Kýla

Kýla je vakovité vychlípení pobřišnice, do které se přesouvají některé břišní orgány. Pobřišnice je znakem kýly, která ji liší od výhřezu. Kýla se objevuje v místech, která mají oslabenou břišní stěnu, např. v mezisvalových štěrbinách nebo v pooperačních jizvách. Kýla je tvořena kýlní brankou (kanálek či prstenec, který komunikuje mezi břišní dutinou a kýlním vakem), kýlním vakem (vytvoří jej pobřišnice) a obsahem kýly (tvoří jej pohyblivé orgány břišní dutiny).

Estetická kýla u dítěte - vystouplý pupík a použití kýlního pupečního pásu

Příznaky a projevy kýly

Kýla se pozná pohmatem, pohledem nebo bolestí. Příznaky se objevují u každého jedince jinak, některý si všimne příznaků okamžitě, u někoho se příznaky objevují postupně.

Mezi základní příznaky patří:

  • nahmataná bulka, která se vyznačuje různým stupněm bolesti. Objevuje se na břiše, tříslech nebo šourku. V poloze vleže bulka zcela zmizí, naopak při zakašlání se výrazně objeví,
  • nemocný cítí slabost,
  • má bolesti v místě bulky, tj. v oblasti břicha, třísla nebo šourku,
  • bolesti jsou také při namáhavých pohybech, zvedání těžkých věcí nebo při kašli11.

U kýly může dojít k jejím uskřinutí (zaškrcení). Jsou různé druhy uskřinutí, např.:

  • elastické - při samotném vzniku kýly, díky zmenšení obvodu kýlní branky dochází nejčastěji k zaškrcení kliček tenkého střeva,
  • obstipační - k uskřinutí dochází časem, kdy se střevní kličky plní obsahem střev a střevními plyny a kýlní branka přestává být dostatečně velká.

Až je kýla4 uskřinutá, dojde k obstrukci střeva a rozpínání trávicí trubice, ve které je nahromaděn obsah střev (ileus). Není-li ileus léčen, může dojít ke smrti pacienta.

Druhy kýly

Šikmá tříselná kýla

U mužů jde o kýlu spojenou s vývojem varlat během života. Pokud varlata nejsou sestouplá, hrozí riziko vzniku nádoru, proto dochází k jejich chirurgickému odstranění.

U žen se kýla objevuje podél oblého vazu až k velkému stydkému pysku.

Přímá tříselná kýla

Objevuje se u mužů po 40. věku. Jde o získanou kýlu, která je mezi šikmými břišními svaly a dosahuje až ke konci tříselného kanálu.

Stehenní kýla

Objevuje se u žen ve zralém věku. Tento druh se nachází pod tříselným vazem a svým malým rozměrem se pouze ve většině případů uskřinuje.

Obturatorní kýla

Kýlu, která se nachází v kanálu ve svalu, vyplňuje střevo.

Pupeční kýla

Pupeční kýla může vzniknout až po porodu29, na rozdíl od pupečníkové kýly.

V těle těhotné ženy vzniká pupeční kýla v místě, kde je plod spojen pupeční šňůrou1 s placentou9. Kýla bývá vrozená a vyskytuje se zhruba u 10 - 20 % novorozenců7. Do dvou let věku dítěte se branka většinou uzavírá.

Kýla v jizvě

Vzniká díky operacím v břišní dutině. Nejčastěji jde o pouhé vyklenutí jizvy, která se objeví do 1 roku od operace. Pravděpodobnost jejího vzniku v jizvě je v případech, kdy se u pacienta objeví pooperační krvácení, dostane se mu do rány infekce, pacient je obézní nebo trpí nedostatečným příjmem bílkovin.

Nadbříšková kýla

Tímto typem kýly může člověk trpět od narození a dochází k němu díky rozestupu břišních svalů způsobeném opakovaným těhotenstvím.

Vnitřní kýly

Vnitřní kýly nejsou viditelné pouhým okem a vyklenují se dovnitř pobříšnice.

  • Treitova kýla - tvoří se v přední části tenkého střeva a obsahem bývá tenké střevo.
  • Brániční kýly - jsou vrozené nebo získané, pro člověka jsou nebezpečné z důvodu utlačování plic, které se nemohou správně vyvíjet.

Kýla u dětí

Tříselná kýla se objevuje hlavně u chlapců, pokud se ihned po porodu neuzavřel tříselný kanál. Během nitroděložního vývoje plodu se vyvíjejí v břišní dutině varlata, kolem 20. týdne gravidity21 se u dítěte vytváří výchlipky z dutiny břišní a vytváří tak výsledku pro šourek. Na konci těhotenství sestupují přes kanál varlata dolů do šourku, mezi 1. a 2. rokem věku dítěte se tento kanál uzavírá. V případě, že se tento kanál neuzavře, vzniká zde prostor pro protlačení orgánů do dutiny břišní a možnost vzniku kýly. Tříselná kýla nenese s sebou žádné příznaky, které by děti při jejich pohybech nějak omezovaly. U dětí se může objevit nadýmání nebo problémy při trávení jídla.

Kýla4 se může tak uskřinout, což se projevuje u dětí zvracením, bolestí a neklidem. Lékař se snaží o návrat kýlního vaku a jeho obsahu zpět na původní místo, pokud se mu to nepodaří, je nutná okamžitá operace.

Pupeční kýla je u dětí jasně viditelná boule. Pokud se během nitroděložního vývoje nevleze obsah střev do dutiny břišní, zasahují tato "nadbytečná" střeva oblast kolem pupíku. Když se pupík po odstřihnutí pupeční šňůry úplně neuzavře, je zde místo pro vytlačení kýlního vaku ven z dutiny břišní. U většiny dětí kýla samostatně do 3. roku věku sama zmizí. Když střeva nenavrátí zpět, přistupuje se kolem 3. - 5. roku života dítěte k operaci.

Léčba

Lékař na základě anamnézy a provedenému vyšetření nemocného a stanoví, kdy a jakým způsoben se bude kýla léčit. Za jejího včasného odhalení se předchází mnoha zdravotním komplikacím. Kýla se ve většině případů řeší chirurgicky, kdy lékař navrátí orgány zpět.

Video: Operace kýly

Prevence kýly

Prevence kýly

  • zpevňovat břišní svalstvo
  • nekouřit
  • mít dostatek pohybu
  • dodržovat pravidelný pitný režim7
  • jíst vyváženou stravu s dostatkem vlákniny - aby se předcházelo zácpě
  • při zvedání těžkých předmětů dát váhu do kolen, nikoliv do břicha, nezadržovat dech a předměty zvedat při výdechu.

Více o kýle na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kýla
  2. http://nemoci.vitalion.cz/kyla/
  3. http://pupecnikyla.cz/jecne-zrno
  4. http://www.symptomy.cz/nemoc/kyla
  5. http://www.ordinace.cz/clanek/priznaky-a-symptomy-kyly/
  6. http://www.cpzp.cz/clanek/1891-0-Nepodcenujte-kylu.html

Hodnocení a zkušenosti s kýlou

Máš zkušenost s kýlou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
aanicka  8. říj 2015

Tříselná kýla u miminka

V šesti týdnech zjistila naše paní doktorka dcerce tříselnou kýlu. Odeslala nás na dětskou chirurgii a tam jsme hned dostali termín na operaci ve třech měsících. Prý se operuje co nejdříve, jelikož hrozí uskřinutí. Právě dnes jsme po operaci v nemocnici v Českých Budějovicích. Kojit jsme nesměla od 3 hodin v noci a na operaci šla malá v 8. Takže se to dalo. Teď čekám, až se probudí. Je pravda, že maminky to asi snáší hůře než samotné děti. :-D

Tak všem, koho to taky čeká, přeji pevné nervy a klidně se na cokoli ptejte.
1 člověk považuje za užitečné
hlavinka  10. led 2014

Pupeční kýla

Po prvním těhotenství jsem měla dost velký rozestup břišních svalů.

Druhé těhotenství bylo 2 roky po tom prvním a břicho mi vyskočilo ještě větší. Takže zhruba od půlky těhotenství jsem měla pocit, že mám pupík víc vylezlý, než by bylo normální. A taky že jo. Po porodu jsem zjistila, že mám kýlu. Nebyla jsem ráda, představa, že budu muset na operaci s břichem, se mi vůbec nelíbila.

Ale - teď už je to skoro 3 roky a na operaci se nechystám. Začla jsem cvičit, hlavně šikmé svaly, pak i přímé. A rozestup se z celé dlaně stáhl na 2 prsty a kýla se nezhoršila. Cvičím tedy s prstem v pupíku, aby kýla nevylézala. Měla jsem i pás, ale bylo v něm vedro a navíc se v něm špatně cvičilo a kýlu zas tak moc nedržel.

Takže ano - kýla nebylo příjemné zjištění, ale teď to neřeším a klidně s ní můžu žit za urcičých podmínek do konce života :-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce