Pátá nemoc

Pátá nemoc (latinsky Erythema infectiosum) je časté virové infekční onemocnění u dětí - často označované také jako pátá dětská nemoc.

Pátá dětská nemoc patří mezi tzv. exantematózní onemocnění - tedy onemocnění doprovázené vyrážkou. Název pochází z počátku 20. století a vznikl při třídění exantematózních onemocnění. V praxi se tak začaly používat termíny jako pátá, šestá a sedmá dětská nemoc.

Video: Pátou nemoc léčíme jen symptomaticky, je však nebezpečná pro těhotné ženy.

říká v rozhovoru MUDr. Denisa Jaššová, dětská lékařka.

Infekční onemocnění doprovázená vyrážkou byla seřazena za sebou v následujícím pořadí:
1. spalničky,
2. spála,
3. zarděnky1,
4. zarděnky scarlatinosa,
5. erythema infectiosum (označovaná jako pátá nemoc),
6. exantému subitum (označovaná jako šestá nemoc14)
7. nemoc ruka, noha, ústa (označovaná jako sedmá nemoc14).

Pátá nemoc, její přenos a nakažlivost (infekčnost)

Pátá nemoc je způsobena parvovirem B19 a postihuje především děti ve věku 5 - 15 let. Jako každé virové onemocnění se rychle šíří především v dětských kolektivech a často se objevuje v malých epidemiích. Pátá dětská nemoc má sezónní charakter. Vaše děti nejčastěji potrápí v období od jara do podzimu.

Exantematózní virová onemocnění, mezi které patří i pátá a šestá nemoc se přenášejí tzv. kapénkovou nákazou (kýcháním, kašláním, slinami), nebo kontaktem s infikovanými předměty jako je např. ručník, sklenička či i obyčejné kliky u dveří. Z tohoto důvodu je třeba dbát na důkladnou hygienu rukou, která by měla být samozřejmostí i u těch nejmenších dětí. Infekce se může šířit i při transfúzi krve ,nebo přechodem viru přes placentu z matky na plod.

Dítě, které onemocní tzv. pátou nemocí, je infekční ještě dříve, než rodič či lékař zjistí, že se jedná právě o toto onemocnění. Vyrážky, které s sebou pátá nemoc nese, jsou už jen imunitní reakcí na doznívající infekci. Děti tedy již v tuto chvíli nejsou nakažlivé. Dítě je infekční v době, než se vyrážka objeví, což velmi usnadňuje šíření virózy v dětském kolektivu.

Po překonání nemoci získává organismus nemoci doživotní imunitu před touto nemocí. Dětská pátá nemoc se tedy opakovaně neobjevuje.

Pátá nemoc a inkubační doba

Inkubační doba u páté dětské nemoci bývá mezi 4 až 21 dny.

Pátá dětská nemoc a příznaky u dětí

Pátá nemoc je infekční onemocnění, u kterého se nevyskytují žádné specifické příznaky ohlašující, že se jedná o příchod právě této choroby. Dokud se neobjeví typická vyrážka, nikdo netuší, že dítě bojuje s pátou nemocí.

Objevují se jen neurčité symptomy, ze kterých lze usoudit pouze to, že organismus dítěte začíná bojovat s nějakým onemocněním. Mezi tyto obecné symptomy patří například únava, zvýšená dráždivost, změna nálady, bolesti hlavy, nechutenství4, nespavost, bolest v krku, výtok z nosu a u nejmenších dětí se objevuje i bolest bříška či průjem1.

Poté se nejprve objevuje červeno-fialové zbarvení v obličeji, které vypadá, obličeji a připomíná, jakoby někdo dítě pořádně propleskl dlaní. Ve druhé fázi se pak objevuje skvrnitá vyrážka na těle a končetinách. Tato druhá fáze nastává po pár dnech. Ložiska vyrážky mohou putovat po těle a měnit v průběhu dne svoji intenzitu. Vyrážky se také zvýrazňují po fyzické námaze, po pobytu v teple, na slunci nebo po vykoupání. Zpravidla ustupují do 10 až 14 dní.

Bolest kloubů je u dětí ojedinělá a potrápí přibližně jen 10% malých pacientů.

Pátá nemoc a vyřazení dítěte z kolektivu

Když se objeví pátá dětská nemoc, rodiče si často kladou otázku, jak dlouho je dítě infekční a jak dlouho by tedy mělo být doma? Po skončení nemoci by se děti ještě měly vyhýbat kolektivu 1 až 2 týdny. Dítě sice již není infekční, ale kvůli oslabené imunitě po prodělaném onemocnění není obranyschopnost jeho organismu dostatečná, a mohlo by si tak přinést domů další nemoc do sbírky.

Pátá dětská nemoc u dospělých

Ačkoliv je pátá nemoc spíše dětské onemocnění, nakazit se jí mohou samozřejmě i dospělí. V tomto případě většinou chybí typický exantém na tváři. Pátá nemoc u dospělých má podobné příznaky jako chřipka. 80% dospělých pacientů trápí bolesti kloubů rukou, zápěstí, kolen a loktů.

Starší děti a dospělí si někdy stěžují na svědivost vyrážky. Ta by definitivně měla zmizet do třech týdnů, v některých případech u starších dětí může zmizení trvat déle.

Pátá nemoc a těhotenství

Pátá nemoc představuje pro těhotnou ženu, která ji neprodělala v dětství, jisté riziko. Virus může totiž projít přes placentu9 z matky na plod. Děje se tak přibližně u každé čtvrté infikované budoucí maminky. Ve srovnání například s rubeolou, která je třetí exantematózní chorobou, se však následky pro plod vyskytují v menším rozsahu.

V případě infikování plodu se může objevit anémie plodu (chudokrevnost), hydrops plodu (závažné onemocnění plodu, které vzniká na základě otoku měkkých tkání a nahromadění tekutin v jeho dutinách) či v nejhorším případě potrat plodu13.

Kritický je 16. týden těhotenství29. Imunitní systém plodu není ještě zralý a infekce vyvolává u plodu prudký vznik červených krvinek z kmenových buněk.

Těhotná žena, která ví, že přišla do kontaktu s pátou nemocí by měla co nejdříve navštívit svého gynekologa a informovat ho o možné nákaze touto nemocí.

Pátá nemoc a těhotenství by však nemělo vyvolat velké obavy. Většina dospělých žen je totiž vůči páté nemoci imunní, díky tomu, že ji samy prodělaly již v dětství. Závažné problémy se vyskytují u méně než pěti procent žen, které se nakazily během svého těhotenství24.

Diagnózu lze potvrdit odběrem krve a vyšetřením protilátek proti viru.

Pátá nemoc a vyrážka

Typický kožní výsev na obličeji se objevuje nejčastěji u dětí do 10 let. Pokožka vypadá jako spálená od slunce, okolí úst bývá většinou bez vyrážek.

Četné vyrážky, které pátá dětská nemoc způsobuje, mohou rodiče vyplašit a ti pak hledají informace, diskuse, obrázky a fotky na stránce modrykonik.cz, wikipedie či jiných fórech. Obavy však nejsou na místě. Vyrážka na obličeji ustoupí po 2 až 4 dnech sama od sebe. Není třeba podávat léky2, např. steroidy a antihistaminika. Ty mohou případně jen zmírnit svědění, nicméně v boji proti vyrážce nejsou nijak účinné.

  • Ve druhé fázi výsevu se vyrážky rozšířují na tělo a končetiny. Méně často se objevují na hrudníku, chodidlech a dlaních. Ustupovat začínají po 5 až 10 dnech, zprvu blednutím centrální části.
  • Vyrážka většinou nijak nesvědí, i když ani to není vyloučeno. Nucení na škrábání většinou potrápí spíše dospělé a starší děti.
  • Při větší fyzické únavě ,nebo oslabené imunitě se může vyrážka opakovat i o několik týdnů později.

Vyrážka někdy zmate i samotné lékaře. Ta je totiž někdy mylně klasifikována jako alergická reakce na léky, která nejčastěji vznikla po užívání antibiotik1.

Pátá nemoc a její léčba

Exantematózní nemoci (jako je pátá a šestá dětská nemoc) způsobují viry, tudíž jsou antibiotika v boji proti nim neúčinná. Nemocný potřebuje dostatek tekutin7, klidový režim a dostatek odpočinku. Zaměřit byste se měli jen na případné zmírnění příznaků, které s sebou pátá dětská nemoc nese:

  • Pokud pacienta trápí horečka1, nezapomeňte podávat dostatek tekutin a antipyretika (léky proti horečce).
  • Pokud vyrážky svědí, lze využívat antihistaminika - léky proti alergii, které mají protisvědivý účinek.
  • Pokud je přítomna bolest kloubů, důsledně dodržujte klidový režim a užívejte léky proti bolesti kloubů.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pátá_nemoc
  2. http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/pata-nemoc/
  3. http://pata-nemoc.zdrave.cz/
  4. http://www.vasedeti.cz/zdravi/onemocneni/pata-a-sesta-–-nemoci-beze-jmena/
  5. http://www.healthline.com/health/fifth-disease#Causes2 (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s pátou nemocí

Máš zkušenost s pátou nemocí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucasice  31. říj 2019

Imunita a pátá nemoc

Minulý rok měla moje dcera pátou nemoc, ale i s horečkami. Doktorka mi řekla, že to probíhá v horší formě a je nutno nasadit něco na podporu imunity. Nasadila jsem kozí kolostrum a sama doktorka uznala, že to byla správná volba a moc to pomohlo.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce