Ekzém

Ekzém je kožní onemocnění, které může být jak alergického, tak nealergického původu. Nejčastějším výskytem jsou alergické ekzémy, ke kterým se řadí kontaktní ekzém a atopický ekzém24.
Ekzém u dětí

Zdroj fotografií: Hojdavak

Zdroj: Nejsport.cz

Zdroj fotografií: DALL-e

Zdroj fotografií: DALL-e

Ekzém napadá hlavně lidskou pokožku a při nejhorší fázi svědí a po těle se objevují červená místa, která se později mění v mokvající puchýřky,kterým se říká papulky nebo pustulky. Ekzém není přenosná choroba a nikdo se nemůže od člověka s ekzémem nakazit.

Léčbou lze průběh ekzému zmírnit, nikoliv zcela vyléčit. V žádném případě by se puchýřky neměla škrábat, protože může dojít k hnisání puchýřků a následné infekci, infekční ložisko může následně začít krvácet. Lidé trpící ekzémem trpí také poruchami spánku a soustředění.

Příčina vzniku ekzému

Ekzém je stejně jako astma nebo alergie dědičnou chorobou. Pokud má ekzém alespoň jeden z rodičů, je velmi pravděpodobné, že na ekzémy bude trpět také dítě.

Ekzém není alergickou reakcí, ale jde o reakci na alergeny nebo dráždivé látky, vyskytující se v životném prostředí. Méně často dochází k ekzému vyvolávaným alergeny ve stravě dítěte (nebo matky v případě kojení dítěte).

Vyrážka se může objevit vlivem tepla, při pocení nebo při styku pokožky s dráždivými látkami (např. vlna nebo chemické látky obsažené v mýdlech, parfémech, pleťových vodách, pracích prostředcích apod.). Vliv na vznik ekzémové vyrážky má také stresové prostředí.

Typy ekzémů

Ekzém

  • Kontaktní ekzém dráždivý se zhorušje především v zimním období, které se vyznačuje chladem, větrem a suchým podnebím a kůže v těchto podmínkách začíná praskat. Dalším negativním faktorem ke vzniku dráždivého kontaktního ekzému je časté mytí rukou a následné sušení, kdy dochází ke ztrátě přirozené mastnoty lidských rukou. Vzniku napomáhá používání chemických prostředků (průmyslové oleje, mýdla v domácnostech, saponáty apod.). Kůže po tomto ekzému zůstává po dobu několika let velmi citlivá.
  • Kontaktní ekzém alergický vzniká po kontaktu lidského těla s látkou, která alergickou reakci vyvolává, např. nikl (na knoflících, opascích, hodinkách apod.). Dalším spouštěčem ekzému je užívání kosmetiky, lepidla, barvy, náplasti apod. Doba mezi kontaktem a vznikem ekzému může být v řadech měsíců i let.
  • Atopický ekzém - jde o kožní alergii na jakýkoliv alergen. Příznakem atopického ekzému je suchá, svědivá a dráždivá vyrážka vyrážka, která se objevuje na různých částech těla, nejčastěji v kožních záhybech (za lokty, za koleny apod.). Více v samostatném článku: Atopický ekzém24.
  • Seboroický ekzém se vyskytuje v hnědo-zelených mastných místech na dětských hlavičkách nebo čele dítěte. Postupem času se ekzém mění v rozpraskanou kůži s červenými okraji na hlavě, za ušima, na očních víčkách, v podpaží či hrudníku. Tento typ ekzému nespadá mezi dědičné ekzémy. U dospělého člověka se seberoický ekzém projevuje v obličeji, v oblasti nosu a obočí, dále pak na hrudníku,zádech, krku, v podpaždí nebo na hlavě. Svědící vyrážka má je typická červenou barvou.
  • Vyrážka z plen se objevuje jako reakce na moč či stolici. Bývá červená, popraskaná s občasnými puchýřky.
  • Diskoidní ekzém má červené, svědící místa s mokvavými skvrnami tvaru mince. Tento typ ekzému je infikovaný.
  • Ekzém craquelé se objevuje v chladném a větrném počasí na dolních končetinách. Vyznačuje se suchou kůží.
  • Neurodermatitis se vyskytuje na rukou unavených lidí, kteří si ruce nervózně škrábou.
  • Varikózní ekzém se objevuje v okolí křečových žil na dolních končetinách.
  • Ekzém citlivý na světlo, nebo-li alergická reakce na slunce. Náchylná k tomuto ekzému jsou odhalená místa, která jsou vystavená přímému slunečnímu záření (obličej, krk, ruce, ramena, nohy). Tento ekzém je často doprovázen spáleninami od sluníčka.
  • Dishydroitický ekzém je charakteristický svědivými puchýřky na rukou a nohou. Vzniká stresem nebo při kontaktu s alergickými materiály.

Léčba ekzému

Dermatolog nebo alergolog určí pro každého pacienta vhodnou a správnou léčbu jeho ekzému.

Léky

Ve většině případů předepisují lékaři antihistaminika, která zmírňují svědění kůže v místě ekzému. Antihistaminika fungují na principu, že blokují histamin, který je spouštěčem pro alergickou reakci.

Příklady léků jsou: Zyrtec, Benadryl, Allegra, Claritin aj. Některá antihistaminika mohou u pacientů vyvolat ospalost, je dobré je tedy užívat před spaním.

Kortikosteroidní krémy a masti zmírňují svědění a velikost ekzému. Měly by být užívána krátkodobě, neboť při dlouhodobém užívání může dojít k vedlejším nežádoucím účinkům, kterými jsou ztenčení, podráždění a zbarvení kůže.

Při obtížnějších případech ekzémů mohou být pacientovi předepsány perorární kortikosteroidy, které jsou na lékařský předpis. Tyto léky mohou způsobit vážné vedlejší účinky (např. ztrátu kostní hmoty). Při vzniku infekce v místě ekzému, předepíše lékař pacientovi lokání nebo perorální antibiotika.

Terapie

  • Světelná terapie - při tzv. fototerapii se využívá UV světlo nebo horské světlo, které zabraňují imunitnímu systému člověka vznik ekzému.
  • Změna životního stylu - jednou z hlavních příčin vzniku ekzému je stres, je dobré vyhnout se tedy stresových situacím dechovými cvičeními, např. jógou, meditací nebo poslechem relaxační hudby. Ke snížení stresu napomáhá také kvalitní a dostatečně dlouhý noční spánek.

Alternativní léčba

Alternativní léčba napomáhá zklidnit příznaky ekzému. Vzhledem k vedlejším účinkům je dobré poradit se před zavedením alternativní léčby s ošetřujícím lékařem, jak ekzém vhodně léčit. Alternativní léčba spočívá hlavně ve cvičení a používáním speciálních bylinek, např.:

  • černé nebo zelené čaje
  • olej z brutnáku lékařského
  • pupalkový olej
  • akupunktura
  • aromaterapie
  • jóga, meditace, relaxace při meditační hudbě

Ekzém u dětí

Ekzém se u dětí objevuje před dovršením 5. roku věku. Nejčastějším výskytem ekzému u dětí je na pokožce hlavičky, na tváři, v kolenních a loketních záhybech a na hrudníku. Ekzém se může objevit také na jiných částech těla než jsou obvyklá místa.
Ekzémem poseté tělíčko u dětí

Vyrážka ekzému bývá suchá, zahuštěná se šupinami. Při škrábání vyrážky se objevují červené hrbolky plněné vodou (vodnaté puchýřky). Škrábe-li si dítě ekzém, mohou se na kůži objevit jizvy. Ekzém se nemusí podařit zcela vyléčit, ale lze zmírnit jeho projevy. Vyrážka není nakažlivá, ale při neléčení se stává vyrážka nevzhlednou. U dětí může dojít ke "strachu" z komunikace s dítětem, které ekzémem trpí. Při zjištění ekzému u dítěte by měla maminka s dítětem navštívit alergologa nebo dermatologa (kožního lékaře), který určí typ ekzému a doporučí vhodnou léčbu.

Rizikovou skupinou dětí pro vznik ekzému jsou ty, které mají astma3 nebo sennou rýmu nebo se u nich v rodině ekzém již vyskytuje (např. u rodičů nebo sourozenců).

Při praní by měla dát maminka pozor na saponáty a používat jemné prací prostředky. Při oblékání by měla maminka dbát na oblečení se 100% bavlnou, která dětskou pokožku nebude zbytečné dráždit.

Voda a koupání při ekzému

O správné koupeli při ekzému by se měli rodiče poradit s ošetřujícím lékařem (dermatologem nebo alergologem). Voda by neměla být příliš teplá, neboť teplá voda více vysušuje pokožku nebo voda vlažná. Během koupele by dítě nemělo sedět v mýdlové vodě, rodiče by se měli vyhnout také užívání pěn do koupele. Při vybírání kosmetiky pro své dítě by se měli zaměřit na jemná mýdla bez parfemace (např. čisté olivové mýdlo) a zbytečné chemie. Jakmile dítě vyleze z vany, mělo by se jemně osušit měkkým ručníkem, aby se nedráždily vyrážky.

Po koupeli by se měla ještě vlhká dětská pokožka natřít hydratačním a zvláčňujícím krémem nebo mastí. Červená místa častokrát svědí a pálí, proto by se měla spíše vysušovat, a to ideálně zinkovou mastí anebo doma vyrobenou zinkovou mastičkou z oxidu zinečnatého. Vhodnější jsou krémy zvláčňující s menším obsahem vody nebo čisté krémy určené přímo pro lidi s ekzémem (např. bambucké nebo mangové máslo), které je možné si zakoupit například v obchodech a eshopech s přírodnou kosmetikou.

Více o ekzému na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekzém
  2. http://www.chytrazena.cz/jak-na-ekzem-u-deti-7438.html
  3. http://www.healthline.com/health/eczema#Treatments7 (ENG)
  4. http://www.babycenter.com/0_eczema_10872.bc (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s ekzémem

Máš zkušenost s ekzémem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kikiss  11. lis 2013

Syn ekzematik od narození

Kdybych zde měla popsat zkušenosti s ekzémem, nestačil by mi ani den. Boj s ekzémem je dlouhý, vyčerpávající jak pro Vaše dítě tak i pro Vás. Když zde občas vidím fotku miminka s malým flíčkem na těle a paní se ptá, co že to může být, vůbec netuší, co to ekzém vůbec je. Kdyby měl můj syn jen jeden takový flíček, rozhodně bych to neřešila.

Davídkovi je teď 6 let, ekzém měl od narození. Ekzém jsme zvládali celkem dobře, až teď poslední rok, kdy prodělal šíleně silné neštovice a dostal špatnou léčbu, kdy ho doktoři léčili místo na neštovice na svrab, se to zvrtlo tak, že jsme se dostali do začarovaného kruhu, měl strašně moc léků, vnitřní kortikoidy, vnější kortikoidy, léky proti svědění, léky na alergii, léky aby ho z léků nebolelo bříško, no prostě katastrofa. Nakonec dostal antibiotika a skončili jsme v nemocnici. Každý den jsem chodila domů s pláčem, protože vidět syna jak se svléká z kůže, jak je totálně vyčerpaný, bylo šílené. Teď už vím, že to nebylo nic jiného než to, že tělo nezvládalo jeho přísun léků, na jeho tělo to bylo moc, ale já dělala co mi řekli doktoři, teď už vím, že to byla chyba.

Takže mám jednu radu, než sáhnete po kortikoidech, jak už vnitřních, tak v mastích, hodněkrát si to rozmyslete, protože pak už není cesta zpět.

S Davídkem jsme si prošli šíleným obdobím, kdy jsme oba plakali, jak jsme byli vyčerpaní z neustálého mazání a koupání. Ale překonali jsme to. A v současné době jsme bez vnitřních kortikodů, bez mastiček s kortikoidy, samozřejmě na dietě, ale fungujeme i bez těch všech léků co do něj strkali. Takže s lékama opravdu šetřete, to je jediná rada.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce