MESA

MESA (z ang. Microsurgical epididymis Sperm Aspiration) je urologická operace za účelem získání spermií pomocí operační mikroskopické techniky. U muže se odsaje tekutina z nadvarlat, která může obsahovat zralé spermie. Získané spermie se dále použijí na IVF5 - metoda asistované reprodukce24, kdy dochází k mimotělnímu oplodnění vajíčka.
Mesa - odsátí spermií z nadvarlete
Více o IVF naleznete v samostatném článku IVF5.

MESA3 se nejčastěji provádí u mužů, kteří nemají v ejakulátu žádné spermie v důsledku ucpání nadvarlete nebo chámovodů. Pokud se v odebraném vzorku nenajde žádná spermie, přistupuje se k metodě zvané TESE.

Informace o metodě zvané TESE se můžete dočíst ve článku TESE.

Během MESA se spermie získají tak, že se odsaje tekutina z vhodného místa z nadvarlat.
1 až 2% mužů nemají v ejakulátu žádné spermie. Toto se nazývá azoospermie2. U 50% těchto mužů se spermie tvoří ve varlatech, ale je zablokován přechod spermií do chámovodu. Tento stav se nazývá obstrukční azoospermie.

Více informací o Azoospermii najdete v samostatném článku Azoospermie2.

Nadvarlata

Nadvarle (lat. Epididymis) je úzký párový orgán, který probíhá na zadním okraji varlat. Nadvarle se skládá z hlavy, těla a ocasu. Ocas zatáčí v dolním pólu varlete vzhůru a přechází do chámovodu. Tkáň nadvarlat je tvořena kanálky a lalůčky. Délka celého kanálku je po roztažení až 6 metrů.

Nadvarle slouží jako zásobárna pro zralé spermie, které jsou vytvořeny ve varlatech. Při ejakulaci jsou spermie uvolněny, pokud se neuvolní při ejakulaci, tak dojde k jejich postupnému rozkladu.

Spermie se tvoří ve varlatech pod vlivem testosteronu a folikuly stimulujícího hormonu. Spermie pak putují do nadvarlat, kde dozrávají. Vytvoření nových spermií trvá přibližně 90 dní. To znamená, že spermie, které jsou v ejakulátu, jsou vytvořeny před třemi měsíci.

Indikace

Tento zákrok se provádí v tom případě, pokud se lékař domnívá, že daný muž produkuje spermie, které se ale nemohou dostat do ejakulátu. MESA proto není indikována v případech, kdy se jedná o neobstrukční azoospermii.
MESA

  • obstrukční azoospermie,
  • poranění míchy, kdy muž není schopen ejakulovat a s partnerkou se snaží o dítě,
  • blokáda spermií při vasektomii (sterilizace muže)1 - muž po sterilizaci chce mít dítě, proto se sperma od něj získá pomocí metody MESA,
  • vrozené anomálie mužského pohlavního ústrojí - jsou vzácné, ale objevují se u 2% neplodných mužů1. Z anomálii se může vyskytnout chybění chámovodů na obou stranách, vyskytuje se to často spolu s cystickou fibrózou2.

Pro muže s obstrukční azoospermií je MESA zlatý standard v proceduře, díky které se získají spermie.

Vyšetření před zákrokem

  • Fyzikální vyšetření by se mělo zaměřit na velikost, konzistenci, objem a přítomnost varlat, nadvarlat a chámovodů. Při nálezu malých, měkkých varlat je zhoršená tvorba spermií, zatímco ztvrdlé nadvarlata a chybění chámovodů s normálním objemem varlat svědčí o možné obstrukci.
  • Součástí vyšetření je i vyšetření prostaty přes konečník, protože se vyšetřují abnormality prostaty, které mohou být zodpovědné za obstrukci.
  • Dalším vyšetřením je analýza ejakulátu pro potvrzení azoospermie. Zjišťuje se počet spermií v ejakulátu. Fyziologický ejakulát obsahuje zásadité pH a fruktózu pozitivní tekutinu, která tvoří 50-80% ejakulátu. Proto nález kyselého pH a malého množství tekutiny bez fruktózy, svědčí o obstrukční azospermii.
  • Krevní testy- hladiny hormonů- testosteronu a folikuly stimulujícího hormonu.

Screening před zákrokem

Všichni pacienti jsou před samotným výkonem testování na hepatitidu B a C, jakož i na HIV. Pokud se zjistí, že je přítomno některé z těchto onemocnění, tak pak není možné uskladnit a dále použít získaný vzorek.

Kontraindikace a komplikace

Komplikace jsou stejné jako při každé operaci. Mezi možné komplikace proto patří krvácení, infekce, poranění nebo alergie na podávané léky. K dalším komplikacím patří lokální bolest, otok, které trvají maximálně jeden týden po zákroku.
MESA by se neměla provádět v případech, že muž má určité genetické poruchy, které by mohly být předány na potomka a tím by byl ohrožen jeho život.

Postup zákroku

Při obstrukční azoospermii je normální produkce spermií ve varlatech. Miliony spermií se hromadí v rozšířených částech chámovodu a nadvarlat pod místem obstrukce. MESA je technika, kdy se aspirují (vytáhnou) spermie přes kůži pomocí jehly. MESA je nejlepší metodou získávání spermií, neboť při této metodě se získá několik milionů vysoce kvalitních pohyblivých spermií s minimální kontaminací vzorku krví.

  • Při zákroku se nejčastěji používá celková anestezie, která je výhodná zejména v tom, že se minimalizují pohyby pacienta během zákroku.
  • Operační technika a nástroje: operační mikroskop s vysokým stupněm zvětšení, chirurgické a mikrochirurgické nástroje, skleněné pipety na odběr tekutiny z nadvarlete.
  • Po celkové anestezii je oholený šourek, který se překryje sterilním materiálem.
  • Chirurg provede malý řez do kůže ve skrótu - skrótum (šourek) je kožní vak, ve kterém jsou uloženy varlata. Chirurg udělá tedy drobný řez na šourku a přes obaly se snaží dostat k nadvarlatům, uchopí si varle nedominantní rukou a stabilizuje nadvarle, dá si ho mezi palec a ukazováček.
  • Pod mikroskopem chirurg hledá vhodné kanálky, ze kterých se odeberou spermie. Spermie se většinou získávají z hlavy nadvarlete.
  • Pomalu se odstraní obal na kanálcích nadvarlete, pomocí speciálního skalpelu se zabraňuje krvácení. Kanálek ​​je pak ostře proříznutý mirkoskalpelem a odebere se vzorek pro analýzu, pokud se nenajdou ve vzorku další spermie, tak se odebere kousek tkáně z varlete, které se vyšetří na přítomnost spermatu.
  • Spermie se odebírají z hlavy nadvarlete, protože spermie jsou tu nejvíce pohyblivé.
  • Při nalezení vhodného místa pro odběr tekutiny z nadvarlete se použijí skleněné mikropipety, tekutina se postupně nasaje do mikropipety, její tok se spontánně zastaví, když je mikropipeta plná. Nasátí trvá okolo 10-20 minut a nasaje se kolem 20 μl tekutiny. Každá mikropipeta může odebrat kolem 20 milionů spermií. Během zákroku se může odebrat 100 až 150 milionů spermií.
  • Po nasátí se tekutina uloží do sběrné nádoby.
  • Po odebrání spermií se nadvarle vrátí do své anatomické polohy, uloží se do svého obalu, který se zašije vstřebatelnými stehy, rovněž se zašije i šourek.
  • Na ránu se aplikuje antibiotická1 mast.
  • Získané spermie se obvykle zamrazí a použijí se při IVF.

Po zákroku

  • pacient po zákroku zůstává v klidu několik hodin, odpočívá,
  • lékař sdělí výsledek pacientovi ještě předtím, než je pacient propuštěn z nemocnice,
  • v centru asistované reprodukce11 oba partneři následně konzultují s lékaři další postup.

Doporučení na domácí péči po zákroku

  • udržovat drobnou ránu po zákroku v čistotě, sprchovat se každý den,
  • pohlavní abstinence po dobu dvou týdnů po zákroku (při pohlavním styku může být v ejakulátu trocha krve, která zabarví ejakulát do červena,
  • většina mužů může začít s běžnou fyzickou aktivitou za 2-3 dny po zákroku, ale měli by se alespoň na 10 dní vyhnout namáhavým sportům jako je např. cyklistika, plavání a běh.

Více o MESA na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.reprofit.cz/mesa-tese
  2. https://web.archive.org/web/20061111061014/http://www.urologyassociatespc.com/MESA.pdf
  3. https://web.archive.org/web/20151230060737/https://maleinfertility.org/new-retrieval2.html
  4. https://web.archive.org/web/20160809071430/http://integrisok.com/fertility-clinic-oklahoma-city-o...
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3739111/

Hodnocení a zkušenosti s MESA

Máš zkušenost s MESA?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce