Ekzém je kožní onemocnění, které může být jak alergického, tak nealergického původu. Nejčastějším výskytem jsou alergické ekzémy, ke kterým se řadí kontaktní ekzém a atopický ekzém24.
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: DALL-e
Zdroj fotografií: DALL-e
Ekzém napadá hlavně lidskou pokožku a při nejhorší fázi svědí a po těle se objevují červená místa, která se později mění v mokvající puchýřky,kterým se říká papulky nebo pustulky. Ekzém není přenosná choroba a nikdo se nemůže od člověka s ekzémem nakazit.
Léčbou lze průběh ekzému zmírnit, nikoliv zcela vyléčit. V žádném případě by se puchýřky neměla škrábat, protože může dojít k hnisání puchýřků a následné infekci, infekční ložisko může následně začít krvácet. Lidé trpící ekzémem trpí také poruchami spánku a soustředění.
Ekzém je stejně jako astma nebo alergie dědičnou chorobou. Pokud má ekzém alespoň jeden z rodičů, je velmi pravděpodobné, že na ekzémy bude trpět také dítě.
Ekzém není alergickou reakcí, ale jde o reakci na alergeny nebo dráždivé látky, vyskytující se v životném prostředí. Méně často dochází k ekzému vyvolávaným alergeny ve stravě dítěte (nebo matky v případě kojení dítěte).
Vyrážka se může objevit vlivem tepla, při pocení nebo při styku pokožky s dráždivými látkami (např. vlna nebo chemické látky obsažené v mýdlech, parfémech, pleťových vodách, pracích prostředcích apod.). Vliv na vznik ekzémové vyrážky má také stresové prostředí.
Dermatolog nebo alergolog určí pro každého pacienta vhodnou a správnou léčbu jeho ekzému.
Ve většině případů předepisují lékaři antihistaminika, která zmírňují svědění kůže v místě ekzému. Antihistaminika fungují na principu, že blokují histamin, který je spouštěčem pro alergickou reakci.
Příklady léků jsou: Zyrtec, Benadryl, Allegra, Claritin aj. Některá antihistaminika mohou u pacientů vyvolat ospalost, je dobré je tedy užívat před spaním.
Kortikosteroidní krémy a masti zmírňují svědění a velikost ekzému. Měly by být užívána krátkodobě, neboť při dlouhodobém užívání může dojít k vedlejším nežádoucím účinkům, kterými jsou ztenčení, podráždění a zbarvení kůže.
Při obtížnějších případech ekzémů mohou být pacientovi předepsány perorární kortikosteroidy, které jsou na lékařský předpis. Tyto léky mohou způsobit vážné vedlejší účinky (např. ztrátu kostní hmoty). Při vzniku infekce v místě ekzému, předepíše lékař pacientovi lokání nebo perorální antibiotika.
Alternativní léčba napomáhá zklidnit příznaky ekzému. Vzhledem k vedlejším účinkům je dobré poradit se před zavedením alternativní léčby s ošetřujícím lékařem, jak ekzém vhodně léčit. Alternativní léčba spočívá hlavně ve cvičení a používáním speciálních bylinek, např.:
Ekzém se u dětí objevuje před dovršením 5. roku věku. Nejčastějším výskytem ekzému u dětí je na pokožce hlavičky, na tváři, v kolenních a loketních záhybech a na hrudníku. Ekzém se může objevit také na jiných částech těla než jsou obvyklá místa.
Vyrážka ekzému bývá suchá, zahuštěná se šupinami. Při škrábání vyrážky se objevují červené hrbolky plněné vodou (vodnaté puchýřky). Škrábe-li si dítě ekzém, mohou se na kůži objevit jizvy. Ekzém se nemusí podařit zcela vyléčit, ale lze zmírnit jeho projevy. Vyrážka není nakažlivá, ale při neléčení se stává vyrážka nevzhlednou. U dětí může dojít ke "strachu" z komunikace s dítětem, které ekzémem trpí. Při zjištění ekzému u dítěte by měla maminka s dítětem navštívit alergologa nebo dermatologa (kožního lékaře), který určí typ ekzému a doporučí vhodnou léčbu.
Rizikovou skupinou dětí pro vznik ekzému jsou ty, které mají astma3 nebo sennou rýmu nebo se u nich v rodině ekzém již vyskytuje (např. u rodičů nebo sourozenců).
Při praní by měla dát maminka pozor na saponáty a používat jemné prací prostředky. Při oblékání by měla maminka dbát na oblečení se 100% bavlnou, která dětskou pokožku nebude zbytečné dráždit.
O správné koupeli při ekzému by se měli rodiče poradit s ošetřujícím lékařem (dermatologem nebo alergologem). Voda by neměla být příliš teplá, neboť teplá voda více vysušuje pokožku nebo voda vlažná. Během koupele by dítě nemělo sedět v mýdlové vodě, rodiče by se měli vyhnout také užívání pěn do koupele. Při vybírání kosmetiky pro své dítě by se měli zaměřit na jemná mýdla bez parfemace (např. čisté olivové mýdlo) a zbytečné chemie. Jakmile dítě vyleze z vany, mělo by se jemně osušit měkkým ručníkem, aby se nedráždily vyrážky.
Po koupeli by se měla ještě vlhká dětská pokožka natřít hydratačním a zvláčňujícím krémem nebo mastí. Červená místa častokrát svědí a pálí, proto by se měla spíše vysušovat, a to ideálně zinkovou mastí anebo doma vyrobenou zinkovou mastičkou z oxidu zinečnatého. Vhodnější jsou krémy zvláčňující s menším obsahem vody nebo čisté krémy určené přímo pro lidi s ekzémem (např. bambucké nebo mangové máslo), které je možné si zakoupit například v obchodech a eshopech s přírodnou kosmetikou.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu