Oxytocin

Oxytocin je hormon lásky. Vzniká v mozku v hypotalamu, odkud se přesouvá do hypofýzy.

Vyvolává přirozené kontrakce dělohy, které vedou k narození miminka29, také stahy hladkých svalů v mléčných žlázách, a v neposlední řadě způsobí zamilování matky do čerstvě narozeného miminka7 a obráceně. Tento hormon vylučují oba - dítě i matka bezprostředně po porodu.

Po porodu při kojení70 oxytocin pomáhá spouštět mléko, stahuje hladké svalstvo okolo prsních žláz a vypuzuje tak mateřské mléko7 směrem k prsnímu dvorci.

Video: Rozdíl mezi přirozeným oxytocinem a uměle dodaným je obrovský

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Oxytocin a jeho vyvolání

Oxytocin4 je vyvoláván mazlením, hlazením a vzájemnými dotyky s partnerem. Ženy, které jsou ve vztahu spokojené a rozumí si se svým partnerem, mají více přirozeného oxytocinu v těle než ženy, které se ve vztahu trápí.

Pitocin

Pitocin je syntetická verze oxytocinu. Obecně se při porodu používá dvěma způsoby:

Po porodu děťátka se používá k urychlení porodu placenty9 a také jako prevence krvácení po porodu.

Oxytocin vs. Pitocin

  • Přirozený oxytocin se uvolňuje do těla nárazově, aby si rodička1 mohla odpočinout. Pokud dostává rodička pitocin kontinuálně, vyvolané kontrakce jsou větší a silnější.
  • Vyvolaná kontrakce může způsobit snížení průtoku krve v děloze3, což způsobí snížení množství kyslíku dostupného pro dítě. Pitocin je do těla podáván nitrožilně a způsobuje větší a silnější kontrakce33, které připravují dítě o kyslík.
  • Pitocin blokuje v mozku vylučování přirozeného oxytocinu a tím současně blokuje i vylučování endorfinů, které mamince pomáhají kontrakce zvládat, z téhož důvodu pitocin narušuje i bonding33, navázání těsné vazby mezi matkou a miminkem, což ovlivňuje i pozdější chování matky k dítěti.
  • S použitím pitocinu se spojuje i vyšší pravděpodobnost nouze plodu během porodu. Z tohoto důvodu je plod monitorován6, monitorování plodu je spojeno s připoutáním rodičky na lůžko, což snižuje její schopnost vypořádat se s kontrakcemi přirozeně.
  • S více bolestivými stahy10 bude matka pravděpodobně potřebovat léky2 proti bolesti.
  • Pro matku představuje pitocin i další rizika: předčasné odloučení placenty1, ruptura dělohy, poporodní krvácení.
  • I pro dítě přináší použití pitocinu zvýšené riziko výskytu asfixie plodu, hypoxie novorozence a fyzických zranění3.

Oxytocin a jeho účinky

Při uvolnění oxytocinu do krevního řečiště dochází ke:

Je-li oxytocin uvolňován do mozku, jsou ovlivněny:

  • emoce,
  • kognitivní chování jedince,
  • sociální chování,
  • procesy učení se,
  • chování jedince ve stresových situacích.

Účinky oxytocinu při zdravotních komplikacích:

  • autismus3,
  • fobie,
  • poporodní deprese,
  • nádorová onemocnění - oxytocin v lidském těle může napomoci k nárůstu zhoubných nádorů, u některých typů nádorů naopak k jejímu utlumení, např. omezuje růst nádoru v prsu nebo vaječníku.

Oxytocinový zátěžový test

Oxytocinový test je doporučován rodičkám, které přenáší7 nebo jsou diabetičky3. Dalšími možnostmi podstoupení testu je stárnutí placenty9 nebo je zjištěn během těhotenství vysoký krevní tlak1. Prakticky se jedná o pokus o vyvolání porodu85.

Průběh testu

Nejpozději 10 dní po termínu porodu74 se provede rodičce1 oxytocinový zátěžový test. 60 minutový test je proveden ambulantně na porodním sále, kde se sleduje na CTG6 činnost srdce plodu.

Nejprve je ženě natočen 20 minutový CTG záznam, poté je do žíly napíchnutá malá dávka oxytocinu, která je rozpuštěná v glukóze. Oxytocin je podáván ve 3 intervalech, které se zvyšují. Na konci testu je proveden znovu 20 minutový klidový CTG záznam.

Výsledky testu

Reaguje-li děloha správně, cítí žena mírné kontrakce33 a naznačí, zda je plod připravený na porod29. Jsou-li výsledky testu pozitivní, je rodička ještě poslána domů.

