Henoch- Schönleinova purpura

Henoch-Schönleinova purpura (HSP) je nejčastější vaskulitida dětského věku v našich podmínkách. Vaskulitida je termín, které označuje zánět cév. Postihuje nejvíce malé cévy v kůži, kloubech, v trávicím traktu a v ledvinách.

Zánětlivé cévy se stávají propustnějšími, proto mohou vznikat otoky s krvácením. Krvácení do kůže s jasně červenými tečkami se nazývá purpura.

Výskyt

75% případů se objevuje mezi 2. až 11. rokem věku dítěte. Častěji se vyskytuje u chlapců v zimních měsících po virózách dýchacích cest.

Příčiny vzniku

Příčiny vzniku onemocnění nejsou zcela jasně. HSP je považováno za autoimunitní onemocnění, které je částečně podmíněno geneticky. Autoimunitní onemocnění znamená, že imunitní systém je nadměrně aktivní a napadá některé struktury vlastního těla. Vyvolávajícími faktory onemocnění může být infekce, očkování2, potravinová alergie6, chlad, užívání léků2 nebo štípnutí hmyzem1.

Příznaky

  • kožní vyrážky - je to projev, který je vždy přítomen při HSP. Nejčastěji vznikají na dolních končetinách, ale mohou se objevit kdekoliv na těle. Kožní projevy začínají v podobě drobných pupínků podobných kopřivce, postupně se objevuje drobné tečkované krvácení.
  • postižení kloubů - bolest a otok kloubů, vyskytuje se nejvíce na velkých kloubech
  • postižení trávicího traktu - zvracení, průjem, nechutenství, krvácení
  • postižení ledvin - určuje prognózu onemocnění, v moči jsou přítomny bílkoviny a krev
  • mezi další příznaky patří: krvácení do varlat, poškození mozkových a plicních cév

Rozsah postižení kůže a dalších orgánů se u jednotlivých pacientů liší. HSP může probíhat jako jedna epizoda a nikdy se nevrátí nebo se neustále opakuje.

Onemocnění trvá přibližně 3 - 4 týdny.

Diagnostika

  • klinické projevy
  • zvýšené zánětlivé parametry
  • vyšetření moči na přítomnost krve a bílkovin
  • biopsie kůže a ledvin
  • zobrazovací metody podle příznaků

Léčba

  • klid na lůžku
  • dostatečný příjem tekutin7
  • léčba infekce
  • odstranění vyvolávacích faktorů
  • analgetika (léky proti bolesti) - při bolesti kloubů
  • vitamíny
  • kortikosteroidy - jsou indikované při vážnějších projevech onemocnění

Prognóza je dobrá, záleží však na stupni poškození ledvin.

Více o Henoch-Schönleinově purpuře na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Henochova-Schönleinova_purpura
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Henochova-Schönleinova_purpura
  3. http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Cechia/7.htm

Hodnocení a zkušenosti s Henoch-Schönleinovou purpurou

Máš zkušenost s Henoch-Schönleinovou purpurou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
petrovajitka  13. čer 2024

Strašák jménem HSP

Naše zkušenost je bohužel dlouhodobá. V roce 2019 (věk 13 let) se nám Anička celá ve spodní části těla osypala a začala si stěžovat na bolesti břicha. Po několika návštěvách u lékaře, který nebyl úplně schopen diagnózu určit, jsme zajeli raději do nemocnice. Hned mezi dveřmi bylo paní doktorkou diagnostikováno HSP. Okamžitá hospitalizace, vyšetření ledvin, sona, stolice, ... Po několika dnech byla propuštěna ve stabilizivaném stavu. Její zdravotní stav je pro nás neustálým otazníkem. V dnešní době, kdy je Aničce skoro 18 let, nemoc stále přetrvává. Už jsme se s tím naučili trochu žít. Musí často odpočívat, je citlivá a často chodíme na odběry. Přeji všem pevné nervy, protože my s tím bojujeme opravdu dlouho. Jediné řešení jsou kortikoidy, které teda prozatím odmítáme.
janickapumicka  9. pro 2018

Henoch-Schönleinova purpura

Prožíváme aktuálně.
28.11. si syn ve školce stěžoval na bolest nohou, doma jsem zjistila otok kotníku na levé noze a vyrazila na pohotovost. Během 2hodin oteklá i levá ruka a druhý kotník-diag artritida a kontrola druhý den. Vešer se objevily modřiny na lýtkách.
29.11. kontrola a hned odeslání na dětskou kliniku. Tam diag HSP a hospitalizace. Krev, moč i UZ ledvin o.k., tak propuštěn 30.11. domů - otok zmizel a petechie nové nebyly
2.12. otok ruky (loket, zápěstí) a kolene
3.12. kontrola u dětské - vše o.k., drobné petechie nové
4.12. otok kloubu palce a lehce nárt
6.12. kontrola v nemocnici - moč o.k., od pondělí bez nového výsevu
7.12. večer nový výsev velkých petechií po hysterickém záchvatu vzteku (nechtel už ležet)
8.12. další výsev velkých 😞

Už nemůžu😢😢😢. Romík se výrazně nelepší - teda už tolik neotékají klouby, ale vysévají se nové a nové petechie a modřiny. Každý dr řekne něco jiného, na netu se člověk dozví velké prd (diagnostikovano u 15 dětí ze 100.000 a každé má jiný průběh). Jeden řekne, že je tohle o.k., druhý pravý opak (výsledky testu ale všechny o.k, tak snad to bude opravdu "jen" HSP a proběhne dál bez následků). Romík vydrží v klidu ležet cca 6hodin, pak s ním šijou čerti. Do toho všeho malá kašle a soplí a snaží se mě dostat do blázince. Neustále se snaží zasebevraýdit anebo provokuje bráchu. 😞 No a o práci kolem baráku a běžných činnostech snad ani nemusím mluvit.😢😢😢

Jsem ráda, že se můžu podělit o průběh téhle hrůzy. Snad bude brzo líp.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce