plané neštovice (také varicela, varicella) jsou vysoce nakažlivým virovým onemocněním, které postihuje zejména děti. Způsobuje je, stejně jako pásový opar5, virus varicella zoster (DNA virus HHV-3). Po vymizení příznaků ale dále virus zůstává neaktivní, u zdravých lidí k jeho reaktivaci již nikdy nedojde, při i malých narušeních imunitního systému2 se může virus reaktivovat ve formě pásového oparu, u lidí s většími imunologickými problémy (alergici, imunodeficentní, nakažení HIV) může dojít i k opakované manifestaci planých neštovic.
Plané neštovice se šíří vzduchem a kontaktem s vyrážkou, v uzavřeném prostoru se nakazí až 90% přítomných osob. Infekční je dítě už dva dny před výsevem první vyrážky a končí zaschnutím poslední vyrážky. Inkubační doba je 14 - 21 dní. Plané neštovice překoná většina dětí obvykle mezi 1.2 až 6. rokem života. Nejvíce se vyskytují během zimy a jara.
Po uplynutí inkubační doby se může objevit horečka1, zimnice, žaludeční problémy či průjem1, svědění nebo bolest kůže. Za další 3 až 4 dny se objevuje vyrážka, která je pro plané neštovice typická. Vyrážky začíná většinou na hlavě a trupu a z této oblasti se rozšiřuje na celé tělo. Po několika dnech vyrážka přechází v puchýřky, které po 6 až 8 hodinách zasychají, mění v krusty. Akutní fáze odezní během asi týdne, další tři týdny se postupně hojí zaschlé puchýřky.
U zdravých dětí mívá nákaza obvykle mírný průběh, se slabým výsevem a někdy i bez teplot, s minimálním rizikem komplikací. V tomto případě se tedy jedná o onemocnění ne vážné, ale jen nepříjemné.
Při prodělání infekce do 22 až 3 let1 vzniká dlouhodobá a silná imunita2 vůči viru varicella zoster ( planým neštovicím i pásovému oparu), při prodělání infekce ve starším věku již imunita nebývá tak silná a mívá kratší trvání. Proto jsou pravděpodobně oblíbené "neštovicové dýchánky", kdy se maminky snaží kontaktem s nakaženým dítětem, hraním si se stejnými hračkami, či líbáním nakazit své 1 až 3 roky staré děti, aby mělo dítě plané neštovice v době, kdy jsou rizika onemocnění minimální (menší než rizika očkování38) a přínosy prodělání infekce maximální.
U novorozenců7, adolescentů3, těhotných3 a dospělých s imunideficenty bývá průběh onemocnění komplikovanější.
Prodělala-li těhotná žena neštovice v dětství, nemusí se ničeho obávat. V případě, že se žena s neštovicemi zatím nesetkala, měla by se mít v těhotenství24 na pozoru. Průběh nemoci je během gravidity náročnější a může s sebou přinést také komplikace, např. ve formě zápalu plic7. Neštovicemi může být ohrožen také plod, protože virus může prostoupit přes placentu9 až k dítěti. Nakazí-li se žena v těhotenství nebo novorozenec neštovicemi, musí být hospitalizováni v nemocnici.
Důležité je také období během těhotenství, ve kterém se žena může planými neštovicemi nakazit:
Více informací o průběhu neštovic v těhotenství naleznete v samostatném článku Neštovice v těhotenství3.
Léčba je symptomatická - léčí se a potlačují příznaky onemocnění.
Očkování proti planým neštovicím je nepovinné. Indikací je ochrana zdraví jiného jedince, jenž sám nemůže být očkován (např. kvůli neurologickému postižení, imunodeficenci), pak bývá doporučeno očkovat jeho blízké okolí. Cílem je snížení rizika přenosu viru varicella zoster na tuto vůči němu vnímavou osobu, která sama nemůže být očkována. Je třeba zvážit také kontraindikace a možné nežádoucí účinky vakcíny. Pro zdravé děti menší rizika a vyšší přínosy plynou z prodělání infekce virem varicella zoster, ideálně ve věku 1 až 3 roky.
Farmakoekonomické studie vyjadřují obavy, že očkování proti planým neštovicím v dětství není ekonomicky přínosné, protože snížení nákladů na léčbu dětí (symptomatická léčba, pracovní volno rodiče na ošetřování dítěte) bude přebito vyššími náklady souvisejícími s léčbou pásového oparu a v dospělém věku léčbou planých neštovic, kteří po očkování již nebudou mít ochranné protilátky.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu