Pocení je běžný fyziologický jev, kterým se organismus chrání proti přehřátí. Lidské tělo se přirozeně potí v teplém prostředí, při zvýšené tělesné námaze, horečce1, ve stresu nebo při pocítění strachu. Existuje však nemoc zvaná Hyperhidróza, která se projevuje právě nadměrným pocením především rukou, chodidel a podpaží.
Jedná se o poruchu charakterizovanou nadměrným pocením. Lidé s tímto onemocněním se potí přibližně 5 krát více, než-li zdravý člověk. Lidé trpící hyperhidrózou produkují zvýšené množství potu i ve stavu klidu, při normální pokojové teplotě. Jakékoliv rozrušení, nervozita, stres, pobyt ve větším teple nebo konzumace příliš pikantních jídel, situaci rapidně zhoršuje.
Nadměrné pocení významně zasahuje do celé řady běžných aktivit postiženého jedince.
V případě nadměrného pocení v podpaží jsou značně patrné mokré skvrny v podpaží, což vyžaduje výměnu oděvu několikrát za den. Navíc vlhké kožní záhyby jsou více náchylné ke vzniku zánětlivého onemocnění pokožky.
Pocení dlaní je velmi nepříjemné při podávání rukou, přičemž přehnaná hygiena může vést opět k zánětům kůže.
Pocení chodidel sebou může přinášet zápach, sklon k dermatitidám nebo až k rozvoji bakteriální infekce či plísňového onemocnění.
Mimo tyto tělesné potíže sebou přináší nadměrné pocení i problémy psychického rázu - ztráta sebevědomí, omezení fyzických kontaktů, které sebou ruku v ruce přináší i omezení sociálních vztahů, což může vést k rozvoji deprese.
Závažnost onemocnění lze rozdělit do tří kategorií:
Velmi lehkou formu tohoto onemocnění lze poměrně dobře vyřešit vhodným způsobem hygieny a používáním antiperspirantů s vysokou koncentrací hliníku. Stav pomáhá zlepšit i správná volba oblečení, tzn. vynechat oděvy z umělých tkanin. V neposlední řadě je na místě také úprava jídelníčku - vynechat potraviny, které nadměrné pocení ještě podporují, především kořeněná, smažená a ostrá jídla, alkohol atp. Důležitý je také přiměřený pitný režim7.
Lehkou i střední formu onemocnění je možno léčit iontoforézou. Jedná se o lékařsky prověřenou metodu velmi úspěšnou v zahraničí. Tato metoda spočívá v aplikaci nepatrného množství elektrického proudu prostřednictvím vodní lázně do postižených míst (dlaně, chodidla). Existují i iontoforézy pro domácí užití a jejich obsluha není vůbec náročná. Použití těchto přístrojů je naprosto bezpečné, jako zdroj elektrického proudu slouží tužkové baterie.
Léčebná kůra se aplikuje vždy na jeden pár končetin a její trvání nepřesahuje 25 minut. Ke znatelnému zlepšení dochází již cca po deseti dnech a účinek léčby přetrvává i několik měsíců. Vidí-li pacient, že se problémy začínají vracet, nastupuje udržovací léčba. Aplikaci si postižený volí podle svých potřeb, může to být jedenkrát týdně nebo i jedenkrát měsíčně, přičemž léčebný efekt neustále přetrvává.
Citelně dražší léčebnou alternativou jsou botulotoxinové injekce, které se mimo jiné také hojně využívají v plastické chirurgii. Botulotoxin A působí na nervová zakončení potních žláz a dokáže utlumit jejich činnost. Nevýhody této léčby jsou zejména v její ceně, která se pohybuje přibližně okolo 10 tisíc Kč za jednu injekci, cena je samozřejmě závislá na rozsahu postižení. Ke zlepšení stavu dochází cca do tří dnů od aplikace, její účinek však vydrží nejdéle půl roku, poté je nutné proceduru opakovat.
Nejzávažnější formy tohoto onemocnění lze léčit už pouze chirurgicky, a to odstraněním podpažních potních žláz.
Existují i některá homeopatika2, která dokáží nadměrné pocení utlumit:
Pro vhodný výběr homeopatik je nezbytné navštívit homeopatickou poradnu či homeopata.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu