Léky jsou léčivo nebo směs léčiv a pomocných látek, které jsou upraveny technologickým procesem do lékové formy a jsou určeny k ochraně před nemocemi, na diagnostiku nemocí, léčení nemocí nebo ovlivnění fyziologických funkcí.
Léčivo (také léčivá látka, účinná látka) je látka, která se používá k ochraně nebo obnovu zdraví, na mírnění chorobných příznaků nebo rozpoznání nemoci. Léčivo je účinná složka přípravku.
Pomocná látka je libovolná složka přípravku jiná jako léčivo, která je přítomna v přípravku, nebo použitá pro výrobu nebo přípravu léku.
Pomocná látka nemá terapeutický účinek, ale má funkci nosiče, resp. složek nosiče nebo léčivé látky a dává přípravku vlastnosti, jako je např. stabilita, biofarmaceutický profil, vzhled a snášenlivost pro pacienta.
Léková forma je charakteristika přípravku. Popisuje jeho tvar a vnitřní strukturu a pomáhá zajistit přesné dávkování a užívání přípravku tím nejlehčím způsobem.
Mezi běžné lékové formy patří: tablety, kapsle, sirup, krém, mast, lotion (omývadlo), čípky, ušní kapky, oční kapky, nosní kapky.
Předepsaný lék nevyvolává automaticky prospěšnou odpověď. K tomu, aby léčba byla co nejúspěšnější, se musí užívat tak, jak to doporučuje lékař nebo výrobce. Zjistilo se, že dva z pěti pacientů, kterým byl přípravek předepsán, ho neužívají správně, pokud ho vůbec užívají. Důvodem je neschopnost porozumět instrukcím, strach z nežádoucích účinků, nedostatek motivace, což se často projevuje při vymizení příznaků.
Nové léky většinou začínají jako léky na recept. Hlavním důvodem je, že se předpokládá, že nejsou dostatečně klinicky vyzkoušené, nejsou známy jejich případné negativní účinky, a tudíž nemohou být považovány za dost bezpečné a volně se prodávat. Jejich podávání musí předepsat lékař, a ten by také měl sledovat reakce pacienta. Po určité době je možné lék zařadit k bezpečným a přeřadit ho do kategorie volně prodejných.
Léky na předpis jsou ty, u kterých není možné na příbalovém návodu poskytnout všechny informace o jejich bezpečném užívání bez lékařského dohledu.
Sem patří zejména léky proti:
Každý, i volně prodejný lék, může mít pro člověka nějaký vedlejší účinek. A tak před tím, než spolknete libovolný volně prodejný lék, se poraďte s odborníkem. Pozorně si přečtěte i text na obalu a příbalový leták léku. Instrukce o nežádoucích účincích, dávkování a dalších upozorněních jsou totiž mimořádně důležité.
Za generikum (generika) se pokládají léky, které splňují tato kritéria:
Kdyby se generika vyrobila tak, jak se má, přinesla by úsporu financí pacientovi a také státu. Mezinárodní zkušenosti ukazují, že generická preskripce by mohla ušetřit asi 4% z nákladů na léky a asi 13% z doplatků pacientů. Bohužel, praxe ukazuje, že podobně jako u jiných komodit i zde existují případy, kdy výrobce nakupuje suroviny od necertifikovaného dodavatele.
Většinu léků je třeba uchovávat v suchu a chránit před přímým slunečním zářením. Není proto vhodné uchovávat léky v koupelnové skříňce, protože vlhkost a teplo je může změnit. Některé léky jako např..vakcíny a masti musí být v chladu. Měl by vás na to upozornit lékárník při vydávání léku.
Po skončení doby použitelnosti, která je uvedena na obalu, často lék neúčinkuje. Některý starý lék může být dokonce i škodlivý. Chcete-li se vyvarovat konzumování takového léku, je třeba pravidelně kontrolovat svoji lékárničku a vytřídit z ní staré léky. Staré léky je vhodné vrátit do lékárny, ne odhodit do odpadkového koše.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu