Hypoxie je souhrnný název pro nedostatek kyslíku v těle nebo jednotlivých orgánech. Hypoxémie je nedostatek kyslíku v krvi. Anoxie je úplný nedostatek kyslíku.
Příčiny
- málo kyslíku ve vzduchu
- onemocnění plic (astma, cystická fibróza)
- málo červených krvinek
- selhávání krevního oběhu např. při šoku (krevní oběh není schopen dopravit kyslík ke tkáním)4
Klinický obraz
- neklid
- zmodrání
- postupná ztráta vědomí
- snížení srdeční frekvence
- zástava oběhu
Typy hypoxie
Hypoxie se dělí do 4 skupin podle příčin jejího vzniku:
- Hypoxická hypoxie - dochází k ní při poruše přenosu kyslíku mezi plícemi a krví, která může být způsobena nízkým tlakem např. při vysokých nadmořských výškách, tzv. horská nemoc. K tomuto typu hypoxie může dojít také při astmatu, pnemotoraxu (nahromaděný vzduch kolem plic), plicnímu emfyzému nebo při cystické fibróze.
- Anemocká hypoxie - je způsobená malým množství červených krvinek nebo jejich špatnou funkcí. Nemoc je způsobená při vysoké krevní ztrátě nebo při otravě kyslíkem uhelnatým.
- Cirkulační hypoxie - neschopnost červených krvinek přenést okysličenou krev v jednotlivých tělním buňkám. Nemoc bývá způsobená embolií nebo srdečním selháním.
- Histotická hypoxie - tělní buňky nejsou schopny zpracovávat krví přijatý kyslík. Nemoc bývá způsobená různými otravami, nejčastější je otrava alkoholem.
Následky hypoxie
- špatná funkce mozku
- ovlivnění funkce nervového systému
- poruchy vnímání zrakem
- poruchy logického myšlení
- dochází k poruchám paměti
Léčba
Léčí se vždy na základě příčin, tedy onemocnění, které vedlo k hypoxii. Často dochází k léčbě zvlhčeným, ohřátým kyslíkem, který je obsažen nízkou koncentrací oxidu uhličitého.
Více o hypoxii na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hypoxie
- http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/hypoxie/