Oxytocinový zátěžový test rozdráždí dělohu3 a kontrakce se začnou pomalu zvyšovat a zesilovat, což může znamenat blížící se vyvolání porodu.

Stav oxytocinového zátěžového testuVýsledek testu
Pozitivní testdošlo k vyvolání kontrakce
Negativní teststahy dělohy se neobjevily, CTG je v pořádku
Suspektní testplod nereaguje na kontrakce, rodička zůstává pod dohledem lékaře

Více o oxytocinu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://dula-lenka.webnode.cz/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kojení
  3. http://www.celostnimedicina.cz/oxytocin-hormon-lasky-vernosti-a-duvery.htm
  4. http://www.naseporodnice.cz/oxytocinovy-zatezovy-test-ozt.php
  5. https://web.archive.org/web/20051126231717/http://www.childbirth.org/articles/pit.html
  6. http://whqlibdoc.who.int/publications/2011/9789241501156_eng.pdf (ENG)
  7. http://www.medicalnewstoday.com/articles/275795.php (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s oxytocinem

Máš zkušenost s oxytocinem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
karolinahd  4. srp 2015

Zkušenost se ZOT (zátěžový oxitocinový test)

Zátěžový testy jsem v těhotenství podstoupila 2x. Třetí, plánovaný, jsme nestihly, porodila jsem dva dny předtím.

První test jsme absolvovaly po ukončeném 36tt z důvodu podprůměrného váhového odhadu a s tím spojeného podezření na špatnou (přezrálou) placentu. Test trval přes 2 hodiny a z toho mi do těla oxitocin proudil 100 min. Kontrakce jím vyvolané nebyly moc silné (díky nižší dávce než se dává u vyvolávaného porodu), daly by se srovnat s poslíčky oproti kontrakcím při porodu (ten jsme měli přírodní). Prvních 20 min. bylo nahrávání bez oxitocinu, pak přišel na řadu oxitocin, 20 min. malá dávka, poté 20 min. větší dávka a dalších 20 min. největší dávka. Poté se dávka oxitocinu opět po 20 min. snižovala na střední dávku a za dalších 20 min. na malou. Nakonec posledních 20 min. nahrávání bez oxitocinu. Po testu si nás nechávali vždy v nemocnici do druhého dne na pozorování z důvodu zvýšené možnosti porodu. Pro mne na celém testu bylo nejhorší, jako pro těhotnou, která mohla téměř pořád něco jíst to, že jsem před testem jist nesměla. I s dobou, co trval test, to bylo cca 10-12 hodin.
shak29  4. srp 2015

Rychlý porod díky kojení?

Kojila jsem starší dceru, závislák a plánovala ji kojení utnout, jak znovu otěhotním. Otěhotněla jsem. Najednou jsem měla před porodem a já furt kojila. :-D Občas mi při tom tvrdlo bříško, ale pak to bylo jiné. :-D Poslední kojení bylo 17.9.2014 po 19.hod, kdy při kojení dcera usnula, od té doby mi nastoupily celkem kvalitní kontrakce a ve 21:15 hod. jsme sedli do auta a odjížděli do porodnice. Asi ve 22:30 jsme přišli na sál a otevřena na 7 prstů. Rychle ještě vykapat atb. 18.9.2014 v 00:13 se maličká narodila a hned sosala. x-)
2 lidé považují za užitečné
aandyy  1. pro 2014

Naštěstí jen u první

U první dcery začal porod tím, že mi praskla voda. Ale vůbec jsem se neotvírala, bolesti však sílily. Takže po 8 hodinách mi dali první dávku. Já naivka si myslela, že to dokape a já porodím... Silné bolesti se staly ještě silnějšími. Nakonec jsem dostala tři dávky, aby se u mě začalo něco dít. Nakonec jsem za něj ráda, jinak bych musela na císař. Ale ty bolesti...
2 lidé považují za užitečné
apacheee  5. lis 2014

Oxytocin u porodu

Původně jsem si samozřejmě přála porod bez jakýchkoliv zásahů. Tím že jsem však rodila KP, bylo potřeba některé věci trochu ošetřit, aby se předešlo problémům. Po vytlačení tělíčka jsem dostala malou dávku oxytocinu, aby se posílila poslední kontrakce na porod hlavičky. Nezpůsobilo mi to žádný problém, ale myslím, že bychom to zvládli i bez něj.

Lékaři si však byli mnohem jistější a jelikož mi vyšli v mnoha směrech vstříc, nedělala jsem jim s tímto postupem žádné obtíže. V průběhu porodu pro urychlení jsem však oxytocin odmítla.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce